Apológia katolíckej viery - Sviatosť Oltárna - skutočné a živé telo a krv nášho Pána Ježiša Krista
Ako katolíci veríme a vyznávame, že náš Spasiteľ ustanovil Sviatosť Oltárnu pri poslednej večeri. V Písme Svätom čítame: „Pri večeri vzal Ježiš chlieb a dobrorečil, lámal ho a dával učeníkom, hovoriac: „Toto je moje telo, ktoré sa dáva za vás. Toto robte na moju pamiatku.“(Mt 26, 26; Lk 22, 19) Potom vzal kalich, vzdával vďaky a dal im ho, hovoriac: "Pite z neho všetci: toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých (dosl. za mnohých) na odpustenie hriechov.“(Mt 26, 27 -28). Týmito slovami bola začala nekrvavá obeta Nového zákona, takto bolo slávené prvé sväté prijímanie a prvá svätá omša.
Keď Pán Ježiš povedal slová: „Toto je moje telo“, chlieb sa premenil na jeho opravdivé telo a keď vypovedal slová: „Toto je moja krv“, víno sa premenilo na jeho opravdivú krv. Pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej, alebo eucharistie, si pripomíname pri každej svätej omši. Sviatosť Oltárna je teda skutočné telo Ježiša Krista pod spôsobom chleba a skutočná krv Ježiša Krista pod spôsobom vína. Oltárnou Sviatosťou sa táto Sviatosť volá preto, lebo chlieb a víno sa premieňajú na telo a krv Ježiša Krista na oltári.
V dejinách cirkvi mnohí náboženskí novotári napádali učenie o skutočnej prítomnosti Krista v eucharistii. Zwingli: Sviatosť Oltárna je vraj iba chlieb a víno a ukazuje len na zjednotenie s Kristom, ako snubný prsteň pripomína manželke neprítomného manžela. Kalvín usudzoval, že Ježišovo slovo: „Toto je telo moje“ – znamená „Toto značí telo moje.“ Luther síce uznával pôvodné Kristove slova o ustanovení Sviatosti Oltárnej, ale dal im iný význam: Čo Kristus v rukách držal a čo teraz (pravoverný) kňaz v rukách drží, keď v Kristovom mene hovorí: „Toto je moje telo“, tak to údajne v skutočnosti nie je telom Kristovým a nikdy sa ním nestáva; ale len potom, pri prijímaní veriacich, vedľa chleba tiež je i Kristus prítomný. Vieme však, že toto Pán Ježiš neučil, lebo On jednoducho povedal: „Toto je moje telo.“ Čiže v okamihu, keď Kristus povedal tieto slová, držal v rukách už svoje telo a nie už chlieb. Učenie o tzv. prepodstatnení, teda o premenení podstát, pri konsekračných slovách kňaza vo sv. omši, kedy sa chlieb a víno menia na Telo a Krv Ježiša Krista, hoci vonkajšie spôsoby, ako napr. farba, či chuť zostávajú nezmenené, je obsiahnuté ako v Písme Svätom, tak aj v ústnom podaní cirkvi – u kresťanských spisovateľov a cirkevných otcov.
Učenie o Božom Tele v apoštolskej Tradícii
Ignác Antiochijský, List Efezským, (†107)
... „aby ste poslúchali biskupa a kňazstvo svornou mysľou lámajúc chlieb, ktorý je liekom nesmrteľnosti, proti liekom, aby sme nezomreli, ale žili vždy v Ježišovi Kristovi.“
sv. Justín okolo r. 150 píše:
"Tento pokrm sa volá u nás Eucharistia, na ktorom smie byť účastný iba ten, čo verí, že je pravda, čo učíme a čo bol obmytý vodou na odpustenie hriechov a znovuzrodený, ako aj ten, čo žije tak, ako to kázal Kristus. A toto nepožívame ako obyčajný chlieb alebo obyčajný nápoj. Ale tak ako veríme, že Ježiš Kristus, náš Spasiteľ, Slovo Božie sa stalo telom a pre našu spásu, mal aj telo aj krv, tak sme boli aj poučení, že tento pokrm, v ktorom sa vzdávali vďaky modlitbou obsahujúcou jeho slová a z ktorého sa naša krv a telo premenou živí, je telo a krv tohto Ježiša."
Tertulián († 220)
„Telu sa podáva telo a krv Kristova za pokrm, aby aj duša bola nasýtená Bohom.“
sv. Cyril Jeruzalemský, († 386)
„Chlieb a víno, ktoré pred vzývaním Najsvätejšej Trojice neboli inými, len chlebom a vínom, stávajú sa po tomto vzývaní telom a krvou Krista.“
A na inom mieste hovorí: „On vtedy v Káne Galilejskej premenil vodu na víno a my by sme jemu nemali veriť, že víno premenil na svoju krv?“
sv. Ambróz, († 397)
„Telo, ktoré je (v Oltárnej sviatosti) prítomné, je to isté telo, ktoré z Panny bolo zrodené.“
sv. Augustín († 430)
„Kto môže seba samého nosiť vo svojich rukách? Cudzími rukami môže byť človek nosený, vo svojich vlastných však nenosí sa nikto. Kristus niesol seba samého vo svojich rukách, keď svoje telo podával, hovoriac: „Toto je Telo moje. Lebo toto telo niesol vo svojich rukách.“
Prečo ustanovil Pán Ježiš Sviatosť Oltárnu?
Kristus ustanovil eucharistiu preto,
1, aby ako Boh a človek mohol medzi nami, novozákonným ľudom Božím, zostať až do konca sveta;
2, aby novozákonný ľud mal obetu;
3, aby novozákonný ľud Boží mal pokrm a nápoj na udržanie a zveľadenie nadprirodzeného Božieho života.
Keďže mnohí novotári spochybňujú pravé učenie o skutočnej prítomnosti Ježiša v Oltárnej Sviatosti, odmietajú uznať aj jej náležitú úctu a poklonu. K nim patria najmä protestanti, ktorí zamietnuc sviatosť kňazstva nemôžu ani prijímať skutočné telo a krv Kristovu. Eucharistii však prináleží poklona, lebo je v nej prítomný Pán Ježiš Kristus, pravý Boh a zároveň pravý človek.
Ako je prítomný Pán Ježiš vo Sviatosti Oltárnej?
Kristus je vo Sviatosti Oltárnej prítomný celý a nerozdielny tak pod spôsobom chleba, ako aj pod spôsobom vína.
A, pod spôsobom chleba je vo Sviatosti Oltárnej prítomné celé živé telo Kristovo spolu s celou jeho krvou, s jeho ľudskou dušou a spolu s jeho Božstvom.
B, pod spôsobom vína je vo Sviatosti Oltárnej prítomná celá živá krv Kristova v jeho ľudskom tele, spolu s ľudskou dušou a spolu s jeho Božstvom.
C, v každom kúsku spôsobov chleba a v každej kvapke spôsobov vína je prítomný celý Ježiš Kristus, teda celé jeho človečenstvo a Božstvo.
D, Ježiš Kristus je v eucharistii prítomný dotiaľ, dokiaľ trvajú spôsoby chleba a vína.
Pán Ježiš nás povzbudzuje a učí: „Ja som živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Kto bude jesť z tohoto chleba, bude žiť naveky. A chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta.“ (Jn 6, 51)
O dôkaze reálnej Ježišovej Božskej prítomnosti vo svätom prijímaní svedčia okrem iného mnohé uzdravenia, obrátenia nevercov pri eucharistickom požehnaní, alebo i cirkvou uznané eucharistické zázraky. K platnému vyslúženiu eucharistie, alebo sviatosti Oltárnej, počas sv. omše sa v súčasnosti v katolíckej cirkvi požaduje, okrem platnej kňazskej vysviacky, hlavne zachovanie pravoverného katolíckeho učenia. Kto je napríklad apostata – odpadlík od kresťanskej viery, tak ten slúži neplatne a ním podávané sv. prijímanie, alebo Oltárna sviatosť, nie je pravým Kristovým Telom a Kristovou sv. krvou, ale len obyčajným chlebom a vínom.