Apológia kresťanstva – kresťanstvo versus scientológia
Zrejme mnohí kresťania sa už stretli s náboženskou organizáciou s názvom Scientológia. Propagujú ju aj niektoré filmové celebrity (T. Cruise. J. Travolta, J. Elfman, J. Lee, C. Bell). Ako vznikla? Čo je jej poslaním? Aký postoj má k nej Biblia?
Scientológia (z lat. sciencia – znalosť, vedomosť; lat. logos – slovo, veda) je okultné učenie, ktorú jej pôvodca, L. Ron Hubbard charakterizoval ako „aplikovanú náboženskú filozofiu“(1953) a základ nového náboženstva. Vychádza z pomocného systému Dianetiky, ktorú Hubbard označil ako náboženstvo, keďže údajne obsahuje metódy a postupy na zvyšovanie duševných a duchovných kvalít jedinca. Hubbard v roku 1950 vydal základnú príručku Dianetika s cieľom dosiahnuť duchovné „zdravie“ človeka. Na tento účel scientológia, ktorá vznikla neskôr, ponúka rozsiahlu sústavu praktických postupov a kurzov. Prístup k nim je možný napríklad po absolvovaní príslušného testu osobnosti. Scientológovia tvrdia, že tento kult môže zlepšiť zdravie, inteligenciu, schopnosti, správanie ale aj výzor ľudí. Svedectvo bývalých členov tohto náboženstva však hovorí o opačnej skúsenosti. Zmienené citácie a informácie v apológii sú použité hlavne z publikácii týchto autorov: Z. Vojtíšek, J. Růžička, V. D Barret, kolektív autorov v Malom slovníku siekt a z internetových zdrojov Scientológia (hnutie) a Scientológia Košice.
Zakladateľ
Zakladateľom scientológie je Lafayette Ronald Hubbard (1911 – 1986). Ide o kontroverznú osobu, keďže na neho boli a sú rôzne názory. Na jednej strane sa stretávame s tvrdením, že „žiadny autor ani filozof modernej doby neprispel takou mierou k zlepšeniu jedinca a spoločnosti ako L. Ron Hubbard“,(1) no na druhej strane je jednoznačné hodnotenie scientológie a jej vodcu, z r. 1984 od sudcu Paula G. Breckenridgesa z Los Angeles, nasledovné: „Organizácia je zjavne schizofrenická a paranoidná a táto bizarná kombinácia je, ako sa zdá, odkazom jej zakladateľa. Dôkazy ho vykresľujú ako človeka, ktorý bol fakticky, pokiaľ ide o jeho históriu, pozadie a výkony, patologický klamár.“(2) Kto bol teda pán Hubbard? Vedec, Mesiáš alebo podvodník? Pozrime sa na fakty o Scientológii a jej zakladateľovi.
L. R. Hubbard sa narodil 13. 3. 1911 v Tildenu v Nebraske. Podľa vlastných slov, aj svedectva scientológov, vraj prežil romantické detstvo v blízkom vzťahu s Indiánmi na ranči v Montane. Keď mal tri a pol roka vedel čítať a písať. V dvanástich rokoch prečítal veľa klasických autorov, a navyše rástol v ňom záujem o filozofiu a náboženstvo. Medzi rokmi 1927 a 1929 žil medzi kňazmi, lámami a rôznymi mudrcmi a „ako devätnásťročný muž mal už precestovanú Čínu, Japonsko a ďalšie oblasti v Oriente a Pacifiku a poznával tak rôzne kultúry celého sveta.“(3) Aj keď „už bol expertom v mnohých rôznych kultúrach“,(4) na univerzite študoval stavebné inžinierstvo a zaoberal sa i psychológiou. „Rozhodol sa, že formálne štúdium mu už nemá čo ponúknuť,“(5) a tak univerzitu skoro opustil, živil sa písaním, ktorým si zarábal, aby mohol financovať i údajné vedecké expedície, ktoré osobne viedol. V druhej svetovej vojne mal slúžiť ako vzorný a vysoko oceňovaný námorný dôstojník. Podľa kritikov však velil sprievodnému plavidlu iba raz, pričom nariadil strieľať na neobývaný ostrov, za čo bol postavený pred vojenský súd. Na konci vojny sa liečil v nemocnici „čiastočne slepý a ochrnutý.“ Silou svojej vôle údajne vyliečil nielen seba, ale aj ďalších pacientov. Oponenti však tvrdia, že sa podrobil iba liečbe na psychiatrii, a liečený bol kvôli vredu na dvanástorníku.
Verzie jeho životopisu niektorí spochybňujú a tvrdia, že Hubbard prežil detstvo v meste Helena. Roky, ktoré mal stráviť s učenými mužmi rôznych dávnych civilizácii, prežil v školách v Seattlu a v Helene s krátkymi prestávkami v Bremertonu (Washington) a na ostrove Guam, kde bol jeho otec – námorný dôstojník, v r. 1927 na čas prevelený. Jeden a pol roka (1930 – 1932) Hubbard študoval na Univerzite G. Washingtona stavebné inžinierstvo, opakovane však nespravil skúšky z matematiky. Nedokončil ani kurz z molekulárnej a atómovej fyziky. Kuriózny doktorát dosiahol až r. 1953 na „Sequoia Univerzity“, na ktorej sa vyučuje i korešpondenčnými kurzami, bez prednášok a skúšok. V odpovedajúcich dokumentoch nie sú žiadne doklady o tom, že by informácie o vedeckých expedíciách boli pravdivé. Scientologické životopisy však mlčia o podstatných veciach z jeho života, o ktorých by mal kresťan vedieť: zaujatosť satanizmom a sexuálnou mágiou. Hubbart vyhlasoval, že dvakrát navštívil nebesia a stretol tam tajtánov - nesmrteľných duchov, schopných vstupovať do tela s cieľom reinkarnácie. V r. 1946 sa dokonca stal významným členom slobodomurárskej lóže O. T. O. (Ordo Templis Orientalis), ktorú založil známy novodobý pohanský čarodej a uctievač satana - Aleister Crowley (1875 – 1947). Jedným zo znakov satanizmu v Hubbardovom živote a diele je aj kríž, ktorý Scientologická „cirkev“ prijala za svoj symbol. Má tvár krížov z ezoterických myšlienkových koreňov (napr. rozekruciánov, alebo tvarov kríža na jednej z Crowleyho tarotových okultných kariet).
Krátko po svojom pokuse o štúdia sa Hubbard po prvý krát oženil a začal sa živiť ako spisovateľ dobrodružnej a vedecko-fantastickej (sci fi) literatúry. Získal i istú popularitu, avšak úplne spokojný nebol. Skutočný prielom do spoločnosti si sľuboval predovšetkým od dianetiky. V roku 1950 napísal knihu „Dianetika – moderná veda duševného zdravia“, ktorou mal nielen literárny úspech. Následne však svoju prvú ženu Margaret (Polly) i s dvomi deťmi opustil a zobral si jej najlepšiu priateľku Sáru. V podstate bigamicky sa s ňou oženil ešte predtým, než sa s prvou manželkou rozviedol. V roku 1982 Hubbard zmizol bez stopy. Od roku 1986 bol považovaný za mŕtveho, hoci sú takí, čo tvrdili, že ešte žil a riadil sektu z tajného centra najvyššieho zasvätenia. Hubbard bol na starosť senilný, dokonca objavujú sa i hlasy hovoriace o pedofilných sklonoch. Z tohto dôvodu ho spoločenstvo zrejme muselo asi samo odstrániť, aby mu nekazil image.
Po roku 1990 tzv. Scientology Church začala mohutný útok na krajiny strednej a východnej Európy - len v Rusku vznikli štyri filiálky WISE - Svetový inštitút scientologických podnikov). Ďalšie boli zriadené v Poľsku, Bulharsku, Rumunsku, Česko-Slovensku a v Maďarsku. Po roku 1993 vznikli filiálky scientológov aj na Slovensku. V Českej republike sa sekte dokonca podarilo dostať kurzy dianetiky do niektorých základných škôl.
Učenie – ideológia
K šíreniu svojho učenia používa scientológia najmä dve techniky, ktoré sa označujú ako už spomenutá scientológia a dianetika. Podľa svojej vlastnej „odbornej slovnej zásoby pre dianetiku a scientológiu“ (vyd. r. 1977) zahŕňa scientológia „štúdium ľudského ducha vo vzťahu k fyzickému vesmíru a jeho životným formám ... Naproti tomu dianetika sa zameriava na telo (a) taktiež sa používa k tomu, aby odstránila choroby, nežiaduce pocity, somatické príznaky, bolesť atd.“(6)
Slovo dianetika scientológovia vykladajú ako zloženinu gréckych slov dia (cez) a nous (myseľ). Doslova to má znamenať - "cez, skrz myseľ, rozum", alebo presnejšie to, „čo robí myseľ telu.“ Pomocou dianetiky sa vraj dá obnoviť pôvodný duševný, t.j. psychický potenciál. Dianetika je prezentovaná ako technológia duševnej „liečby“, vylepšovania jedinca, ale aj spoločnosti. Metóda zaviedla pojem prenatálneho štádia do oblasti psychológie. Podľa scientologickej náuky sa človek skladá z troch častí:
Telo, myseľ (rozumu) a nesmrteľná duša (thetan). Myseľ sa ešte delí na dve časti:
1, analytická myseľ, v ktorej sú uskladnené všetky vnemy a prežitky a s ktorou človek môže disponovať.
2, reaktívna myseľ, v ktorej sú uložené všetky zážitky telesnej alebo duševnej bolesti, (tzv. engramy), zlé veci, predovšetkým z raného detstva či prenatálneho obdobia. Túto myseľ podľa Hubbarta človek nemôže ovládať.
Engramy vraj človeku bránia v úplnej duchovnej slobode. Východiskom je previesť ich z reaktívnej mysle do analytickej, vedome ich prežiť a tak ich prekonať a vymazať. K tomuto procesu má slúžiť špeciálna metóda – auditing. (z lat. audire – počuť, počúvať). Auditing je kurz vo forme odpovedí a otázok, konaný prostredníctvom E – metra (merač odporu kože). Osoby na začiatku kurzu sú pokladané za „preclear“ (nevyčistené). Auditor otázkami atakuje reaktívnu myseľ klienta. Otázkami a gestami, najmä lusknutím prstov či tlesknutím pri zavretých očiach návštevníka, chce auditor vyvolať niektorý bolestný zážitok z jeho reaktívnej mysle. Opakovaným traumatického zážitku, a to i vo forme, ako keby ho práve uskutočňoval a odhaľovaním nových situácii, ktoré ho sprevádzali, sa tento zážitok má opäť prežiť, zbaviť sa schopnosti vyvolávať zlé citové reakcie, a tak byť navždy zničený. Zjednodušene povedané, účelom toho tzv. terapeutického postupu je stupeň oslobodenia („clear“), v ktorom už človek nemá psychosomatické nemoci, ani chybné chovanie, engramy, ani reakvívnu myseľ.
„Clear je osoba, ktorá už nemá reaktívnu myseľ... Kúsok po kúsku bol odstraňovaný náboj – škodlivá energia, uložený v reaktívnej mysli. Tým osoba znovu získa pôvodný potenciál sebaurčenia, schopností, zodpovednosti a šťastia. Stav clear je jedným z najdôležitejších stupňov poznania na moste, na ceste k úplnej duchovnej slobody.“(7) Tento svoj objav Hubbard zverejnil v knihe „Dianetika, moderná veda o duševnom zdraví.“ (1950) Dianetika má vzorec pre výpočet potenciálnej hodnoty človeka. Clear má min. potenciál zóny 4. Zóna 0 je smrť - najvyššia bolesť. Obyčajný človek je v zóne 1-2. Najvyššia zóna je nesmrteľnosť. Scientológia používa i tzv. ARK trojuholník - afinita čiže náklonnosť, realita, komunikácia. Je to základná zbraň scientológa v medziľudských vzťahoch. Na vyjadrenie slúži tónová škála, umožňujúca predpovedať ľudské správanie.
Nie je tajomstvom, že Hubbard prebral a pozmenil pojmy a poznatky v scientológii, ktoré prebral od psychológa Zigmunda Freuda. Freud, zakladateľ psychoanalýzy, bol okultista, člen slobodomurárskej lože B'naj B'rit, ktorý prevádzal na pacientoch hypnózu. Freud o hypnóze povedal: „Táto činnosť pripomína mágiu, zaklínanie a všelijaké čary!“(8) Hypnóza vychádza z pohanstva a je nebezpečná ako pre telo, tak aj pre dušu človeka. Aj keď sa scientológia dištancuje od hypnózy, pretože vraj počas nej je možné ľahko vložiť do mysle hypnotizovaného "aberácie" - odchýlky od logického správania, predsa ju používa. V psychologicky zameranej literatúre sa píše, že Hubbard nadobudol svoju profesionálnu znalosť v hypnóze tým, že ju "objavil" v dianetickom odtlačku. Hubbard bol kvalifikovaným hypnotizérom a jeho známi, ako Forrest Ackerman (Hubbardov literárny agent) a A. E. van Vogt (jeden z prvých priaznivcov Dianetiky) boli svedkami demonštrácií jeho hypnotických schopností.
Postoj vedy
Aký názor má na knihu Dianetiky odborná veda?
Psychológ J. Růžička: „Dielo je od začiatku podvod. Predstiera vedeckosť, ale vedu nectí, zaujíma sa o liečebnú starostlivosť a pritom ju zneužíva, sľubuje nesplniteľné a vytvára ďalšiu utópiu, na ktorú naletí mnoho zúfalých, opustených a poblúdených ľudí.“(9)
Ružička analyzoval základnú Hubbardovu prácu napr. v týchto bodoch: Hubbard používal psychologické pojmy, ktoré vytrhol z kontextu pôvodných teórií, kde mali funkciu hypotéz a konštrukcií, nie nezvratných skutočností. Neskôr ich síce definoval, ale jeho spôsob ani v najmenšom nezodpovedal požiadavkám vedeckej definície. Axiómy (nespochybniteľné „pravdy“) Hubbardej náuky sú významovo veľmi nesúrodé. Vedľa seba kládol slová prevzaté z rôznych odborov na spôsob reklamy. Pritom sa vydával za vedca a dianetiku za vedeckú disciplínu s duchovným, presnejšie spirituálnym presahom. Zámerom nebolo informovať, ale navnadiť, presvedčiť, nie však vecnými, ale emočne účinnými formuláciami. Hubbardove tvrdenia majú z formálnej stránky podobu reklamných sloganov. Auditing je účinne vypracovaný systém vymývania mozgu a zneužívania bolesti a utrpenia ľudí na ich porobu psychologickými a následne ekonomickými a ideologickými prostriedkami. Z účinných a užitočných psychologických prostriedkov používaných vo výchove, v medicíne, poradenstve a psychoterapii auditing vybral tie, ktoré zahrnujú regresiu, negatívne emócie, stavy závislosti a upevňujú ľudské putá. Utvoril z nich uzavretý ideologický systém a pseudonáboženskú utópiu. Auditing sa každým svojím smerovaním usiluje o čo najväčší podiel na moci a ekonomickej prevahe, o ktorej sa v celom systéme pre verejnosť zásadne mlčí. To len dotvára obraz scientológie.
Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, prof. I. I. Rabi: „Tento zväzok obsahuje pravdepodobne najviac sľubov a najmenej dôkazov v pomere k jednej strane než akákoľvek publikácia od vynálezu kníhtlače...“(10)
Prof. MUDr. Drsc. J. Heřt: „Hubbardova scientologická teória vrátane výkladu príčin chorôb je hromadou absurdných, pseudovedeckých názorov. Vo vedeckej literatúre nebolo popísané nič, čo by zodpovedalo engramom, „trvalým stopám, vyvolaným stimulom buniek.“ Jeho výklady sú len metafyzikou, zahalené do vedeckého žargónu.“(11)
Viera scientológie a kresťanstvo
Na internetovej stránke www.scientologiakosice.sk, sa dozvieme názor tejto spoločnosti na koncept o bohu.
„Veriť v dogmy týkajúce sa boha, ktorý svojim členom rozkazuje, na rozdiel od akejkoľvek ďalšej viery, scientológia ľudí nežiada. Nežiada, aby verili v čokoľvek, čo sa týka viery.“
Kresťanská viera nás ale učí základným dogmám a to, že existuje pravý Trojjediný Boh, ktorý sa ľudom v plnosti zjavil skrze svojho jednorodeného Syna, Ježiša Krista. „Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť.“ (Jn 1, 18) Nie je ľahostajné, či človek prijme Božie zjavenie v Kristovi, alebo ho odmietne, pretože od toho závisí jeho budúci večný život po smrti, a to buď v nebi, alebo v pekle.
„Naopak, ako sa duchovné vedomie človeka na základe účasti v scientologickom auditingu a tréningu zvyšuje, dosahuje svoje vlastné istoty o každej dynamike a ako sa pohybuje zo siedmej, duchovnej dynamiky smerom k ôsmej, dosiahne svojho vlastného porozumenia boha a vzťahu k nemu.“
Inými slovami sa človek vlastným úsilím prostredníctvom techník zdokonaľuje, získava „božské“ schopnosti, svoj vlastný pohľad na „Boha“. Scientológia podporuje život nezávislý na pravom Bohu, čím aj odmieta spásu výlučne v Kristovi.
„Scientológia sa snaží dostať človeka na novú úroveň duchovného vedomia, kde môže dosiahnuť svoje vlastné závery, ktoré sa týkajú božskej podstaty (alebo vyššej bytosti či nekonečna) a toho, čo na neho čaká po pozemskom živote. Preto ako vo viacerých východných filozofiách je spasenie v Scientológii dosiahnuté na základe osobného duchovného rastu a osvietenia.“
Scientológia preberá náuku o samospasiteľnosti z orientálnych filozofií. Človek je vraj v podstate dobrý, problémy sú len jeho zážitky v minulom alebo terajšom živote. Boh nás ale učí, že človek je hriešny. Písmo Sväté hovorí: „Srdce je klamlivé nado všetko a rozjatrené, kto sa v ňom vyzná?“(Jer 17, 9) Dokonalým je jedine Trojjediný Boh: Otec, Syn a Duch Svätý. Nikto sa sám nemôže vykúpiť z porušenej hriešnej prirodzenosti, ani sa od hriechov očistiť, ani sa spasiť. Oslobodenie od hriechu a milosť s ním bojovať, nám môže dať len Boží Syn, ktorý spasil hriešne ľudstvo svojou vykupiteľskou smrťou na kríži. Spása sa dosahuje pokáním z hriechov, vierou v Krista a poslušnosťou Božej vôli a nie východnými filozofiami, alebo osvietením. Pôvodcu osvietenia pochádzajúceho z východných filozofií, Božie slovo definuje takto: „veď sám satan sa tvári ako anjel svetla. Nie je teda divné, keď sa aj jeho služobníci vydávajú za služobníkov spravodlivosti.“ (2 Kor 11, 14-15) Po pozemskom živote čaká človeka osobitný Boží súd a potom buď večná radosť v Božom kráľovstve, alebo večné utrpenie v pekle.
Biblia svedčí o Pánovi Ježišovi Kristovi:
„Veď v Kristovi Boh zmieril svet so sebou a nepočítal ľuďom ich hriechy.“(2 Kor 6, 19)
„V ňom máme vykúpenie skrze jeho krv, odpustenie hriechov,“(Ef 1, 7)
„A v nikom inom niet spásy, lebo niet pod nebom iného mena, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení.“(Sk 4, 12)
„Ak hovoríme, že sme nezhrešili, jeho robíme luhárom a nie je v nás jeho slovo.“(1 Jn 1, 10)
„Teda ako previnenie jedného (Adama) prinieslo odsúdenie všetkým ľuďom, tak spravodlivosť jedného (Ježiša) priniesla všetkým ľuďom ospravedlnenie a život.“ (Rim 5, 18)
„Kto verí v Syna, má večný život, ale kto Synovi neverí, neuzrie život (večný) a spočinie na ňom Boží hnev.“(Jn 3, 36)
„Nie každý, kto mi hovorí: “Pane, Pane,” vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach.“ (Mt 7, 21)
Thetan, reinkarnácia a kresťanský pohľad
V náboženskej náuke scientológie zohráva základnú úlohu učenie o thetanovi. „Thetan“ je názov pre ľudskú dušu, ale zároveň: „To ste VY, alebo to si TY, nesmrteľná bytosť, ... ktorá obýva telo a riadi okrem neho tiež myseľ.“(12) Údajne je každý človek thetan, ktorý má možnosť disponovať vlastnosťami podobnými božským. (Pojem thetan pochádza z gréckého písmena theta Θ, ktoré Gréci používali k vyjadreniu myšlienky, alebo možno ducha, s exponentom n, alebo „theta na entú“, čo symbolizuje nekonečné schopnosti.)
Thetani vraj žijú už trilióny rokov, a to tak, že sa rodia znovu a znovu do iných tiel (reinkarnácia). V čase existencie v tele, sú duševne obmedzovaní engramami (nepríjemnými zážitkami s bolesťou a bezvedomím zo súčasného aj minulého života), ktoré im zabraňujú fungovať ako racionálnym duchovným bytostiam, ktorými pôvodne boli. Tieto obmedzenia sa pomocou špeciálneho postupu odstraňujú (čiže sa dosahuje tzv. stav „clear“) pomocou „auditingu“, opytovacej techniky, niekedy s pomocou elektronického meracieho prístroja. Auditingom nastupuje thetan cestu k svojmu oslobodeniu (tzv. Most k úplnej slobode) a ako operujúci thetan (OT) stúpa ďalej po stupňoch až k „vyslobodeniu (spaseniu)“, kde thetan dostáva „svoje pôvodné schopnosti“, medzi ktoré vraj patrí dokonalý zdravotný stav, či nadprirodzené schopnosti. Po dosiahnutí stavu čistoty Clear sa začína proces, počas ktorého sa človek údajne stáva racionálnou podstatou duchovna OT (operujúci thetan), disponujúcou nadprirodzenými schopnosťami. „Operujúci thetan je stav bytia nad Clearom. Názov Thetan označuje duchovnú bytosť a operujúci znamená „schopný fungovať bez závislosti na veciach“.(13) Tí ľudia, ktorí dosiahli clear (údajne asi 50 000 ľudí na svete) sa potom aj na iných, snažia v pätnástich stupňoch dosiahnuť stav „operujúceho thetana“, (OT) absolútnu kontrolu nad časom, hmotou, energiou a priestorom. V stave OT dochádza k hlbokým zmenám osobnosti, strate všetkých zábran, zániku citov, roztrhania kontaktov s rodinou a priateľmi a k celkovému podriadeniu sa „cirkvi“ a jej cieľom.
Čo hovorí Písmo sväté o reinkarnácii a tzv. tetanoch? Reinkarnácia, vychádzajúca z pohanského hinduizmu, je podvod a Boh ju zakazuje. Každý človek žije na zemi len raz, a po smrti je Boží súd. „Je ustanovené, že ľudia raz zomrú a potom bude súd.“ (Hebr 9, 27) Potom nasleduje nekonečný, večný nemeniteľný život, buď v nebi, alebo v pekle. Thetanov podľa Biblie možno prirovnať k padlým anjelom – démonom, ktorí klamú ľudí a odvádzajú ich od viery v pravého Boha. Pokušenie satana, vodcu padlých anjelov, ktorý pokúšal prvých ľudí v raji, slovami: „Budete ako boh“ (Gn 3, 5), zaznieva aj scientologii skrze „sebazbožšťovanie“ prostredníctvom rôznych pseudovedeckých techník. Apoštol Pavol však vyzýva kresťanov, aby sa chránili démonov oblečením Božej výzbroje a mohli tak odolať ich zvodom. „Oblečte si Božiu výzbroj, aby ste mohli čeliť úkladom diabla. Lebo nás nečaká zápas s krvou a telom, ale s kniežatstvami a mocnosťami, s vládcami tohoto temného sveta, so zloduchmi v nebeských sférach. Preto si vezmite Božiu výzbroj, aby ste mohli v deň zla odolať, všetko prekonať a obstáť!“(Ef 6, 11-13).
Kurzy
Scientologóvia ponúkajú rôzne úvodné kurzy. Na úvod je to väčšinou bezplatný osobnostný test, tzv. Oxfordský test osobnosti, s 200 otázkami a kniha „Dianetika – návod pre ľudskú myseľ“. Oxfordský test osobnosti (OCA) hodnotí psychológ PhDr. Slavomír Hubánek takto: „To nie je test, to je skôr lesť.“(14) Pretože vyhodnotenie testu je spravidla negatívne pre testovaného, nasleduje v dianetickom centre alebo nejakej scientologickej misii ponuka pomoci v podobe ich kníh a kurzov. Verbuje sa i podobizňou Alberta Eisteina so slovami: Využívame iba 10 percent svojho duševného potencionálu. Podľa odborníkov je však OCA vyhodnocovaný tak, aby dosiahnutie pozitívneho výsledku nebolo prakticky možné. Po vykonaní úvodných kurzov, napr. Pre komunikáciu a „opravy života“, môže začať závislosť, ktorá často stojí veľa času i peňazí. Kurzy na seba nadväzujú a ich cena k postupu na vyšší kurz rastie. Cez tieto kurzy má byť novým členom oznámené, že teraz ako scientologóvia patria k tým niekoľko vyvoleným ľudom, ktorí ešte za svojho života môžu dosiahnuť vyšších úrovní vedomia a vytvoriť svoje nové „ja“, nový život a nový svet. Nováčikom je tak vsugerované, že môžu dosiahnuť ľudskú dokonalosť s doposiaľ netušenými duševnými a intelektuálnymi schopnosťami. Dokonca sa ponúka i „dianetika pre deti“, aby v rodine panovala dôvera a poctivosť a vychovávali sa šťastné deti. Aby sa dokázala domnelá vedeckosť, používa scientologia vlastnú terminológiu, ktorá sa nedá nájsť v žiadnom slovníku. V ich literatúre sa vyskytujú pojmy ako napr. auditing, aberácia, engram, planéta Helatrobus, langfellblowdown, murmel – TR, prepcheck, rockslam atd. Študent scientológie tak venuje veľa času hľadaním pojmov. K tomu sú okrem veľkého množstva iných scientologických kníh potrebné vlastné slovníky (napr. Odborná slovná zásoba), ktoré sa musia zabezpečiť ako dodatok ku kurzom. Musia sa tiež absolvovať ešte „kurzy pre objasnenie slov“. Zámerom scientologického kurzu „očistenie Rundown“, je urobiť účastníkov kurzu imúnnym voči rádioaktívnemu dažďu.
Scientologická cirkev
Scientologická cirkev (Scientology Church) tvrdí, že je náboženskou filozofiou, ktorá údajne pozná techniky duševnej starostlivosti. Vznikla v r. 1954. Je Hubbartovou transformáciou dianetiky ako „vedy“ na náboženstvo. Základom tejto „cirkvi“ sa stala Hubbartova medzinárodná asociácia scientológov (HASI), založená v roku 1952 v Londýne. Scientológovia, ktorí dovtedy pôsobili ako dianetickí „poradcovia“, sa od vtedy začali nazývať pastori (ang. minister) a obliekali sa do odevov podobných cirkevným, nosili koláriky a ako symbol prijali kríž, pripomínajúci kresťanstvo. Hubbard vydal niekoľko pokynov, ktoré určovali priebeh scientologických svadieb, krstov a pod. V roku 1969 potvrdil, že scientológia je náboženstvo . „Nikdy to nebolo nič iného,“(15) napísal. Iní však majú na to rôzne názory, keď tvrdia, že scientológia je veda a náboženskú fasádu získala len z dôvodu daní a právnej ochrany pred obvinením z podvodu. Rôzne zdroje označujú túto „cirkev“ za pseudo náboženskú organizáciu, sektu a/alebo nadnárodnú korporáciu. Sociológ Kent, hoci priznáva, že množstvo jeho kolegov považuje scientológiu za náboženstvo, hovorí: „Namiesto hádania, či scientológiu označiť alebo neoznačiť ako náboženstvo, považujem za oveľa užitočnejšie pozerať sa na ňu ako na nadnárodnú korporáciu s mnohými aspektami, z ktorých náboženský charakter má iba jeden prvok.“(16) Podobne aj napr. v Nemecku príslušné najvyššie orgány rozhodli, že cirkev Scientology-Kirche Hamburg e.V. nie je náboženská organizácia v zmysle nemeckých zákonov, pretože činnosť organizácie má ekonomické zameranie. Zároveň sa od 90. rokov 20. storočia opätovne v niektorých Európskych štátoch zvažuje úplný zákaz organizácie z dôvodu vytvárania závislosti u členov, ničenia sociálnych väzieb členov a finančného vykorisťovania členov. Činnosť Scientológie ako cirkvi bola doteraz explicitne zakázaná vo Francúzsku a v Grécku, a aj iné štáty vyslovujú výhrady proti ekonomickej činnosti organizácie. Postoj USA je presne opačný, Scientológia sa považuje za verejnosti prospešnú organizáciu (oslobodená je aj od daní) a uznávanie Scientológie sa považuje za prejav slobody vierovyznania. V Európe má štatút štátom uznanej cirkvi alebo verejnoprospešnej organizácie, často spojený aj s rôznymi daňovými úľavami, napríklad v Maďarsku, Taliansku, Holandsku, Rusku, Rakúsku, Veľkej Británii, Portugalsku, Španielsku.
Scientologická „cirkvev“, ktorá túži byť priamou pokračovateľkou Buddhovho diela, patrí už veľa rokov k najpochybnejším hnutiam v oblasti tzv. náboženstiev mládeže. Prezentuje sa ako svetová náboženská spoločnosť, ktorá sa vraj zaoberá štúdiom ľudského ducha v jeho vzťahu k sebe, vesmíru a k inému životu. Zároveň ale hlása, že asi 15 až 20% ľudskej populácie je duševne nemocných. Scientológia sa považuje za „cirkev“, ktorá má patent na zaručenie ľudských práv a mieru, riešenie výchovných problémov i boja proti drogám a zneužitia psychiatrie. Odborníci sa však na ňu pozerajú úplne inak: „Scientologická cirkev nie je v skutočnosti najväčšia organizácia na svete pre duševné zdravie, ale najväčšia organizácia na svete skladajúca sa z nekvalifikovaných ľudí. Jej prax je vážnym ohrozením spoločnosti po stránke medicínskej, morálnej i sociálnej. Jej prívržencami sú poľutovania hodní zvedení ľudia, často duševne nemocní.“(17) V novembri 2009 austrálsky senátor Nick Xenophon vo Federálnom Parlamente predniesol reč, v ktorej Church of Scientology prehlásil za kriminálnu organizáciu. Na základe listov od ex-členov organizácie vyhlásil obvinenia vo veci „nedobrovoľného odňatia slobody, vynútený potrat, sprenevera kapitálu, fyzické násilie a zastrašovanie, vydieranie a rozsiahle riadené zneužitie informácií, ktoré Church of Scientology nadobudla, ...“(18)
Každému súdnemu človekovi, ale predovšetkým kresťanovi je zjavné, že scientológia je falošné náboženstvo, ktoré si názov cirkev zobralo kvôli finančným výhodám a kvôli oklamaniu ľudí.
Organizácia
V organizácií vidieť zjavný pyramídový systém. Ako u mnohých alternatívnych náboženstiev (a polo ezoterických organizácii typu slobodných murárov) sú i tu jasne definované jednotlivé úrovne na ceste hore, označené stupňami zasvätenia, kurzov a hodností. Dokončenie každej úrovne je východiskovým bodom k ďalším. V scientológii sú jasne definované jednotlivé úrovne na cestu hore. Človek začne ako jeden z miliónov bez vedomostí. Veľmi rýchlo sa stane jedným z niekoľko málo tisíc s určitými vedomosťami. Čím viac človek postupuje od úrovne k úrovni, tým viac sa stáva jedným z pár „vyvolených.“
Pokyny vedenia scientológie z marca 1972 o finančnom manažmente hovoria: „Získavaj peniaze, zarábaj viac peňazí, ostatných ľudí maj na to, aby zarábali ešte viac peňazí.“(19) O tom, že sa u scientológie jedná hlavne o podnik zameraný na predaj kurzov, kníh a ostatných materiálov, svedčí veľký počet pokynov vedenia, tzv. policy - letters. Tak napr. pokyn z 31. 1. 1983 znie: „Jediný dôvod, prečo existujú orgs (pobočky), je úloha predávať a dodávať materiály a služby verejnosti a získavať ľudí z verejnosti, ktorým by sa mohlo predávať a dodávať...“(20) Bývalý hovorca sekty Róbert Vaughn Yong povedal, že cieľom sekty je nielen získať peniaze, ale ich prostredníctvom sa aj uchopiť moci. V roku 1977 sa o dianetiku začalo zaujímať FBI. Prehľadali kancelárie centrály v Los Angeles a vo Washingtone, do väzenia putovalo 11 čelných predstaviteľov scientológov, medzi nimi bola aj Hubbardova manželka Mary Sue. Pri tejto príležitosti objavili pracovníci FBI plány ovládnutia Nemecka, pod krycím menom "Snehová kráľovná". Vykonávateľom tejto akcie mal byť Rakúšan Kurt Weiland.
Organizačná štruktúra
Organizácia scientológie je hierarchická, na čele stojí ústredie Medzinárodnej scientologickej cirkvi (CSI) v Los Angeles, pod ním kontinentálne organizácie a pod nimi lokálne cirkvi. Výkony každej organizácie hierarchie sa merajú týždennými štatistikami. Roku 1966 firma Hubbard Exploration Company kúpila viacero lodí a L.R. Hubbard premiestnil svoje hlavné sídlo na otvorené more, z čoho vznikol názov Sea Org(anization) – Morská org(anizácia). V 70 rokoch bolo hlavné sídlo preložené do Clearwater na Floride, ale názov Sea Org sa dodnes používa ako označenie niekoľko tisíc členov „Sea Orgu“. Vyššie úrovne Scientológie sú obsadené výlučne členmi Sea Orgu. Sea Org je elitná organizácia scientologov, ktorá má prísnu vojenskú štruktúru, námorné uniformy a vojenské hodnosti. Nadlho (1967 asi 1982) predstavoval hlavné centrum moci. Tvorili ho úplne oddaní scientologovia, ktorí podpísali kontrakt na miliardu rokov. Hubbard sa odvtedy začal titulovať „Commodore“.
Ďalšie niektoré organizácie
- Watchdog Committee (WDC „strážiaci pes“) - "inšpekčno-kontrolná organizácia", uznávaná ako najvyššia duchovná autorita scientológie. Odtiaľ sú riadené všetky aktivity hnutia.
- Scientology Sektor (SS - triedy IV Org),
- World Institute of Scientology Enterprises (WISE), ktorý vznikol r. 1979. Jeho úlohou je prienik scientológov do sveta ekonomiky a politiky.
- Religious Technology Center (RTC), ktoré z Ameriky bdie nad Religion Scientology.
- Commodore Messenger Org – Organizácia komodorových poslov. Združovala mladých ľudí, väčšinou deti pokročilých scientológov, ktoré mohli rodičia navštíviť raz za 2 týždne na 45 minút.
- Office Special Affairs - Úrad pre špeciálne záležitosti (OSA) - scientologická tajná služba, polícia, väzenská stráž, vykonávatelia špinavej roboty (popravy, fyzické tresty, nápravnovýchovné tábory). OSA pracuje skryte. Pôsobia v nej aj občania ČR a SR. Trénujú s ručnými strelnými zbraňami a raketometmi.
- SMI – Medzinárodná organizácia scientologických misií;
- International Hubbard Ecclesiastic League for Pastors) – (HELP);
- Advanced Organizations – (AO) – predaj najvyšších kurzov a auditingov;
- Flag Ship Service Org Sektor - (FSSOS) obsluha Sea-Org;
- Flag Service Sektor (FSS) - vydavateľstvo, preklady;
- Celebrity Centres Sektor (CCS) - prednášky, demonštrácie zamerané na predaj scientologických produktov umelcom a známym osobnostiam;
- Scientology Missions International Sektor (SMIS) - sem patria dianetické centrá;
- Golden Era Productions Sektor (GEPS) - vydávanie literatúry a propagačných materiálov;
- NEW ERA Publications International ApS;
- International Association of Scientologists – (IAS) – Medzinárodná spoločnosť scientológov;
- Bridge publications, Inc.,
- Asociácia pre lepší život a výchovu (ABLE),
- Narconon - centrá pre drogovo závislých, známe svojim tzv. purifikačným programom. Podľa scinetológie sa tento program nezameriava len na škodlivosť drog, ale aj liekov a toxických látok. P. program je kombináciou určitých cvičení, vitamínov, výživy a saunovania. Vraj sa pritom uvoľňuje zvyšok „drog a toxínov z telesného tkaniva a tieto sú následne vyplavované skrz potenie von z tela.“(21)
- Kriminon - centrá pre bývalých zločincov,
- Občiansky výbor za ľudské práva (CCHR),
- Aliancia za slobodu a práva menšín - podáva podnety na Európsku komisiu pre ľudské práva.
Scientológia sa snaží intenzívne získať aj vplyv na hospodárstvo a priemysel tým, že ponúka kurzy pre manažment a osobné poradenstvo. Za hlavných jej nepriateľov sú označovaní psychiatria a vojenský priemysel.
Etika
Scientológovia vo vlastnom zmysle definujú etiku ako „akcie, ktorú činí jedinec, aby si zaistil prežitie.“(22) V praxi to znamená stále väčší predaj kníh, poskytnutých kurzov, auditovaných klientov a zarobených peňazí. Za najväčší neetický skutok sa považujú nízke štatistiky. Etikou sa myslí to, čo scientológii slúži. Každý scientológ, ktorý sa stretáva s „utlačovateľskou osobou“ (SP) – teda tou, ktorá je nepriateľská voči nim, je označený ako „potencionálny zdroj ťažkostí“ (PTS) a je mu napr. odoprený ďalší auditing a postup po moste k slobode. Jednou z reakcií Hubbarda na tlak verejnosti v 60. a 70. rokoch minulého storočia boli inštrukcie, hovoriace o nepriateľoch scientológie, nazývaných ako „Lovná zver“ (Fair Game). V Hubbardovom dopise z roku 1967 je nepriateľ „utlačovateľskou osobou“ (tzv. supressive person), o ktorej platí: „Nepriateľ – lovná zver. Môže byť pripravený o majetok alebo poškodený akýmkoľvek spôsobom scientológom, pričom by mal byť dotyčný scientológ disciplinárne trestaný. Nepriateľ môže byť ... obžalovaný, oklamaný alebo zničený.“(23) Neskôr boli tieto slová kvôli kritike verejnosti odvolané, ale inštrukcie zostali v platnosti. Toto sa deje napriek tomu, že vo Vyznaní scientologickej cirkvi počuť „že všetci ľudia majú neodcudziteľné práva slobodne myslieť, slobodne hovoriť, slobodne vyjadrovať svoje vlastné názory písomnou formou a nesúhlasiť s názormi iných alebo sa o nich vyjadrovať alebo o nich písať.“(24) „Etika“ podľa scientológie sa v skutočnosti na tých, ktorí mali nízke štatistiky, alebo boli PTS, ukázala napr. aj tak, že na Hubbartovej flotile boli vystavení nedostatku spánku, nesmeli sa umývať a museli nosiť zvláštny odev. Kto sa previnil tiež na palube počas plavby loďou proti vodcovi, bol prísne potrestaný. Medzi tresty údajne patrilo zatváranie do podpalubných nádrží, alebo spútanie, či vyhodenie cez palubu. Podľa skorších členov boli vraj v okovách spútané i malé deti. Iní neúspešní scientológovia sú „etickí naprávaní“ v istých táboroch a to fyzickou prácou a nútenými niekoľko hodinovými spoveďami jeden druhému. Krutú „etiku“ scientológie potvrdil aj jeden jej ex-člen na vysokej pozícii, ktorý tvrdil, že Hubbardov nástupca, David Miscavige, bije a demoralizuje personál a že fyzické násilie od nadradeného personálu je bežnou vecou v Church of Scientology. Hovorca Scientológie Tommy Davis však obvinenia poprel a poskytol svedkov na rekonštrukciu diania. V závere si vypočujme definíciu tzv. etiky od scientológa, ktorý bol jej členom v rokoch 1967-1992: „Etika je metóda, ako udržať pod kontrolou myseľ každého, aby myslela a videla jedine tak, že ignoruje vážne chyby vodcov scientológov, organizácie i Hubbadovej techniky samej... Ako náhle sa plne zahryznete do návnady a plne sa pripojíte k scientológii, je vaše myslenie zahnané do riečiska, ktoré dovoľuje jedine používanie jej etiky.“(25)
Kritika
Zo všetkých nových náboženských hnutí, ktoré sa objavili počas 20. storočia, bolo Church of Scientology od samého počiatku jedným z najkontroverznejších, prichádzajúc do konfliktov so štátnou ústavou niekoľkých krajín (napríklad Spojené Štáty, Spojené Kráľovstvo, Kanada, Nemecko). Týždenník Time v roku 1991 publikoval článok, v ktorom je Scientológia opisovaná ako „veľmi profitujúci globálny podvod, ktorý prežíva vďaka zastrašovaniu jeho členov a kritikov, spôsobom podobným mafii.“(26) Kenneth Robinson, minister zdravotníctva Veľkej Británie, už roku 1967, keď bol Hubbard len na začiatku svojho scientologického ťaženia, vyhlásil v Dolnej snemovni o scientológii okrem iného: „…spôsobuje odcudzenie členov rodín. (…) Jej autoritatívne zásady a praktiky sú potenciálnym nebezpečenstvom pre osobnosť, jeho duševné a telesné zdravie. (…) Jej metódy môžu navyše vážne ohroziť zdravie ľudí, ktorí sa jej podriadili“.(27)
Organizácia tiež veľmi rada vyhľadáva súdne spory. V množstve procesov sa súdy museli v niektorých krajinách zaoberať práve scientológiou. Najmä k svojim kritikom má hnutie veľmi negatívny vzťah, často ich nazýva „kriminálnikmi“, „bezbožníkmi“, alebo „antisociálnymi živlami“ a podľa toho s nimi aj tak jedná. Tak píše i sám Hubbard v jednom svojom článku: „Nikdy sme nenašli kritikov scientológie, ktorí by nemali kriminálnu minulosť. Stále znova to dokazujeme...“(28) Vyslovene zo zámerom vypátrania kritikov boli zriadené kurzy ako „Rundown utláčané osoby“, alebo „kurz pre odhalenie a ovládanie osôb PTS a SP (PTS – potencionálny pôvodca pohoršenia, SP – utláčajúca osoba). Tieto osoby by mali byť oddelené od rodiny. V celej rade pokynov sú vypočítané „zločiny“ proti scientológii. Tak napr. je ťažkým zločinom verejne opustiť scientológiu. (HCO – Policy letter z 23. 12. 1965). Aj bývali členovia sú označovaní za nepriateľov a dostávajú písomné oznámenie: „Týmto sa N. N. vykazuje do stavu enemy. Dnes sa rozhodol proti scientológii a nechce už patriť k tejto skupine. Toto rozhodnutie z neho činí nepriateľa našej skupiny.“(29)
Slovensko
Na Slovensku začala scientológia pôsobenie v roku 1995. Scientologické organizácie sú registrované ako občianske združenia a svoju činnosť majú povolenú Ministerstvom vnútra. Ako prvá oficiálna organizácia bola otvorená v roku 2000 "misia" v Leviciach pod názvom Dianetické centrum Levice. Krátko potom bolo otvorené Dianetické centrum Bratislava. Dnes sa tieto organizácie pretransformovali na Centrá Dianetiky a Scientológie a majú status občianskych združení. Do konca roku 2006 bolo na Slovensku otvorených celkom 14 Scientologických centier. Scientologické organizácie pracujúce s deťmi a mládežou: Aplikovaná scholastika, Študijné centrum BASIC a L I T E - jazyková škola. Na Slovensku má jazyková škola LITE pobočku pod názvom BEST ENGLISH s.r.o. Spomedzi štátov V4 je Scientológia zaregistrovaná ako cirkev len v Maďarsku, kde je aj centrum pre strednú Európu.
Osobné skúsenosti so scientológiou – svedectvá
Pani Astra
Domnienky o scientologii ako o vymývaní mozgu potvrdzuje napr. aj mladá žena Astra (33), ktorá od nej v mladosti utiekla. Rodina Astry Woodcraftovej, pôvodom z Anglicka, prepadla zvodom scientologickej cirkvi a presťahovala sa kvôli tomu na Floridu. Matka s otcom a bratom sekte fanaticky slúžili a vo svojich štrnástich sa jej pod nátlakom upísala aj Astra.
"Bolo to celé šialené. Svoju matku, ktorá v hierarchii sekty rýchlo stúpala, som smela oslovovať jedine pane a videla som ju tak raz za týždeň. Poslali ma do scientologickej školy a nahovorili mi, že deti z normálnych škôl sú všetky na práškoch," opísala pre denník Daily Mail. "Po nociach sme s ostatnými deťmi scientológov pracovali pre organizáciu a museli sme piť strašný kokteil z octu, vody, vápnika a horčíka, ktorý nás mal upokojiť. Vymývali mi mozog tak dlho, kým som nepodpísala neslávne preslávenú zmluvu vernosti na miliardu rokov. V škole ma často obchytkával učiteľ a jeden z členov cirkvi sa ma pokúsil znásilniť. V pätnástich ma vydali. Chcela som preč, ale keď chcete od sekty jednoducho odísť, nejde to. Donútia vás prejsť rok trvajúcim procesom, počas ktorého vás odrežú od všetkých ľudí, ktorých poznáte."
Zdroj: Upravené z
Scientológia nás obrala o všetko a zničila nám rodinu
Tvrdí vo svojom rozprávaní istá exmanželka scientológa.
"Vyhliadnu si firmu. Príde nejaký asistent, ktorý začne rozprávať, o tom, či chce, aby sa mu lepšie darilo vo firme, aby prosperovala, aby mu život išiel lepšie. Ak je naivný a podľahne, tak potom si s ním robia čo chcú," hovorí aj o tom, že sama sa s manželom zúčastnila niekoľkých školení. Kým on scientológii prepadol, ju to neoslovilo vôbec. "Majú takú taktiku, že vás nainfikujú tak, že to štúdium si chcete urobiť. Je to ale také štúdium, ktoré človeku, nie že pomôže, ale uškodí. Celé to je len o peniazoch, aby mohli od ľudí vymámiť peniaze," pokračuje. Platí sa vraj za všetky prednášky. Žena tvrdí, že práve preto si za svojich členov vyberajú najmä majetných ľudí. Ak sú to podnikatelia, musia vraj predkladať k nahliadnutiu celé účtovníctvo, aby scientológovia vedeli o všetkom. Následky sú podľa nej fatálne. „Malá firma skrachuje hneď, väčšia postupne," opisuje exmanželka scientológa. To sa podľa nej stalo aj jej manželovi. Keď ho nedokázala od scientológov odhovoriť, radšej od neho odišla. Toto však nie je jediný prípad. Svoje svedectvo opisuje aj pán Imrich. Ten už viac než dva roky upozorňuje štát na praktiky scientologickej sekty. "Písal som prezidentovi Slovenskej republiky, Národnej rade a aj ministerstvu vnútra," hovorí. Nejde mu o dospelých členov, ale o deti, ktoré sa v takýchto rodinách ocitnú. Má s tým svoje skúsenosti, ktoré hovoria za všetko. Porozprával nám príbeh svojho syna, vnučky a nevesty, ktorá do pochybnej spoločnosti vstúpila. "Odišla z domu bez toho, aby niečo povedala, prakticky vyrabovala svojho manžela. Zostal bez prostriedkov. Musel som s manželkou predať pozemok vo výmere viac ako jeden hektár," hovorí. Dcéru vzala so sebou a kým prebiehal súd o zverenie do starostlivosti, trojročnému dievčatku niekto vnútil, že starí rodičia zomreli. Keď sa s nimi stretla, mala panický strach z toho, že vidí duchov. "Dieťa sa priznalo k tomu, že ako sa nemalo báť, keď boli mŕtvi." Ich nevesta sa vraj do spoločenstva dostala po nástupe do jednej trebišovskej firmy, ktorá je podľa pána Imricha podhubím scientológie na východe Slovenska. Po svojej skúsenosti je odhodlaný v boji proti scientológii pokračovať.
Zdroj: Upravené z
https://www.noviny.sk/slovensko/124698-spoved-scientologia-bola-zaciatkom-konca-mojej-rodiny
Zhrnutie
Tak ako osobnosť jej zakladateľa i sama scientológia je od počiatku silno kontroverzná.
- Je to zmes starovekého pohanského gnosticizmu, ktorý je zaobalený do „vedeckého“ a manažérskeho pláštika.
- Podkladom scientológie je okultizmus. Boh okultizmus zakazuje a nazýva ho ohavnosťou. (Porov. Dt 18). Dôkazom otvorenosti organizácie na Zlého je aj jej spojitosť s proti kresťanským hnutím New age: „Sme poslovia nového veku. Scientológia je cestovný pas do novej doby.“(30) Preto v scientológii neobstoja základné pravdy kresťanstva, ktoré jednoznačne odmieta.
- V scientológii sa prevádza aj psychologická manipulácia
- Organizácia obsahuje očividné prvky sekty, napr.:
- bezpodmienečná podriadenosť svojmu vodcovi i v prípade omylu,
- popieranie objektívnej pravdy a možnosť slobodného myslenia,
- odmietanie oprávnenej kritiky,
- fyzické i psychické násilie, zastrašovanie, prenasledovanie, ba dokonca likvidácia,
- sľubuje duševné uzdravenie, úspech a šťastie, no v skutočnosti prináša závislosť na vodcoch a neskoršie fyzické aj duševné traumy.
Rany a trápenia, ktoré má väčšinou každý človek, nedokáže dokonale vyliečiť žiaden auditing, alebo iné metódy, ale len živý Boh, ktorý hovorí: „Hľa, ja mu obviažem ranu, vyliečim a uzdravím ich a odhalím im poklady pokoja a pravdy.“(Jer 33, 6) Skutočný, vnútorný pokoj i vnútorné uzdravenie získa človek predovšetkým vtedy, keď sa zmieri s Bohom skrze úprimné pokánie z hriechov a prijme Pána Ježiša za Spasiteľa a Pána. Božie slovo svedčí: „pre jeho meno dosiahne odpustenie hriechov každý, kto v neho verí.“(Sk 10, 43) a tiež: „A tak ospravedlnení z viery, žijeme v pokoji s Bohom skrze nášho Pána Ježiša Krista.“ (Rim 5, 1) Nie scientológia, ale živý Spasiteľ, Pán Ježiš, môže dokonale svojim Svätým Duchom zlepšiť naše zdravie, správanie, schopnosti a vyriešiť i všetky problémy. Kristus, ktorý nám pripravil miesta v nebi u Nebeského Otca (Jn 14, 2), hovorí: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním.“(Mt 11, 28)
Poznámky
1.Záložka českého vydania knihy Hubbard L. R.: Dianetika, moderní věda o duševním zdraví, Návrat, Brno, 1997
2. Citované v: Russell Miller: Bare – Faced Messiah, s. 485
3. Co je to scientologie, preklad Iva Mejstříková, určené pre vnútornú potrebu Dianetického centra v ČR, s. 12
4. What is Scientology, Bridge Publicatinos, 1992, s. 83 – 136
5. Tamtiež
6. Kolektív autorov, Malý slovník siekt, s. 104
7. Co je to scientologie, s. 9
8. Dohnal, A. a kol.: Štyri slová z Ukrajiny, s. 104
9. Růžička, J. Buďte clear! Poznámky k prvímu českému vydání scientologické bible, Nová přítomnost 5/98
10. Scient American, 1. 1. 1951, citované podľa: Moos Kaj, A Chronological View of L. Ron Hubbard and Scientology, Denmark 1995, s. 15
11. Heřt, J. Výkladový slovník esoteriky a pavěd, s. 206
12. Co je to scientologie, překlad Iva Mejstříková, určeno pro vnitřní potřebu Dianetického centra v ČR, s. 10
13. XV. II. Čo to znamená Operujúci thetan, OT?, www.scientologiakosice.sk/faq/
14. S. Hubánek to povedal v TV Nova v cykle „Na vlastné oči.“
15. HCO = Hubbard Communications Office, Police Letter „Religion“ z 12. 2. 1969
16. BENJAMIN, Beit-Hallahmi. Scientology: Religion or racket? [online]. Marburg Journal of Religion, september 2003, [cit. 2007-02-13]
17. Vyšetrovacia komisia austrálskeho parlamentu
18. Rudd's concerns about Scientology, preklad z citácie z videa, "Xenophon útočí na Scientológiu – nezávislý senátor Nick Xenophon útočí na Scientológiu, ako na 'kriminálnu organizáciu'") [online]. The Age, 2009-11-18. Dostupné online.
19. Malý Slovník sekt, s. 105
20. Tamže
21. História vzniku detoxikačného programu, www.scientologiakosice.sk/detoxikacia-organizmu
22. What Is Scientology, Bridge Publications, 1992, s. 241
23. Hubbard L. R., Penalties for Lower Conditions, Hubbard Communication Office Letter, 18. 10. 1967
24. What is Scientology, s. 579
25. Prehlásenie Mary Tabayoyonovej pred súdom 4. 4. 1994
26. BEHAR, R. Scientology: The Thriving Cult of Greed and Power [online]. Time Magazine, 6 May 1991, [cit. 2008-11-03]. Dostupné online.
27. Allan a kol., 1993, s. 111
28. Malý Slovník sekt, s. 106
29. Tamže
30. Wolf, J. Kdo je kdo není v hnutí Nového věku, s. 50
Hlavná literatúra
Vojtíšek, Z. Fenomén scientologie. Úvodní texty pro kritické stúdium scientologie. Zborník ze XIV. konference Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, Praha 1998.
Kolektív autorov, Malý slovník siekt, Kostelný Vydří, Karmelitánske nakladatelství, Praha 1998.
Scientológia (hnutie). https://sk.wikipedia.org/wiki/Scientol%C3%B3gia_(hnutie)
Barret, V. D. Sekty, kulty, alternativní náboženství, Ivo Železný Praha 1998
Heřt, J. Výkladový slovník esoteriky a pavěd, Věra Nosková, Praha 2008
Vojtíšek, Z. Scientológia. Svet len pre čistých. In Rozmer. Časopis pre kresťanskú duchovnú orientáciu. Bratislava : Ekumenická rada cirkví v SR. roč. VII. 1/2004. 3-7s.
Růžička, J. Ron Hubbard a jeho dianetika. In Rozmer. Časopis pre kresťanskú duchovnú orientáciu. Bratislava : Ekumenická rada cirkví v SR. roč. VII. 1/2004. 15 s.
Scientologická cirkev všeobecne
Scientológia Košice. https://www.scientologiakosice.sk/