Katolícky postoj k evolúcii
"Je veľmi ľahké vymýšľať si príbehy o tom, ako z jednej formy života vznikla druhá... ale takéto príbehy nie sú súčasťou vedy."
(Colin Patterson, uznávaný paleotológ z Britského múzea dejín prírody)
Ako katolícki kresťania veríme, že Boh stvoril svet viditeľný (rastliny, vesmír, zvieratá, človek), i neviditeľný (anjeli). Boh človeka obdaroval telom a nesmrteľnou dušou, čo znamená, že má rozum a slobodnú vôľu. Tým sa človek rozlišuje od zvierat, ktoré sa riadia svojimi inštinktmi a pudmi. Keď skrze neposlušnosť Adama a Evy prišiel na svet hriech a smrť, Boh sa z lásky k nám rozhodol, že ľudstvo zachráni a povznesie ho opäť k sebe skrze vykupiteľskú obetu svojho Syna, Ježiša Krista. Zmyslom života človeka na zemi je Boha oslavovať, milovať, poznávať, jemu slúžiť a tak si spasiť dušu pre večnú Božiu slávu v nebi.
Teória evolúcie je v jednoznačnom protiklade s biblickým pohľadom na stvorenie sveta i človeka. Jej učenie, že svet je vraj starý (podľa niektorých asi 4 miliárd rokov?), a že všetky druhy živočíchov sa do súčasnej podoby vyvinuli počas miliónov rokov z jednoduchších živých foriem postupnými pomalými zmenami zo spoločného zvieracieho predka, obhajovali najmä zarytí nepriatelia Boha a Kristovej Cirkvi. Evolúcia rúca vieru v Boha Stvoriteľa, jeho starostlivosť o svet a jeho dobrý, spásonosný plán s človekom! Čo sa týka reálnych faktov o svete a človeku, tak podľa solídnych vedeckých argumentov existujú dôkazy, že ľudstvo je staré niekoľko tisíc rokov (okolo 6000) a všetci ľudia pochádzajú z jedného ľudského páru, teda od Adama a Evy. (Toto však nie je obsahom článku) Aké dôsledky zanechala táto teória? Jej následky sú dodnes katastrofálne: popieranie hriechu, morálky, a svedomia, rozšírenie bezbrehej tolerancie, liberalizmu, materializmu, nemravnosti, a ateizmu. Napokon sa jej smrtonosné ovocie prejavilo v ideologických vojnách, v barbarskom vyvražďovaní mnohých ľudí a národov. (i potratených detí!)
Čo učí katolícka Cirkev o vzniku života a človeka?
Katolícka Cirkev vždy obhajovala pravdu Sv. Písma, že totiž múdry Boh je stvoriteľom každého tvora z ničoho a najmä, že dobrotivý Boh priamo stvoril prvých ľudí.
Pápež Pelagius, list "Humani generis" (apríl 557) Denz..228a
"Vyznávam, že všetci ľudia počnúc Adamom až do skončenia sveta sa rodia a umierajú s Adamom a jeho ženou, ktorí sa nezrodili z rodičov, ale boli stvorení a to Adam zo zeme a žena z jeho rebra".
Štvrtý lateránsky koncil (1215)
„Pevne veríme a úprimne vyznávame..., že Boh je začiatok všetkých vecí, stvoriteľ viditeľných a neviditeľných, duchovných a telesných vecí. On svojou všemohúcou mocou na počiatku času rovnakým spôsobom stvoril obe stvorenia z ničoho, duchovné a telesné, totiž anjelské a pozemské, a potom ľudské, ktoré akoby obsahovalo obidve, pretože pozostáva z ducha a tela.“
Prvý Vatikánsky koncil (1869-1870)
„Kto nevyznáva, že svet a všetky veci, ktoré sa v ňom nachádzajú, tak duchovné, ako aj telesné, podľa celej svojej podstaty, boli stvorené Bohom, alebo kto hovorí, že Boh netvoril z vôle slobodnej od akejkoľvek nevyhnutnosti, alebo tak nevyhnutne ako nevyhnutne miluje seba, alebo kto popiera, že svet bol stvorený na oslávenie Boha, nech je exkomunikovaný.“
Z listu pápeža bl. Pia IX. (1877)
Darwinova evolúcia je: „celkovo odpudivá k dejinám, tradícii všetkých ľudí, exaktnej vede, pozorovaným faktom a dokonca aj rozumu. (Darwinizmus) nepotrebuje ani zamietnutie, veď ide o odcudzenie od Boha a príklon k materializmu skrze skazenosť, ktorá hľadá podporu vo svete bájí ... A v skutočnosti, ... po odmietnutí Stvoriteľa všetkých vecí a vyhlásení nezávislosti chce urobiť človeka svojím kráľom, svojím kňazom a svojím Bohom, a toto ide až tak ďaleko, že ho degraduje na úroveň nerozumného ničiteľa, snáď až na neživú hmotu, a podvedome tak potvrdzuje vyhlásenie Božie, že tam kde prichádza pýcha, prichádza aj zahanbenie. Avšak korupcia tohto veku, perverzné machinácie, zjednodušovanie, žiadosť po takýchto chúťkach - všetky vskutku absurdné veci - by mali byť, pretože si požičiavajú vedeckú masku, pravou vedou odmietnuté ...“
Čo hovorí Sväté Písmo?
Už Starý zákon poznal nevercov. Ich ateistické úvahy takto odkrýva kniha Múdrosti: „Veď len náhodou sme povstali a neskôr budeme, akoby sme nikdy neboli bývali. Veď dych v našom nose je len dym, myšlienka je iskrou pri tlkote nášho srdca; keď tá zhasne, telo bude popolom... Horsa teda! Požívajme dobrá skutočné! Užime si sveta rýchle, ako za mladi! Nikto z nás nech nie je bez účasti našej samopašnosti!... Veď to je náš údel a to je náš lós!.. Takto uvažujú, lenže blúdia, lebo ich zaslepila ich neprávosť. Nepoznajú Božie tajomstvá; nemajú nádej na odplatu za spravodlivosť, ani cenu čistých duší neuznávajú. Lebo Boh stvoril človeka pre neporušiteľnosť, urobil ho obrazom svojej podoby; závisťou diabla však prišla na svet smrť: skúsia ho tí, čo sú jeho korisťou.“ (Múdr 2)
Kniha Genezis
1, 1: „Na počiatku stvoril Boh nebo a zem.“
v. 16: „A Boh urobil dvoje veľkých svetiel: väčšie, aby vládlo nad dňom, a menšie, aby vládlo nad nocou, a aj hviezdy.“
v. 21: „A Boh stvoril veľké morské zvieratá a všetky živočíchy, ktoré sa hýbu a hemžia vo vode podľa svojho druhu, ako i všetky okrídlené lietajúce tvory podľa svojho druhu. A Boh videl, že je to dobré.“
v. 25: „Boh urobil divú zver podľa svojho druhu, dobytok podľa svojho druhu i všetky plazy podľa svojho druhu. A Boh videl, že je to dobré.“
v. 27: „A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na obraz Boží stvoril ho, muža a ženu ich stvoril...“
2, 22: „Nato z rebra, ktoré vybral Adamovi, Pán Boh utvoril ženu...“
Z týchto citátov učiteľského úradu Cirkvi a Biblie je evidentne jasné, že Boh stvoril každé stvorenie z ničoho a že tu nie je miesta pre evolúciu. Avšak liberálni a heretickí teológovia v učenie cirkvi nielen že neveria, ale ešte ho aj rúcajú! Napr. tvrdia, že slová z citovanej knihy Genezis nemusíme brať doslovne, že nejde o vedecký výklad stvorenia, že ide iba o určitú poéziu, ktorou sa vyjadroval pisateľ Sv. Písma. Teda podľa nich ide tu len o alegorický výklad textov, nie o doslovný. Ako ich vysvetľovala Cirkev?
Už za doby sv. Pia X. modernisti a evolucionisti chceli spochybniť učenie Cirkvi tým, že by spochybnili historičnosť Sv. Písma a najmä jeho prvých kapitol, ktoré pojednávajú o stvorení. Pápež dostal tieto otázky, na ktoré odpovedal Biblickou komisiou, dňa 30. júna 1909. Vyberáme: (Otázky sú skrátené pre lepšiu zrozumiteľnosť)
Otázka 1.: „Môže Cirkev učiť, že prvé tri kapitoly knihy Genezis neobsahujú skutočnú historickú realitu, ale sú len určitými mytologickými alegorizmami?“
Otázka 2.: „Môže sa pochybovať o historičnosti tých udalostí v kapitolách, ktoré sa týkajú otázok stvorenia a najmä stvorenia prvého človeka a prvej ženy...?“
Biblická komisia odpovedala na otázky ZÁPORNE! To znamená, že to, čo opisuje Biblia aj v prvých kapitolách treba vážne brať, lebo sa to zakladá na historickosti a pravdivosti! To napokon dosvedčuje aj židovská a kresťanská Tradícia (cirkevní otcovia). Koniec koncov prvé tri kapitoly Genezis súvisia s celou knihou a hovoria o nich aj ďalšie knihy Biblie. Napr. v Novom zákone z Genezis cituje samotný Spasiteľ, Pán Ježiš Kristus, keď hovoril o stvorení Adama a Evy a manželstvo povýšil na sviatosť. Ako sa na správu o stvorení v troch kapitolách Genezis pozerá súčasná apostatická cirkev?
V súlade s Dokumentom Pápežskej biblickej komisie Interpretácia Biblie v Cirkvi z r. 1993, treba vraj považovať doslovný výklad knihy Genesis o stvorení sveta za nevedecký fundamentalizmus a treba sa pridržiavať modernej exegézy Písma s plným akceptovaním výsledkov prírodných i spoločenských vied. Doslovný výklad knihy Genezis sa považuje za tzv. „vedeckí kreacionizmus“. Prijať ho podľa súčasnej oficiálne cirkvi by vraj znamenalo vzdať sa základov celej súčasnej fyziky, astronomických pozorovaní a poprieť schopnosť rozumu poznávať svet. Aká zvláštnosť! Biblický pohľad na stvorenie nijako neodporuje bádaniu fyziky, astronómii, ani ľudskému rozumu; naopak, len ho potvrdzuje.
Pápež Lev XIII. hovorí: „Majte verne na pamäti, že ten Boh, ktorý je stvoriteľom a spravovateľom všetkého, je i pôvodcom Písma; nemožno preto uviesť nič z prírody, nič z dejepisných pamiatok, čo by skutočne odporovalo Písmu.“
Tvrdenia súčasných tzv. exegétov vyplývajú z ich praktickej nevery v Boha a úmyselného zamlčovania zjavných vedeckých faktov v prospech Biblie a jej pohľadu na stvorenie. Apoštol Pavol píše v liste Rimanom: „Veď to, čo je v ňom (v Bohu) neviditeľné - jeho večnú moc a božstvo -, možno od stvorenia sveta rozumom poznávať zo stvorených vecí; takže nemajú výhovorky.“(Rim 1, 20)
Iní pápeži o evolúcii
Pius XII. sa síce vyjadril, aby fakty svedčiace proti evolúcii (ale aj tie, ktoré hovoria "za") boli správne uvážené a hodnotené, ale zároveň povedal: „Učiteľský úrad Cirkvi nebráni prírodovedcom a teológom, oboznámenými s ich súčasným stavom, aby sa zaoberali vo svojom výskume a diskusii teóriou evolúcie, pokiaľ sa zaoberajú počiatkami ľudského tela vzniknutého z už existujúcej živej hmoty. Pre katolícku vieru to znamená, že nás to zaväzuje veriť, že ľudské duše sú bezprostredne stvorené Bohom.“ Je zrejmé, že Pius XII. mierne a nepriamo podporil evolúciu v jej bádaní. Tým otvoril cestu na jej postupnú akceptáciu. A toho sa ujal najmä Ján Pavol II.
Ján Pavol II.
22. 10. 1996, K. Wojtyla prehlásil vo svojej reči Vznik života a evolúcie, k Pápežskej akadémii vied, že jeho predchodca Pius XII. „považoval učenie o evolúcii ako vážnu hypotézu“. Pápež však dodal, že „dnes, takmer pol storočia po tejto publikácii Pia XII., nové poznatky vedú k uznaniu, že teória evolúcie je viac ako hypotéza. Je pozoruhodné, že táto teória je postupne akceptovaná vedcami počas ich objavov v rôznych oblastiach vedy. Jedná sa preto o konvergenciu výsledkov práce, ktorá bola nezávisle vykonávaná a nebola ani vymyslená, ani falšovaná; ale je sama o sebe dôležitým argumentom uprednostňujúcim túto teóriu ...“
Je tragédiou a veľkým pohoršeným, že pápež schválil pseu do vedecký výmysel, ktorý verí vo vývoj medzi druhmi a pritom doteraz sa nenašiel ani jeden spojovací článok medzi jednotlivými druhmi! Okrem toho Wojtyla zavádza a klame, keď ani len nespomenie množstvo vedcov neakceptujúcich a vyvracajúcich mylnú evolúciu, pričom ateistov bravúrne obhajuje! Uveďme tri príklady proti evolucionistických vedcov.
Napr. profesor Louis Bounoure, bývalý predseda spoločnosti biológov v Štrasburgu, tiež bývalý riaditeľ výskumu v národnom centre vedeckých výskumov vo Francúzsku, napísal: „Evolucionizmus je rozprávkou pre dospelých. Táto teória nepriniesla nič nové do vývoja a vedy. Je neužitočná.“
Profesor Albert Fleishman, bývalý vedúci katedry Zoológie a porovnávacej Anatómie Univerzity v Earlangen, v Nemecku, tvrdí: „Teória Darwina o pôvode druhov neobsahuje ani jeden samostatný fakt, ktorý by mohol potvrdiť jej pravdivosť vo svete prírody. Nie je výsledkom vedeckých výskumov, ale jednoducho čistým výtvorom imaginácie.“
Henry M. Morris, Profesor hydrogeológie, inžinier. Bol jedným zo zakladateľov Spoločnosti pre výskum stvorenia a Ústavu pre výskum stvorenia. Mnohí ho považujú za „otca modernej vedy o stvorení“.
Keď preštudoval Darwinovu knihu o Pôvode druhov, povedal: "V celej knihe by ste márne hľadali akýkoľvek pravdivý vedecký dôkaz, ktorý by potvrdzoval evolúciu - dôkaz, ktorý by bol empiricky overený a ktorý by obstál i po dlhšom časovom období. Nikde tam žiadny takýto dôkaz nenájdete - nie sú tam uvedené príklady nových druhov živočíchov, ktoré vznikli prírodným výberom, nie sú tam zaznamenané prechodné vývojové formy živočíchov, nie sú tam zdokumentované evolučné mechanizmy... Je až podivné, že takto napísaná kniha mohla mať tak nesmierny a hlboký vplyv na neskoršie dejiny ľudstva a jeho myslenie."
A čo Benedikt XVI.?
Vo svojom príhovore v roku 2007 povedal: „...existujú mnohé vedecké dôkazy v prospech evolúcie. Tá sa javí ako skutočnosť, ktorú musíme poznať a ktorá obohacuje naše poznanie vo vzťahu k životu a bytí ako takého. Ibaže evolučná teória neodpovedá na všetky otázky, predovšetkým neodpovedá na veľkú filozofickú otázku: Odkiaľ všetko pochádza?“ Pýtame sa: Odkiaľ mal pápež také presvedčenie o existencii dôkazov o evolúcii? Či nepočul o solídnych dôkazoch búrajúcich evolúciu? A ako evolúcia „obohacuje“ naše poznanie vo vzťahu k životu? Nie je to skôr naopak?
Súčasný pseudo pápež František
Ten sa v roku 2014 vyjadril priaznivo nielen k evolučnej teórii, ale aj k veľkému tresku: „Keď čítame o stvorení v Genesis, riskujeme predstavu Boha ako kúzelníka, s kúzelnou paličkou, ktorý dokáže hocičo. Ale tak to nie je. Veľký tresk, ktorý je dnes najpopulárnejšou teóriou o pôvode univerza, nie je v protiklade k božskému stvoreniu, vyžaduje ho. Evolúcia v prírode nie je nekonzistentná so zmienkami o stvorení - pretože evolúcia predpokladá vytvorenie bytostí, ktoré sa vyvíjajú.“ (Treba dodať, že priekopníkom teórie veľkého tresku bol Georges Lemaitre, belgický rímskokatolícky kňaz a kozmológ!) I tieto Bergogliove bludy a nevedecké lži, sú jasným dôkazom jeho rúhania voči živému Bohu a odpadu od kresťanstva.
Slovo na záver:
Ako kresťania katolíci, nenechajme si zobrať vieru, ktorú vždy Cirkev vyznávala: Nie som produktom jednej náhodnej bunky, alebo akéhosi zvieracieho predka! Pochádzam od našich prarodičov v raji, ktorých stvoril láskavý a všemohúci Stvoriteľ. On má so mnou plán. On poslal na zem kvôli mojim hriechom i hriechom našich prarodičov svojho Syna, ktorý na kríži premohol moc satana i hriechu. Biblia svedčí: „Lebo mzdou hriechu je smrť, ale Boží dar je večný život v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi.“(Rim 6, 23)
Ježiš svojim vzkriesením premohol smrť a daroval mi miesto v nebi u Nebeského Otca. Podľa Biblie bude zem i nebesia raz Bohom obnovené. Telá Božích detí budú pri Druhom a slávnom Kristovom príchode vzkriesené. Evolúcia je teda Luciferov podvrh! Odmieta napísané i tradované slovo Biblie, učenie cirkvi, pojem hriechu, Boží i morálny zákon, zodpovednosť za svoje činy, nebo, peklo, aj Boží súd! Pod rúškom vedeckosti slúži ako pasca na odvedenie od Boha, ktorá napokon končí vo večnom pekle.
Zdroje:
Dujava, E. Evolučná teória a postoj Katolíckej Cirkvi. https://blog.postoj.sk/27801/evolucna-teoria-a-postoj-katolickej-cirkvi
Blanchard, J. Evoluce. Fakta nebo Fikce? Roudnice nad labem : Poutníkova četba, 2005.
Oravec, O. Pravda o cirkvi, 1998. (Autor hlása v podstate katolícke učenie, ale v danom diele má k niektorým témam občas kontroverzné postoje).
Citát bl. pápeža Pia IX. proti darwinizmu. In: Maureen Fiedler, SL, PhD a Linda Rabben, PhD. Rome has Spoken. New York: Crossroad, 1998, s. 178-80.
Bieliková, S. Pierre Teilhard de Chardin, osobnosť a jeho náuka z hľadiska dogmatiky. Prešov 1997.