Kresťanský pohľad na kineziológiu
Kineziológia – metóda jednotného mozgu, patrí do tzv. alternatívnej medicíny, ktorú Slovenská lekárska spoločnosť (SLS) v decembri 1995 odsúdila. Zaoberá sa „liečením“ chorôb a duševných porúch. Vytvoril ju v USA lekár Georg Goodhead kombináciou niekoľkých alternatívnych „liečebných“ metód: chiropraxou, akupunktúry, homeopatie a duchovných terapií.
Základnou ideou je, že všetky choroby narušujú prúdenie energie medzi mozgom a svalstvom, takže tzv. „svalovým testom“ možno zistiť príčinu choroby. Test sa prevádza iba na niektorých svaloch, najčastejšie na svaloch rúk. Liečiteľ, „facilitátor“ pritláča natiahnutú ruku pacienta dolu a kladie mu otázky. Pokles ruky znamená „áno“. „Telo pacienta“ vraj samo odpovedá, pokiaľ trpí chorobou, na ktorú sa liečiteľ pýta. Pomocou svalového testu sa ponúka možnosť vybrať tiež vhodné potraviny alebo zistiť, ktoré vitamíny chýbajú. V tom prípade má držať pacient testovanú látku v ruke alebo ju položí na jazyk.
Googheardovi nasledovníci metódu modifikovali do rady rôznych variant, nazývaných kineziológiou klinickou, kresťanskou, integratívnou, behaviorálnou, bio kineziológiou, kinezionikou, Grand – Gym a pod. Iné varianty ako Neurogenika, Edu – kinestika alebo One – Brain kineziológia sa zamerali na „odstraňovanie“ výchovných a vzdelávacích porúch detí, dyslexie, dysgrafie, ale i koktavosti. Rozšírená je predovšetkým metóda One – Brain, „jednotný mozog“, propagovaná Američankou C. A. Holtzovou.
Tieto metódy predpokladajú, že stresy, duševné poruchy a výchovné problémy sú spôsobené blokádou spojenia medzi oboma hemisférami. Blokádu možno údajne odstrániť a telo harmonizovať tlakmi na určité body, manipuláciou alebo určitými cvikmi.
Treba zdôrazniť, že kineziológia nemá so solídnou vedou nič spoločné: „Aplikovaná kineziológia nie je nič iného než pseudo vedecká panacea, ktorá nesie typické rysy alternatívnej medicíny a naväzuje na radu neúčinných alternatívnych metód. Svalový test je nezmyslom, pretože telo nemôže odpovedať, naviac ide o test vysoko subjektívny, manipulovateľný, svalové napätie nemá špecifickú súvislosť s chorobou alebo poruchou učenia. Testovanie potravín je rovnako nonsens. Chýbajú tiež akékoľvek predpoklady o účinnosti terapie.“ (Prof. MUDr. Drsc. Jiří Heřt)
Kineziológia je okrem toho v jednoznačnom rozpore s kresťanstvom! Výrazy ako „energia“, či „meridiány“, v nej používané, patria do pohanského náboženského systému Orientu. Kineziológia je napojená na určité metódy spojené s vešteckou praxou a orientálnymi duchovnými praktikami, ktoré sú neprijateľné pre duševný a duchovný život kresťana. Skrze ňu pôsobia orientálne duchovné sily (démoni!), ktoré sú zjednotené s východnou filozofiou a náboženstvom (taoizmom).
Katolícky kresťan sa musí kineziológie vyvarovať a ak sa ňou prehrešil voči Bohu, musí to vyznať ako hriech, zrieknuť sa ducha, ktorý je za ňou a ešte sa z toho i vyspovedať.
Literatúra:
Heřt, J. Výkladový slovník esoteriky a pavěd, Praha : Věra Nosková, 2008, s. 105 – 106.
Dohnal, A. a kol.: Štyri slová z Ukrajiny, s. 118.