Okultizmus – pasca Božieho nepriateľa
(Iba Ježiš je východiskom z okultných a pohanských praktík)
Dnes sa takmer na každom kroku ponúka široký výber alternatívneho duchovna nezlučiteľného s kresťanstvom. Sú to praktiky, ktoré majú korene v okultizme a ezoterike. Okultizmus je zo slova occultus = tajomný, skrytý. Ezoterika zasa zo slova esō = „vnútri“. Prenesený význam je potom: „vzťahujúci sa na vnútorné“. Podľa nej ezoterické tajné poznanie, ktorým sa dá získať „šťastie, zdravie, sebapoznanie, seba zdokonalenie“ a napokon tzv. spása, je možné dosiahnuť len v tejto úzkej skupine „osvietených“, alebo „zasvätených“.
Tieto dve „cesty“ (z množstvom synkretistických[1] systémov) sa ľudom predstavujú ako zdroj „blaženosti a nájdenia vnútorného pokoja“, no neraz po mnohých bolestných skúsenostiach ľudia napokon zisťujú, že nie je „všetko zlato, čo sa blyští.“
Často sa v týchto oblastiach používajú termíny ako čakry, otváranie tretieho oka, mantry, guruovia, piata dimenzia, zvyšovanie a obnovenie vedomia (napr. racionálneho), mystéria, karma, reinkarnácia, alebo kozmická energia. Veľa z týchto duchovných prúdov má pôvod vo východných náboženstvách. (Budhizmus, hinduizmus, taoizmus, šintoizmus aj s ich filozofiami...). V poslednom období sa u nás rozmáha napr. uctievanie i starých slovanských božstiev.
Postoj Biblie a učenie kresťanstva k tejto šmykľavej pôde je jasný: za ňou nie je pravý Boh, ale skrze nu pôsobí Boží nepriateľ (satan) a iní padlí anjeli – démoni. (porov. 1 Kor 10, 20; 2 Kor 11, 14 - 15).
Je dôležité uviesť, že praktiky ezoteriky a okultizmu väčšinou stoja na troch základných pilieroch: mágii, veštení a špiritizme. Pozrime sa na ne bližšie aj s citátmi z Božieho slova.
- Mágia je úkon, ktorým sa človek pomocou zlého ducha snaží konať veci podobné zázrakom, niekomu tzv. pomôcť cez „liečenie“, alebo priamo uškodiť, či ovládnuť veci, prírodu, okolnosti alebo iných ľudí. Delí sa napr. na čiernu, bielu, červenú, šedú, zelenú...
Táto oblasť zahŕňa mnohé povery (čierna mačka, štvorlístok, šťastné, nešťastné dni, klopkanie na drevo, kukučka, číslo 13, kominár, povery s Vianocami, Veľkou nocou, pohrebom, krstom, ...), kliatie, zariekanie, preklínanie, „porobenie“ a „odrobenie“, hádzanie uhlíkov, liatie vosku, satanizmus, čarovanie, účasť na halloweene, šamanizmus, woodo, kúzla, červenú šnúrku na ruke, Kabalu[2], alchýmiu, hermetizmus[3], atď.
Ako je to s tzv. pomocou v mágii iným? Treba vedieť, že pravé zázraky a skutočnú pomoc môže konať a darovať len Boh, tak ako to vidíme napr. v Novom zákone u Pána Ježiša. Diabol nikdy neuzdravuje a skutočne nepomáha, on len napodobňuje zázraky a presúva choroby či ťažkosti z jedného miesta na druhé.
Kniha Deuteronómium hovorí: „Nech niet medzi vami ...čarodejníkov, zaklínačov,... Všetky tieto veci sa ošklivia Pánovi...“ (Dt 18, 10-12)
2. Veštenie je praktika, ktorá sa pomocou zlého ducha snaží získať skryté, tajné veci, alebo predpovedať osudy človeka, i budúce udalosti vo svete. Radíme sem napr. astrológiu, znamenia zvieratníka, horoskopy, numerológiu, veštenie I Ťing, alebo z kariet (napr. tarotové karty), z kávy, zo sklenenej gule, z vodnej hladiny, z ruky, z očí - iris diagnostika, zvončeky a jazierka podľa Fenk – Šuej, energiu Chi, jasnovidectvo, vykladanie snov, radiestéziu – veštenie pomocou prútika, kyvadla alebo drôtikov, tvarové žiariče, kondiciogramy a pod.
Cez proroka Jeremiáša Boh upozorňuje: „Lebo toto hovorí Pán zástupov, Boh Izraela: Nech vás nezavedú vaši proroci, ktorí sú medzi vami, ani veštci; ani nepočúvajte svoje sny, ktoré sa vám prisnijú, pretože vám falošne prorokujú v mojom mene; neposlal som ich, hovorí Pán.“ (Jer 28, 8-9)
3. Špiritizmus je podobný poverčivému vešteniu. Je to úsilie nadviazať kontakt s tzv. dušami zosnulých a s inými duchmi a dozvedieť sa od nich tajné údaje cez tzv. médium (sprostredkovateľa). Je to však veľký podvod. Nejde tu o žiadne duše zosnulých, ale o napodobenie ich hlasu zo strany démonov. Tu patria tiež napr. seansy, telepatia, telekinéza, levitácia, materializácia, astrálne putovanie, hľadanie odpovedí pomocou Oui-ja tabuliek, fľaše, filipínski liečitelia, automatické písanie, komunikácia s tzv. duchovnými radcami alebo priateľmi. Biblia varuje:
„Neobracajte sa na vyvolávačov duchov... Nevypytujte sa ich: poškvrnili by ste sa tým. Ja, Pán, som váš Boh!“ (Lv 19, 31)
„Takto zomrel Šaul pre svoju nevernosť, ktorou sa prehrešil proti Pánovi, lebo nezachoval Pánovo slovo, vyhľadal vyvolávačku duchov, aby sa jej radil,“ (1 Krn 10, 13).
K týmto skupinám zaraďujeme aj alternatívnu medicínu, ktorá zahŕňa napr. ľudových liečiteľov, magnetizmus (Mesmerizmus), homeopatiu, holotropné dýchanie, antropozofickú medicínu, holistické nazeranie na svet[4], psychotroniku – biotroniku, geopatogénne zóny a ich odrušovanie, kineziológiu, Bachovu liečbu kvetinami, akupunktúru, relaxačné cvičenia, vegetariánstvo (s filozofiami...), orientálne masáže (čínske, thajské...), ajurvédu, akupresúru, moxovanie, aromaterapiu, bioenergetiku, makrobiotiku, a iné.
K zoznamu okultných praktík môžeme pripojiť aj 4. uctievanie pohanských modiel – modloslužbu. Modlárstva sa dopúšťa ten, kto urobenej veci preukazuje takú úctu, aká patrí len pravému Bohu. Apoštol Ján prosí veriacich: „Deti moje, chráňte sa modiel!“ (1 Jn 5, 21). Podľa Písma modlári (pokiaľ sa neobrátia ku Kristovi), nebudú dedičmi Božieho kráľovstva. (1 Kor 6, 9-10)
Na dotvorenie širokej škály tohto temného sveta uveďme aj psychologické metódy ako hypnóza, autosugescia, autogénny tréning, sféry parapsychológie, relaxačné techniky, transcendentálna meditácia, Silvova metóda, Reiky, kurzy úspešnosti a pod.
Potom sú to i okultné predmety ako kamene, amulety (egyptský kríž Anch, keltské amulety,...), symboly, prívesky, pyramídy, náramky, kryštály a talizmany „pre šťastie“, alebo sošky démonov a kultové sošky (napr. Šivu, Budhu, drakov).
Falošná duchovnosť je jasná aj pri cvičení jogy, piatich Tibeťanov, zenu, pri mandalách, bojových umeniach, pohanskej mytológii (grécka, rímska, egyptská, germánska, slovanská, aztécka, mayská, indiánska, tibetská, sibírska, indická, chaldejská, perská...), v anjelskej[5] terapii, v tetovaní, v piercingu, v učení o tzv. matke zeme – Gaia, o shamballe, o jin a jangu, daľej vo viere v UFO, mimozemšťanov alebo reinkarnácii, u náboženských vodcoch východu (Dalajláma, Sri Chinmoj, Gándhí, guruovia...), alebo v štruktúrach hnutia New Age (podomový obchod systémom Net 21: Avon, Herbalife, Amwey...), ale aj v alternatívnom školstve – Waldorfská škola, Montessoriovská škola.
Napokon tieto praktiky ako nástroj na odvedenie od pravej viery sa propagujú aj v počítačových hrách, (Sacrifice, Ars Magica, Diablo, Pokémon...), v okultných filmoch, (o čarodejníctve, veštení, o upíroch, sci -fi, horory, ... Harry Potter, Hviezdne vojny, „Akty X“ i kreslené detské seriály, apod.), literatúre (Daniken, Vanga, Dan Brown, Edgar Cayce, Nostradamus, S. Freud – psychoanalýza, Karl Gustav Jung, R. A . Moody, Kafka, ...), satanskej a ezoterickej hudbe (rock, metal, hip -hop, techno, rap, rege, hudba New Age - Osho, Jean Michael Jarre, Era, Mystera, Enya...), alebo v okultistických skupinách, či sektách. (Slobodomurárske spolky, teozofia[6], antropozofia (R. Steiner), neo pohanstvo, obnova starovekej gnózy, rôzne náboženské sekty...).
Aký mal názor Spasiteľ Pán Ježiš Kristus a jeho apoštoli na démonov a falošné učenia? Ježiš ľudí od démonov oslobodzoval ich vyháňaním a uzdravoval ich. Hovorí farizejom: „Ale ak ja Božím prstom vyháňam zlých duchov, potom k vám prišlo Božie kráľovstvo.“(Lk 11, 20). A sv. Matúš píše: „Keď sa zvečerilo, priniesli k nemu mnohých posadnutých zlými duchmi a on slovom vyháňal duchov a uzdravoval všetkých chorých,“(Mt 8, 16). Pred falošnými náukami Spasiteľ varoval takto: „Dajte si pozor, aby vás niekto nezviedol. Lebo prídu mnohí v mojom mene a budú hovoriť: “Ja som Mesiáš.” A mnohých zvedú... Vystúpi mnoho falošných prorokov...“ (Mt 24, 4.11).
Podobne ako Ježiš, robili a učili s Božou mocou aj jeho apoštoli, ako napr. svätý Pavol. Keď bol Pavol vo Filipách, vyhnal ducha vešteckého z jednej dievčiny. Pavol jej povedal: „V mene Ježiša Krista ti rozkazujem, aby si z nej vyšiel!" A v tej hodine vyšiel.“ (Sk 16, 18). Alebo keď sa na Cypre falošný prorok, Žid menom Barjezu, inak zvaný i Elymas – čarodej, staval proti Pavlovmu hlásaniu Kristovho evanjelia, aby prokonzul neuveril v Ježiša, „vtedy Šavol, ktorý sa volá aj Pavol, naplnený Duchom Svätým, pozrel naňho a povedal: "Diablov syn, plný každého podvodu a každého klamstva, nepriateľ akejkoľvek spravodlivosti, neprestaneš prevracať priame cesty Pánove?! A teraz pozri, doľahne na teba Pánova ruka: oslepneš a istý čas nebudeš vidieť slnko." Vtom naňho padla mrákota a tma, tápal dookola a hľadal, kto by mu podal ruku. Keď prokonzul videl, čo sa stalo, žasol nad Pánovým učením a uveril.“ (Sk 13, 9 -12).
Pred bludmi upozorňoval cirkev i sv. apoštol Peter: „Ale vy, milovaní bratia, ktorí to už viete, chráňte sa, aby ste sa nedali zviesť bludom ničomníkov a aby ste neodpadli od svojho pevného základu. Vzrastajte v milosti a poznaní nášho Pána a Spasiteľa Ježiša Krista...“ (2 Pt 3, 17 -18).
Učenie Písma sv. Starého aj Nového zákona, je teda jednoznačne proti falošnému duchovnu a jeho šíriteľom. Nazýva ho duchovným smilstvom a cudzoložstvom. Sú to oblasti, ktoré sú ťažkým hriechom proti viere v Boha, čnosti nábožnosti a proti 1. základnému Božiemu prikázaniu.
Proti nim sa stavala aj celá Tradícia Cirkvi. Uveďme príklady. Proti nepravému duchovnu bojovali mnohí cirkevní otcovia a apologéti (sv. Justín, Klement Alexandrijský, sv. Augustín). Spis apoštolských otcov Didaché, ráta mágiu a kúzla medzi cesty vedúce k smrti. Podľa Tertuliána sú astrológia a mágia hanebné výmysly zlých duchov. Sv. Augustín odsudzuje s odvolaním sa na Žalm 56, 5; 115, 5 a 1 Kor 10, 19 svätokrádežný, démonický charakter pohanských rítov a bohov polyteizmu ako „neužitočné idoly, nečistých duchov a podvodných démonov alebo celkom iste tvorov, nikdy však nie ako Boha.“ Hypolit v Apoštolskej Tradícii vylučuje z krstu mágov, astrológov a veštcov. Sv. Tomáš Akvinský v diele Summa Theologiae tvrdí, že veštenie sa môže diať pod vplyvom satana alebo z jeho vnuknutia. Tento odmietavý postoj proti okultným praktikám mali aj sv. Bonaventúra a sv. Albert Veľký. Aj cirkevné snemy a synody jasne zakazovali okultizmus. Cirkevná synoda v Kartágu (r. 398) odsúdila veštectvo, čary a povery a Concilium Paderboronse (r. 785) vyhlásil: „Povera (okultizmus) v akejkoľvek forme sa výslovne zakazuje.“ Proti mágii hovorili aj pravoverní pápeži. Spomeňme napr. bulu Jána XXII. „Super illius specula“ (r. 1330), bulu Inocenta VII. „Sumnis desiderantes affectibus“ (1484), alebo bulu Sixta V. „Coeli et terre“ (r. 1585). Resposum S. OFFICII de spiritizmo sa dňa 24. 4. 1917 vyjadril, že aktívna aj pasívna účasť na špiritistických stretnutiach sa zakazuje pod prísnymi trestami.
Je tragédiou, že dnes je už situácia iná. Súčasný odpadlícky Vatikán aj s jeho lži pápežom Františkom už nevarujú neveriacich pred démonickými pohanskými učeniami, ani ich nevyzývajú k obráteniu, ani k spáse v Kristovi. Práve naopak, sami zakazujú prozelytizmus a klaňajú sa modlám! (Viď poklona modle pachamame, synoda o Amazónii, náboženský synkretizmus napr. s islamom..., Kořeny Synody o Amazonii - https://www.youtube.com/watch?v=DBXITG3xDSw; František, Pačamama a cizí oheň - https://www.youtube.com/watch?v=wNaGlXIH8iw; II. vatikánský koncil, Mohamed a islám - http://vkpatriarhat.org/cz/?p=37194).
Zradili Boha aj učenie Cirkvi a nechávajú nekresťanov ísť po ceste do večného pekla. Najmä Vatikánu patria výstražné slová nášho Vykupiteľa: „ak nebudete robiť pokánie, všetci zahyniete.“(Lk 13, 5)
Čo má robiť úprimný človek alebo kresťan, keď padne do pasce okultných praktík a chce sa z nich dostať?
Dobrou správou je, že Boží Syn, Ježiš Kristus, zvíťazil na Golgotskom kríži svojou smrťou nad silou hriechu aj satana a otvoril nám prístup do neba.
Božie slovo hovorí:
„Lebo mzdou hriechu je smrť, ale Boží dar je večný život v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi.“ (Rim 6, 23) a tiež
„Božia láska k nám sa prejavila v tom, že Boh poslal svojho jednorodeného Syna na svet, aby sme skrze neho mali život (večný).“ (1 Jn 4, 9)
Preto výlučne Ježiš je cestou k Otcovi do Božej slávy, okultizmus je cestou diabla do večného zatratenia.
Základné kroky k záchrane sú:
- priznať si konkrétne hriechy a oblasti, v ktorým človek zhrešil a vyznať ich v pokání s ľútosťou Pánovi Ježišovi Kristovi.
- Potom treba prijať Ježiša za Pána a osobného Spasiteľa a dať pod jeho vládu svoj život, problémy i budúcnosť.
- Ďalej je vhodné v Ježišovom mene sa zrieknuť ešte konkrétnych zlých duchov a démonických praktík (do ktorých človek upadol, v prípade možnosti pred dvomi svedkami), zničiť okultné predmety, alebo ak to ide, spáliť všetku okultnú literatúru a predmety spojené s okultizmom. Pozri Sk 19, 19: „A mnohí z tých, čo sa zaoberali čarami, podonášali knihy a pred očami všetkých ich spálili; keď spočítali ich cenu, vyšlo im päťdesiattisíc strieborných.“
- Tiež je potrebné vyhýbať sa tomu, čo by mohlo znova zviesť človeka k okultnému prostrediu. K tomu pomáhajú predovšetkým zdravé kresťanské zásady.
- Medzi ne patria pravidelná modlitba, štúdium Biblie, úprimné pokánie, vyhýbanie sa príležitosti k hriechu, návšteva kresťanského spoločenstva (v prípade možnosti), pre katolíka prijímanie sv. sviatostí (pokiaľ má možnosť v súčasnej situácii navštevovať pravoverných duchovných), vzývať o pomoc Božiu a ochranu i svätcov (najmä Matku Božiu, Pannu Máriu) a svätých anjelov (anjel strážny, svätý Archanjel Michal...). Pre katolíckeho kresťana platí povinnosť sa z hriechov proti 1. Božiemu prikázaniu (okultizmu...) ešte vyspovedať.
Jedine dobrý Pastier Pán Ježiš Kristus, je východiskom z pascí menom ezoterika, pohanstvo a okultizmus. Keď kráčame ako poslušné ovce za dobrým Pastierom, tak máme jeho prisľúbenie: „Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy a nik mi ich nevytrhne z ruky.“ (Jn 10, 27-28)
Modlitba prijatia Pána Ježiša:
Svätý Nebeský Otče, prichádzam k tebe v mene tvojho Syna, Pána Ježiša Krista. Verím, že tvoj Syn zomrel za moje hriechy na kríži a na tretí deň vstal z mŕtvych. Pane Ježišu, vyznávam, že som hriešnik a vyznávam ti svoje hriechy (možno ich konkrétne pomenovať, napr. okultné praktiky...). Ľutujem ich. Prosím, odpusť mi ich a očisť ma od hriechov mocou svojej predrahej svätej krvi. Prijímam ťa dnes za svojho Pána a osobného Spasiteľa. Prosím, naplň ma Duchom Svätým a pomôž mi žiť podľa Božej vôle. Amen.
Rehoľníci SBM 22. 8. 2023
Súvisiace články:
Pohľad kresťana na hnutie New Age
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/pohlad-krestana-na-hnutie-new-age.html
O ALTERNATÍVNEJ MEDICÍNE
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/o-alternativnej-medicine.html
Kresťanský a lekársky pohľad na niektoré tzv. liečebné metódy
Len Ježiš je záchranou pre Slovanské pohanstvo
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/len-jezis-je-zachranou-pre-slovanske-pohanstvo.html
Kresťanský pohľad na povery
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/krestansky-pohlad-na-povery.html
Postoj kresťana k niektorým hnutiam s hinduistickým a budhistickým pozadím
Katolícka náuka proti herézam (I. časť)
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/katolicka-nauka-proti-herezam--i.-cast-.html
Kresťanský postoj k astrológii
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/krestansky-postoj-k-astrologii.html
Kresťanský postoj k psychickým operáciám
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/krestansky-postoj-k-psychickym-operaciam.html
Kresťanský postoj k špiritizmu
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/krestansky-postoj-k-spiritizmu.html
[1] Synkretizmus ako filozofický pojem znamená spájanie, prekrývanie, prekrytie, skríženie rôznorodých prvkov, smerov, myšlienok. V modernej religionistike ide o stotožňovanie, splývanie jednotlivých božstiev alebo celých náboženských sústav. (Zdroj: www.biblioteka.sk/encyklopedia/)
[2] Najvýznamnejší smer židovského mysticizmu, tajné židovské mystické učenie usilujúce sa na základe zbožnosti, židovskej tradície, novoplatonizmu a mystického výkladu Tóry (Biblie) o nový teozofický výklad sveta. Kabala netvorí jednotný nábožensko-filozofický systém, ale zahŕňa viaceré ezoterické a teozofické hnutia súhrnne označované ako teoretická kabala a predstavujúce protiklad stredovekej racionalistickej filozofie. Termín kabala pôvodne označoval v Talmude ústnu tradíciu (hebrejská kabala = prijatie, prenesene prijaté prostredníctvom tradície), na označenie židovskej mystiky študovanej spočiatku tajne v malých skupinkách a ústne odovzdávanej sa začal používať až neskôr... (Zdroj: beliana.sav.sk/heslo/kabala)
[3] Hermetizmus alebo hermetika je súbor filozofických a náboženských názorov a pojmov, založených najmä na helenisticko-rímskych pseudoepigrafických spisoch, pripisovaných Hermovi Trismegistovi..., legendárnemu mudrcovi a egyptskému veľkňazovi, synonymu egyptského boha múdrosti Thovta. Jej myšlienkami je zásadne ovplyvnená západná magická tradícia a talianska renesancia... V neskorom staroveku sa hermetizmus objavil paralelne s gnosticizmom, novoplanizmom a raným kresťanstvom, „charakterizovaný odporom ako k prevládajúcej čistej racionalite, tak aj k dogmatickej viere.“ Spisy, ktoré sú dnes známe ako Corpus Hermeticum (C. H.), boli časťou synkretických a intelektualizovaných pohanských predstáv, ktoré sa objavovali okolo 2. storočia. Inými príkladmi tohto kultúrneho hnutia je novoplatónska filozofia, chaldejské veštby, neskoršia orfická a pytagorejská literatúra, a samozrejme gnosticizmus. Množstvo dochovaných hermetických textov a informácií je zo spisov a citátov ich súčasníkov... (Zdroj: www.biblioteka.sk/encyklopedia/). Čo je gnosticizmus? Z gréc. gnósis, „poznanie“ alebo gnóza je nábožensko-filozofický smer neskorej antiky, ktorý zažil svoj najväčší rozmach v 1. – 3. storočí po Kr. Je preň charakteristické odmietanie hmotného sveta, a vymanenie sa z neho, spásna rola poznania, viera v tzv. božskú iskru v človeku a zjednotenie sa s univerzom... (Zdroj: wikipedia. org/wiki/ Gnosticizmus)
[4] Holizmus (z gréck. holos = celok) je filozofia celostnosti. Tento myšlienkový smer z 20. storočia zdôrazňuje prioritu celku pred časťou. Holizmus sa rozšíril najmä v biológii. Vznikol ako reakcia na redukcionizmus a analytické postupy empirických vied... V súčasnosti sa holistické nazeranie na svet uplatňuje aj v oblasti liečenia a zdravého životného štýlu. Hlavne liečitelia, zaoberajúci sa alternatívnou medicínou využívajú tento princíp pri liečení svojich pacientov. Presadzujú teóriu, že ak sa chce človek z choroby skutočne vyliečiť, musí pracovať na troch stupňoch ľudskej existencie: duša, myseľ a telo, pretože každá choroba má pôvod v psychike... (Zdroj: wikipedia.org/wiki/Holizmus)
[5] Tu sa nejedná o správnu úctu k Božím anjelom, ako učí katolícka viera, ale naopak o vzývanie padlých, zlých anjelov!
[6] Teozofia je jeden z nových (novodobých) druhotných náboženských prúdov, ktorý založila v roku 1875 Helena Blavatska (1831-1891), pôvodom Ruska, v New Yorku ako Teozofickú spoločnosť, ktorej prvým prezidentom bol americký plukovník H. St. Olcott (+1907)... Učenie Teozofickej spoločnosti zahrňovalo zmes ezoterického budhizmu a hinduistickej mystiky...Viac na zdroji: https://sk.wikipedia.org/wiki/Teozofia