Pán Ježiš, ako pravý Boh a pravý človek vo svätom prijímaní, je hoden poklony a úcty
Podaktorí neveriaci, najmä z hnutia New Age, alebo rôznych siekt, spochybňujú reálnu prítomnosť Ježiša Krista vo svätom prijímaní, v oltárnej sviatosti. Ich dôvodom je nevera v Ježiša ako Božieho Syna, Spasiteľa a teda aj odmietnutie jeho božskej prirodzenosti s Bohom Otcom. Preto neuznávajú ani poklonu a úctu prejavovanú Ježišovi vo svätej hostii, či kalichu s Jeho predrahou krvou, a považujú to za „modlárstvo“ a „rúhanie“.
Vraj tiež Spasiteľove slová o premenení chleba a vína na Jeho telo a krv vyslovené na zelený štvrtok vo Večeradle treba chápať duchovne a nie doslovne.
Treba povedať, že učenie katolíckej viery o skutočnej prítomnosti Ježiša vo svätom prijímaní nie je rúhaním sa Kristovi alebo Jeho zneuctením. Naopak, je potvrdením pravdy viery, ktorú Pán Ježiš odovzdal svojej Cirkvi a tá ju odovzdávala a podáva svojim veriacim až podnes.
Tí, ktorí popierajú túto pravdu kresťanstva, sa rúhajú Kristovi a urážajú Spasiteľa tým, že neveria v jeho slová o ustanovení svätej omše, a tiež v Jeho prítomnosť v eucharistii (vo sv. prijímaní). Dôkazy o tom, že vo svätej hostii a aj v kalichu je naozaj prítomné Ježišovo telo a jeho svätá krv, potvrdzujú ako Písmo sväté, tak aj najstaršia Cirkevná Tradícia.
Stručné argumenty
Kristus sľúbil Židom v Kafarnaume, že im dá jesť svoje telo a piť svoju krv. „Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň... Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom.“ (Jn 6, 54. 56). Ale aj upozorňuje: „Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe (Boží) život.“(Jn 6, 53). Tento sľub splnil Pán Ježiš pri poslednej večeri; premenil chlieb na svoje telo a víno na krv svoju a dal ich požívať apoštolom (porov. Mt 26, 26). Telo a krv Kristova pod spôsobmi chleba a vína sa volá Najsvätejšia sviatosť oltárna. Preto sv. oltárna, lebo podľa nariadenia Ježišovho kňaz na oltári robí to isté, čo Ježiš pri poslednej večery. Kristus totiž kázal apoštolom: „To čiňte na moju pamiatku“. (Lk 22, 19). Preto kňaz nad chlebom a vínom hovorí tie isté slová, ktoré Ježiš pri poslednej večery hovoril. Tým premieňa chlieb na telo Kristovo a víno na krv Kristovu.*
Prítomnosť tela a krvi Ježiša Krista pod spôsobmi chleba a vína je pre nás tajomstvom, pred ktorým sa máme skloniť a s pokorou a z vierou ho prijať, hoci ho rozumom pochopiť nemôžeme. Pod spôsobmi chleba a vína, je prítomný Kristus nerozdelený, ako Boh a zároveň ako človek, preto si zaslúži patričnú poklonu a úctu. Kresťania vždy verili, že pod spôsobmi chleba a vína sú prítomné telo a krv Krista Pána. Napr. sv. Justín († 165) píše: "Na Eucharistii sa nesmie zúčastniť nik, iba ten, kto verí, že je pravda, čo učíme, a bol obmytý kúpeľom na odpustenie hriechov a znovuzrodenie a žije tak, ako to zanechal Kristus. Veď ju nepožívame ako obyčajný chlieb a ako obyčajný nápoj. Ale ako sa náš Spasiteľ Ježiš Kristus stal skrze Božie Slovo človekom a pre našu spásu mal telo a krv, tak sme poučení, že aj tento pokrm, nad ktorým sa v modlitbe, obsahujúcej jeho slová, vzdávali vďaky a ktorým sa po premenení živí naša krv a naše telo, je telom a krvou vteleného Ježiša."
Sv. Augustín († 430), hovorí: „Kristus sám seba nosil v rukách svojich, keď učeníkom podával svoje telo.“
Sv. Cyril Jeruzalemský († 386): „Keď Kristus uisťuje, že je to jeho telo, ktože by sa opovážil pochybovať o tom?“
Sv. Ondrej, apoštol († 63): „Každodenne obetujem na oltári Bohu všemohúcemu a pravému, nepoškvrneného baránka Božieho.“
Keďže je Pán Ježiš naozaj prítomní v eucharistii (sv. prijímaní), veriaci má túto sviatosť oltárnu častejšie prijímať, (pokiaľ má možnosť), a klaňať sa jej. Ustanovenie sviatosti oltárnej je prejavom Božej lásky k ľudom. Najväčšia láska na svete je láska matky k svojim dietkam. Preto Boh, aby nám pochopiteľným urobil, ako veľmi nás miluje, porovnával svoju lásku k nám s láskou materinskou.
Preto sa sv. Ján Zlatoústy († 407) pýta: No kto keby počul, že by matka dietkam bola dala za pokrm svoje vlastné telo, aby im život zachovala? A ktorý pastier miloval svoje stádo tak veľmi, že by ho bol živil svojim vlastným telom? Taká veľká je láska Dobrého Pastiera k svojmu ľudu v Najsvätejšej sviatosti.
Z povedaného je jasné, že Ježiš je reálne prítomný so svojim božstvom a človečenstvom vo svätom prijímaní, aby nás posilnil svojou posväcujúcou milosťou a tiež povzbudil v boji proti hriechu, svetu, diablovi a telesnej žiadostivosti. Toto je viera svätých apoštolov, mučeníkov, pravoverných koncilov, ústneho Podania, jednoducho neomylná Bohom zjavená viera celej katolíckej Cirkvi.
Rehoľníci SBM
29. 12. 2022
(V liste sú uvedené argumenty najmä z katolíckeho ľudového katechizmu (1907) od prof. F. Spirága)
*(Pozn.: Dnes by vzhľadom na všeobecnú apostáziu (odpadnutie) súčasnej cirkevnej heretickej hierarchie od katolíckej viery, katolík nemal navštevovať bohoslužby, kde sa spomína arci kacír Bergoglio. Pokiaľ katolík nemá možnosť ísť na pravovernú, platnú liturgiu, je lepšie, nech sa v nedeľu a sviatky modlí doma vo svojom príbytku, alebo prijeme duchovne Pána Ježiša počas vysielanej a počúvanej sv. omše na stránke https://theotokos-cz.org/).
Súvisiace články:
Sľúbený Mesiáš
Múdra odpoveď dieťaťa (k Slávnosti Božieho Tela)
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/mudra-odpoved-dietata--k-slavnosti-bozieho-tela-.html
Apológia katolíckej viery proti Luteránskej náuke – Téma: svätá omša je obeta Nového zákona
Božstvo nášho Pána Ježiša Krista
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/bozstvo-nasho-pana-jezisa-krista.html