Panna Mária je patrónkou tých, ktorí konajú pokánie
V Piesni piesní (6, 9) sa hovorí o Panne Márii, že je „krásna ako mesiac, jasná ako slnko“, a učitelia cirkevní, uvažujúc o tom, prečo sa Mária prirovnáva hneď k mesiacu a hneď zasa k slnku, tvrdia, že jasnosť slnka, ktorým žiari Mária, znamená milosti, ktorými Matka Božia obdarováva spravodlivých – a jasnosť mesiaca, že znamená milosti, ktorými Mária obracia hriešnikov a činiacim pokánie dodáva vytrvalosť.
„Ó, ako mnoho je tých, volá opát Celijský, „ktorí by mali byť spravodlivosťou Božou zavrhnutí, avšak milosrdenstvom Panny Márie dochádzajú k spáse, lebo ona je pokladnicou a rozdávateľkou milostí Božích!“
Život svätej Bohorodičky, ktorá bola bez poškvrny hriechu počatá a nikdy ani myšlienkou sa neprehrešila, možno nazvať kajúcim pre utrpenie a bolesti, ktoré po celý svoj život zakúšala. Ako Pán Ježiš svojim horkým umučením činil pokánie za hriechy sveta, tak Panna Mária v pokánii za hriešnikov obetovala Bohu svoje utrpenie podľa slov sv. Pavla: „Teraz sa radujem v utrpeniach pre vás a na vlastnom tele dopĺňam to, čo chýba Kristovmu utrpeniu pre jeho telo, ktorým je Cirkev.“ (Kol 1, 24) Z týchto zásluh Pána Ježiša, Panny Márie a iných svätých vznikol tzv. „poklad cirkvi“, z ktorých cirkev môže udeľovať za istých podmienok veriacim odpustky. Bolesti Matky Božej boli okrem toho, že ľudia odmietali Spasiteľa sveta a potupy naňho sa vznášali i na ňu, tiež preto, že ona trpela nielen telesne, ale aj duševne – pri umučení Kristovom prežívala more bolestí. „K čomu ťa pripodobním? K čomu prirovnám, dcéra jeruzalemská? K čomu ťa primeriam? Ako ťa poteším, sionská dcéra, panna? Tvoja zlomenosť je veľká ako more, ktože ju zhojí?“ (Nár 2, 13).
Mária je obzvlášť patrónkou konajúcich pokánie, lebo hriešnikov pobáda k pokániu a kajúci život im osladzuje. Pán Ježiš v evanjeliu hovoril i o tomto podobenstve: „ak má žena desať drachiem a jednu drachmu stratí, nezažne lampu, nevymetie dom a nehľadá starostlivo, kým ju nenájde? A keď ju nájde, zvolá priateľky a susedky a povie: “Radujte sa so mnou, lebo som našla drachmu, čo som stratila.” (Lk 15, 8 – 9). Tou ženou v evanjeliu je svätá Bohorodička, a tou stratenou drachmou je ľudská duša, ktorú najsvätejšia Panna tak starostlivo dlho hľadá, až ju nájde, t. j. získa ju pre Pána Ježiša Krista.
Preto ak si bol milý kresťan, vo svojom doterajšom živote tak nešťastným, že si Pána Boha ťažkými hriechmi urážal, čiň pokánie! Nedomnievaj sa, že ti je nemožno pokánie konať. Pohľad na Pannu Máriu, ona je najkrajším vzorom pokánia; lebo hoci sa nikdy žiadneho hriechu nedopustila, predsa jej život bol plný kajúcich skutkov. Vzývaj ju o pomoc v úzkostiach a pokušeniach, a ona ti pokánie uľahčí, osladí.
A v čom má spočívať tvoje pokánie? Napr. ak si zmäkčilý, konaj svedomito povinnosti svojho stavu. Ak si robotníkom, alebo remeselníkom, obetuj ťažkosti svojho zamestnania a pot svojho čela ako pokánie buď za seba, alebo za iných. Máš snáď prísnu ženu, alebo naopak drsného muža? Obetuj i tieto nepríjemnosti, ktoré musíš znášať, za pokánie. Ak niekto klesá pre svoju závislosť do nejakého hriechu, môže konať zato pokánie ako napr. 3 poklony, alebo modlitbu desiatka sv. ruženca za svoje oslobodenie. (Pritom sa treba vyhýbať príležitosti vedúcej k hriechu).
Pokiaľ brat, sestra, nemáš silu, odvahu, ku konaniu pokánia alebo k vytrvaniu v ňom, obracaj srdce i oči svoje k Panne Márii a pros ju o ducha kajúcnosti, hovoriac: „Ó, najnevinnejšia Panna, ktorá si nikdy Boha ani najmenším hriechom neurazila, a napriek tomu si celý svoj život trávila v krížoch, a utrpení, činiac tým spôsobom pokánie za nás hriešnych ľudí. Vypros mi, matka, kajúcnosť, aby som si ochotne, prijímajúc všetky nepríjemnosti a strasti a umŕtvujúc svoje zlé náklonnosti, kajúcim životom zaslúžil večnú blaženosť!“ Amen.
(Spracované podľa Měsíc máj. 31 promluv k úctě Panny Marie s příklady, od F. Šebestíka, 1930)
Súvisiaci článok -
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/panna-maria-je-ochrankynou-pocestnych.html