Antropozofická medicína z pohľadu kresťanstva a vedy
Antropozofická medicína (AM) je skôr alternatívny prístup k zdraviu a chorobe ako terapia. Bola založená rakúskym filozofom R. Steinerom, spolu s holandskou lekárkou I. Wegmanovou v roku 1920 („Spoločnosť antropozofických lekárov“). Je veľmi blízka homeopatii. Zakladá sa na učení Rudolfa Steinera, ktorý patril k teozofom a v r. 1913 založil antropozofickú spoločnosť. (Antropozofia - „Múdrosť o človeku“) Antropozofická medicína je spojeným niektorých vedeckých poznatkov, názorov J. W. Goetha, ale predovšetkým pochádza od jasnovidných informácii z kroniky Akaša.
Zakladateľ
Rudolf Steiner (1861-1925) bol prvým tajomníkom Anny Besantovej. Anna Besantová v detstve bola veľmi zbožná, ale po rozvode sa z nej stala ateistka. V teozofii zohrala veľkú úlohu. Neskôr sa stala členkou „ezoterického krúžku“. V Indii bojovala za hinduizmus a je tam oslavovaná ako zosobnenie bohyne výrečnosti. Náboženské knihy pre ňu písal jej sekretár Mr. Leadbeater. Vedomosti k tomu získal priamo z „éteru“. Jej najväčšou trúfalosťou bolo, že vydávala jedného hinduistického chlapca za Krista, ktorý sa vrátil na svet a cestovala s ním po Európe.
Antropozofia R. Steinera nadväzuje na teozofiu a je konglomerátom názorov gnostických, novo platónskych, kresťanských, indických, budhistických, kabalistických a odvoláva sa na indickú, egyptskú a iránsku mytológiu. Steiner ju nazval duchovnou vedou. Dokonca svoje hnutie nazval tiež „pravým kresťanstvom“. Prebral i mnoho prvkov z okultnej astrológie, alchýmie, špiritizmu a z diela J. W. Goethea. To všetko Steiner doplnil množstvom názorov a dát o vývoji človeka i o prírode, ktoré údajne čítal v kronike Akaša. V r. 1919 pápež jeho učenie ostro zamietol.
R. Steiner sľubuje po smrti nesmrteľnosť a sťahovanie duší.(Reinkarnácia) Súčasne nabáda ku kozmogónii. Už v detstve sa u neho objavili jasnovidecké schopnosti a neobyčajná schopnosť zážitkov vo vzťahu k mŕtvym. Podľa Schwengelera bol R. Steiner jedným z priekopníkov a systematikov okultnej filozofie na západe.
Podľa jeho názorov sa človek nestáva úplne človekom počas jedného života, ale je to proces trvajúci celé storočia. Popieral Boží stvoriteľský akt a veril v evolúciu duchovných bytostí, ktoré formujú človeka. Podľa neho je Kristus dokončeným príkladom ľudského vývoja a jeho jedinečnosť je v tom, že prešiel iba jednou reinkarnáciou. Dokonca Steiner ide tak ďaleko, že hovorí o dvoch deťoch v Ježišovi; to jedno vraj predstavovalo reinkarnáciu Zaraustra, vysoko vyvinutej osoby, to druhé bolo znovu vtelený duch Budhov; v 12 rokov sa údajne obe osoby spojili. Každý úprimný kresťan vie, že Steinerov pohľad na osobu Ježiša Krista je jasne proti kresťanský a rúhavý! Je to vymyslený „Kristus“ súčasného okultného hnutia New Age.
Aj mnohé iné aspekty antropozofie sú v rozpore s biblickým učením. Cieľom Steinerovho učenia bola akási „obroda“ človeka a rozvoj jeho duchovných síl prostredníctvom nadzmyslového poznania sveta, jasnovidectva a meditácie. Steiner zasahoval aj do školstva (pozri Waldorfská pedagogika), zdravotníctva (antropozofická medicína), poľnohospodárstva (bio dynamické poľnohospodárstvo, v ktorom sa napr. berie zvláštny ohľad na postavenie hviezd pri sejbe a žni), ale aj do politiky a umenia (Eurytmia). Známa je aj ich architektúra vlastnej formy (realizovaná napr. v Goetheanue v Dornachu) a vlastná tzv. cirkev (Obec „kresťanov“). Vo Švajčiarskom Dornachu Steiner vybudoval školiacu základňu antropozofie, tzv. Goetheanum.
Filozofia stúpencov antropozofickej medicíny
Stúpenci teozofie prijali východnú tradíciu prany alebo životnej energie ako hlavného zdroja dobrého zdravia. Podľa nich je úlohou medicíny odstrániť z mysle a tela prekážky, ktoré bránia prenikaniu tejto sily. Zásady tradičnej medicíny neodmietali. Verili, že všetka liečba spočíva v samoliečbe.
Podľa nich si musí pacient uvedomiť, že život, ktorý momentálne žije, je len jeden z jeho životov. Jeho zdravie súvisí s tým, čo si priniesol z minulých životov, ako aj s tým, ako nakladá so svojim súčasným životom – to je princíp karmy. Na toto bremeno z minulosti sa však nemôžeme pozerať ako na niečo, s čím sa v prítomnosti nedá nič robiť. Cieľom ľudí by mala byť snaha vyťažiť zo svojho života maximum, pričom by mali mať na mysli, že konečným cieľom je nirvána, alebo spasenie a dobré zdravie je vedľajšom produktom.
Steiner k dimenzii človeka ako fyzického tela pridáva dimenziu človeka ako žijúceho organizmu, ktorý vlastní telo plné formatívnych síl (nazýva ho „éterické“ telo), človeka ako vnímajúcu bytosť s vnútorným životom, citmi a pudmi (vlastniacu „astrálne“ telo) a človeka uvedomujúceho si samého seba (vlastniaceho ego).
AM používa štyri skupiny liekov, ktorých pôsobenie závisí na ich duchovnej hodnote. Patria k nim byliny, lieky oficiálnej medicíny, homeopatika a špeciálne lieky antropozofické, pripravené napr. z kovov ich „vegetabilizáciou“ alebo podľa astrologických vzťahov a Steinerom predpokladanej evolučnej spriaznenosti. Mimoriadne postavenie zaujímajú tzv. polárne rastliny a zvlášť preparáty z imela, napr. Iscador, pretože imelo je kultová rastlina podobná človeku. Súčasťou „terapie“ býva i eurytmia. Antropozofické lieky sú v Nemecku spolu s homeopatikami uznávané ako zvláštna skupina, ktorých účinky sa neoverujú. K spoločnostiam, propagujúcim antropozofické „lieky“ patrí napr. Weleda.
Z lekárskeho hľadiska je ale antrofozofická medicína neakceptovateľná!
Český profesor, MUDr. Drsc. J. Hěrt, tvrdí: „Predstavy AM o stavbe a funkciách tela človeka i o príčinách chorôb sú docela originálnymi, pochopiteľne ale absurdnými výmyslami R. Steinera... používanie nevedeckých diagnostických metód, homeopatík a najmä kurióznych antrofozofických liečiv s neoverenou účinnosťou ju znehodnocuje a zaraduje do rámca medicíny alternatívnej. Účinnosť Iscandoru nebola objektívne overená.“ (Výkladový slovník esoteriky a pavěd, s. 17)
Duchovné pozadie, ktoré sa skrýva za antropozofickou medicínou
- Vzťah antropozofickej medicíny k New Age:
- údajný vedecký základ
- náboženské náuky Orientu
- nová psychológia
- Zakladateľ patril k teozofom, uznával okultné metódy, ktoré sú v rozpore s Božím slovom, najmä s 1. Božím prikázaním (astrológiu, jasnovidectvo, špiritizmus...)
- Jeho filozofia je v jednoznačnom rozpore s učením cirkvi, Písma Svätého aj apoštolskej Tradície. Antropozofia sa rúha Ježišovi Kristovi i jeho svätému evanjeliu. Skrze tento pohanský okultno – ezoterický systém pôsobí padlý anjel – satan, o ktorom Spasiteľ povedal, že je „vrahom“, „luhárom“ a „otcom lži“ (Jn 8, 44).
Antropozofická tzv. medicína i s celou klamnou náukou antropozofie, je pre telo i dušu katolíckeho kresťana nebezpečná a neprijateľná. Preto sa od nej musí každý veriaci dištancovať a odmietnuť ju!
Hlavné zdroje:
Eliášova, T. Zdravie za akúkoľvek cenu. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 1997, s. 49 - 52.
Heřt, J. Výkladový slovník esoteriky a pavěd, Praha : Věra Nosková, 2008, s. 16 – 17.
Heide, M. Bludné cesty ke zdraví. Ostrava : Jupos, 1994, s.151 - 155.
Kolektív autorov, Malý slovník siekt, Kostelný Vydří : Karmelitánske nakladatelství, Praha, 1998, s. 7
Súvisiace články: