Dôstojnosť Panny Márie, hlásaná a chránená ako poklad viery v cirkvi proti bludárom
Ak nie je Kristus Bohom a jeho matka Mária Matkou Božou, rozpadá sa celé kresťanstvo. Ak by sme Márii odoberali dôstojnosť Bohorodičky a svätožiaru nepoškvrneného panenstva, tým odnímeme ľudstvu najvznešenejší vzor kresťanskej dokonalosti, čím by sa prerušilo spojenie, ktoré nás najbezpečnejšie zjednocuje s Božským Spasiteľom, Pánom Ježišom Kristom.
No chvála nášmu Trojjedinému Bohu za to, že Mária je z milosti Božej skutočnou a pravou Matkou Boha, i matkou Cirkvi, pričom si zachovala panenskú neporušenosť, aj bez hriešnosť. O tom podáva svedectvo priamo ústne Podanie cirkvi, a náznakovo aj Sväté Písmo. Tieto pravdivé články viery proti rôznym pochybovačom (zvlášť židom, gnostikom a iným nevercom) či heretikom, hájili už od počiatku najmä katolícky svätci a apologéti. Uveďme na povzbudenie citáty niektorých z nich.
- PANNA MÁRIA JE SKUTOČNOU RODIČKOU A MATKOU BOŽOU
Sv. Cyril Alexandrijský (376-444), bol alexandrijským biskupom a významným cirkevným otcom. Bludárovi Nestóriovi napísal:
„Ale odvtedy čo Svätá Panna počala, potom čo Boh v tele sa osobne zjednotil s telom, pre tento dôvod my hovoríme o nej, že je Theotokos (Bohorodička),...(Epištola 17:11)
„Máme ju nazývať Bohorodičkou? Nepochybne, lebo počala a porodila Boha-Slovo, ktoré sa stalo človekom. Tento titul uznávali všetci pravoverní Otcovia Východu i Západu.“
Sv. Alexander Alexandrijský († 328), biskup v Alexandrii:
„Podľa toho, my prijímame doktrínu o zmŕtvychvstaní z mŕtvych, čoho sa Ježiš Kristus, náš Pán stal prvotinou; stal sa telom, skutočne, nie len zdanlivo, skrze Máriu Matku Božiu v plnosti času prebýval v tomto pokolení, na odpustenie hriechov: bol ukrižovaný a zomrel, pre všetko toto neutrpel žiadne umenšenie jeho Božstva.“ (Epištola Alexandrovi, 12 )
Sv. Gregor Naziánsky (329-389), biskup, patrí medzi najvýznamnejších gréckych rano-kresťanských teológov 4. storočia, východný cirkevný otec. Píše:
„Ak niekto neverí, že Svätá Mária je Matka Božia, je odtrhnutý od Božej Trojice.“ (Kledoniovi, 101)
Sv. Ján Kasián (360–435), ktorý výrazne ovplyvnil podobu západného mníšstva:
„A tak ty hovoríš, ty heretik, ktokoľvek môžeš byť, kto zapiera, že Boh bol zrodený z Panny, že Mária, matka nášho Pána Ježiša Krista by nemala byt nazvaná Theotokos, t.j. Matka Božia, ale Kristotokos, t. j. len matka Krista, nie Boha. Pre nikoho, hovoríš, neprináša ďalej, čo je predchádzajúce v čase. A z tohto úplne hlúpeho argumentu si myslíš, že zrodenie Boha môže byť pochopené pozemskými zmyslami a výplodom fantázie, že tajomstvo jeho Majestátu môže byť doložené ľudským argumentovaním, my sa budeme, ak Boh dovolí, vyjadrovať o tom neskôr. Zatiaľ, budeme teraz dokazovať Božími svedectvami, že Kristus je Boh a Mária je Matka Božia.“ (Vtelenie Krista, II:2)
- MÁRIA BOLA PANNOU PRED PÔRODOM
Sv. Ignác Antiochijský († 107), biskup, apoštolský otec, žiak sv. apoštola Jána
„...náš Pán naozaj pochádza podľa tela z rodu Dávidovho
a podľa vôle a z moci Božej je Božím Synom, že sa naozaj narodil z panny...“ (Smyrn. 1)
„A zostalo skryté pred kniežaťom tohto sveta Máriino panenstvo a jej pôrod, ako aj Pánova smrť: tri ohromujúce tajomstvá, ktoré sa dovŕšili v Božom tichu.“ (Eph. 19)
Sv. Justín († 166), apologéta a mučeník
Pán Ježiš Kristus sa narodil z panny
„Židia znajúci váhu tohto proroctva (Iz 7, 14: „hľa panna počne a porodí syna“ – pozn. prekl.) sa vykrúcali, aby obišli jeho hlavný zmysel a tvrdili, že nie je povedané panna, ale dievča.“(Kap. 43, Dialóg zo Židom Trifónom, taktiež porov. Dial. 84). Sv. Justín židom dokazoval, že to vykladajú falošne.
Justín ako prvý postavil do protikladu osobu Evy z raja s Pannou Máriou.
„Vieme, že on (Ježiš) sa skrze pannu stal človekom, aby rovnakou cestou, na ktorej mal svoj počiatok hriech zapríčinený hadom, hriech tiež bol odstránený. Lebo Eva, ktorá bola neskazená panna, porodila, potom, keď prijala hadovo slovo, hriech a smrť. Panna Mária naproti tomu bola plná viery a radosti, keď jej anjel Gabriel priniesol radostnú zvesť, že Duch Pána na ňu zostúpi a moc Najvyššieho ju zatieni, preto i to Sväté, čo sa z nej narodí, bude Syn Boží.“(Dialóg 100, 5)
Sv. Irenej Lyonský (140-202), biskup, apologéta, mučeník a žiak sv. Polykarpa
„Tí, ktorí hovoria, že Kristus bol obyčajným človekom zrodeným z Jozefa, ktorí nepoznajú toho, ktorý z panny zrodený je – „Boh s nami“ – umierajú v službe starej prirodzenosti a olupujú sa o život večný.“(Proti kacírstvu)
Mesiášske proroctvo Iz 7, 14: „hľa panna počne a porodí syna“, vykladá jasne na osobu Kristovu.
„Bedlivo teda označil Duch Svätý povedanými slovami jeho narodenie z panny i bytnosť jeho ako Boha (to značí meno Emanuel)“(III. 21, 4)
Tertulián (150 – 220), cirkevný spisovateľ, a apologéta, ktorý hájil kresťanskú vieru proti ebionitom a tiež proti hanopisu, ktorý šíril pohanský filozof Celsus. Vo svojich spisoch bráni nadprirodzený pôvod Ježiša Krista a jeho narodenie z Márie Panny.
Origenes (185 – 254), cirkevný spisovateľ, najvýznamnejší predstaviteľ alexandrijskej školy
„Pokiaľ niekto verí, že Ježiš bol ukrižovaný pod Pontským Pilátom a priniesol svetu spásu a požehnanie, že sa však narodil nie z Panny Márie a z Ducha Sv., ale z Jozefa a Márie, ten nemá základné časti k úplnej viere.“
Origenes tu zjavne vieru v zázračné počatie Pána Ježiša z Panny Márie čiže v panenstvo Márie prehlasuje za podstatný článok viery.
List o panenstve /kap. 6/
Je pripisovaný sv. Klementovi Rímskemu, tretiemu pápežovi, alebo podľa iných je jeho pôvodcom autor z 3. storočia.
„Telo, ktoré náš Pán nosil a v ktorom boj na tomto svete podstúpil, prijal zo sv. panny.“
Sv. Hypolit Rímsky († 236), cirkevný spisovateľ, žiak sv. Ireneja
„Boh – Slovo zostúpil do svätej Panny Márie, aby v nej telom učinený bol.“
„Ako bolo zvestované, tak sa zjavil nový človek, učinený z Panny a z Ducha Svätého.“(Spis proti kacírstvu Noetiovmu)
Sv. Cyril Jeruzalemský († 387), biskup a učiteľ Cirkvi
V jednej zo svojich katechéz nazýva Krista „z panny učineným, nie z vôle muža a ženy, ako tvrdia kacíri, ale z panny a z Ducha Svätého podľa evanjelií sa vtelil.“
Sv. Gregor Naziánsky nazýva Máriu čistou panenskou matkou, Bohu podobnou, nepoškvrnenou, lebo bez otca sa Kristus mal narodiť.
III. PANENSTVO MÁRIE ANI JEJ MATERSTVO NEUTRPELO UJMU
Kto uzná pravdu, že Mária zázračne počala, prijme tiež, že zázračne bez ujmy panenstva porodila. Obe tieto pravdy spolu čo najužšie súvisia a doplňujú sa. Obe sú tajomstvom a je nutné ich prijať najprv vierou a až potom rozumom.
Bránili ich napr. Sv. Justín (166) a sv. Irenej (202). Títo použili na obranu týchto právd viery viac než 30 výpovedí.
Tertulián (150 – 220), hovorí, že Mesiáš sa musel narodiť novým spôsobom a že tento nový spôsob je predpovedaný slovami: „Hľa, panna počne a porodí syna“ a dodáva: „Panna počala a Emanuela porodila.“
Sv. Ambróz Milánsky (337-397), biskup a západný cirkevný otec
Sv. Ambróz píše pápežovi Siríciovi proti bludárovi, odpadlému mníchovi Joviniánovi, ktorý tvrdil, že Mária stratila panenstvo tým, že sa stala matkou. Ambróz háji panenskú neporušenosť Matky Pána.
„Aká to šialenosť neblahého štekotu týchto ľudí /joviniánov/ hovoriacich, že Kristus sa nemohol narodiť z panny. Kristus, i keď sa vtelil, aby človeka vykúpil a od smrti vyslobodil, predsa ako Boh neobyčajným spôsobom prišiel na svet, narodil sa z neporušenej panny, aby, ako je napísané, ako Emanuel /Boh/ bol vierou prijímaný. Ale z cesty prevrátenosti /títo/ prehlasujú: „Ako panna počala, ale vraj už ako panna neporodila.“ Panna teda mohla počať, ale nie ako panna porodiť, keď predsa počatie pôrod predchádza a pôrod následuje. Keď nechcú veriť učeniu kňazstva, nech teda veria predpovediam Kristovým skrze prorokov a slovám anjelovým: „Nebude u Boha nič nemožného.“ Nech veria apoštolskému vyznaniu viery, ktoré Cirkev vždy neporušene zachováva. Mária počula hlas anjela a na správu odpovedala: „Som otrokyňa Pána“, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ To je panna, ktorá počala, panna, ktorá porodila. Lebo tak je napísané: „Hľa, panna počne a porodí syna“. Nielen panna počne, ale aj panna i porodí, povedal prorok. Kto je tou bránou svätyne, onou vnútornou bránou, ktorá je zatvorená a skrze ktorú nikto nevojde, lež jedine Boh Izraelský? Či nie je touto bránou Mária, ktorou Vykupiteľ vošiel do tohto sveta? Bránou spravodlivosti, ako sám hovoril: Nám prináleží naplniť všetku spravodlivosť. Touto bránou je blahoslavená Panna Mária, o ktorej je napísané, že skrze ňu Pán vojde, a že zostane po narodení zatvorenou, lebo ako panna počala i ako panna porodila.“
Sv. Augustín († 430), biskup z Hippo, západný cirkevný otec píše o Joviniánovi
„/Jovinián/ panenstvo Márie zničil, keď tvrdil, že pôrodom bolo porušené.“ (Kniha o Kacírstvach)
V spise proti Faustovi píše:
„nijako nemohol Kristus Pán svoju matku znížiť svojim narodením, aby jej, ktorej udelil milosť plodnosti, odňal ozdobu panenstva.“
Teodoret hovorí v homílii, ktorá sa čítala na Efezskom koncile (431)
„Pokiaľ sa Kristus narodil naším spôsobom, potom bol /iba/ človekom. Pokiaľ nazval svoju matku pannou, potom takto narodený od súdnych ľudí sa uznáva za Boha.“
A biskup Proklus v kázni v Carihrade v r. 429 podobne povedal: „Pokiaľ nezostala matka pannou, bol prvorodený obyčajným človekom a narodenie nebolo zázračné. Pokiaľ zostala po narodení pannou, či nie je narodený tiež Bohom a tajomstvom nevysloviteľným?“
Záver: v Písme svätom bolo naznačené a predpovedané, že panenstvo Márie materstvom neutrpí ujmu. Tak vyznávali kresťania od apoštolských dôb a vyznávajú až doposiaľ.
IV. MÁRIA AŽ DO SVOJEJ SMRTI ZOSTALA PANNOU
Origenes
„Tí, ktorí tvrdia, že Mária mala so sv. Jozefom synov, nemajú pre svoje tvrdenia žiadneho dôkazu a nemajú žiadneho Písma, na ktoré by sa mohli odvolať.“
Sv. Bazil Cézarejský (330-379), biskup a východný cirkevný otec:
„Priatelia Kristovi, netolerujte správy, že Matka Božia niekedy prestala byť pannou.“ (Homília v Sanctum Christi generationem, 5)
Sv. Hieronym (347-420), autor Vulgáty, západný cirkevný otec, píše proti heretikovi Helvidiovi
„Ale keďže nepopierame, čo je napísané, tak ale predsa odmietame, čo napísané nie je. Veríme, že Boh bol zrodený z panny, pretože to čítame. Že Mária sa vydala potom ako porodila, neveríme, pretože to nečítame. Áno nehovoríme, že toto zavrhuje manželstvo, pretože panenstvo samo osebe je ovocím manželstva; ale pretože tu máme do činenia so svätými, nesmieme súdiť nerozvážne. Ak pripustíme možnosť ako štandard pre posudzovanie, mohli by sme tvrdiť, že Jozef mal niekoľko žien, pretože aj Abrahám mal a tak mal aj Jakub a že Pánovi bratia boli potomstvom týchto žien, myšlienku, ktorú niektorí zastávajú tvrdohlavo, čo pramení z opovážlivosti, nie zo zbožnosti. Hovoríte, že Mária nepokračovala v panenstve: Ja stále viac tvrdím, že samotný Jozef kvôli Márii bol panic, aby z panenského manželstva bol zrodený panenský syn. Pretože ak svätý človek nepodlieha pripočítaniu cudzoložstva (smilstva), a nikde sa nepíše, že mal inú ženu, ale bol opatrovníkom Márie, ktorú si mal vziať za ženu, radšej ako jej manžel, záverom je, že on, ktorý bol hodný menovať sa otec Pána, zostal panicom.“ (Nepretržité Panenstvo Márie Proti Helvediovi, 21)
Sv. Epifánius, (430), biskup Salaminský proti sekte antidikomarianitom napísal:
„Zo stáda vystúpili niektorí zo zvláštnou zlobou proti Panne, aby zatemnili jej slávu alebo zo závisti z poblúznenia, aby poškvrnili myseľ smrteľníkov, išli vo svojej opovážlivosti tak ďaleko, že tvrdili, že Mária po narodení Kristovom zo svojim ženíchom Jozefom manželsky nažívala.“
„Či už len jej meno nie je svedectvom? Či už toto ťa, burič, nepresvedčuje? „Kto, kde, a v ktorom veku sa opovážil vysloviť meno sv. Márie a nebol by požiadaný, či pridal i „Panna“? Lebo z priezviska sa poznávajú známky cností... Mária má priezvisko panna a to sa nezmení, lebo ona svätá zostala neporušenou... Ó, nerozumná novota... Ó, smutné naše časy... Ako sa môžu opovážiť na nepoškvrnenú Pannu! Ona dostala dôstojnosť stáť sa stánkom Syna. Ona k tomu bola vyvolená z tisícov a tisícov izraelských žien, aby ona jediná bola nádobou a príbytkom Božskému Dieťatku.“
„...Jozef počul pri narodení Ježiša zástupy anjelov velebiť Boha. Videl pastierov a všetky tie zázraky, azda sa mohol opovážiť zneuctiť sväté telo, v ktorom prebýval Boh? Hoci je manželstvo posvätené, predsa Mojžiš sa vzdal po svojom vyvolení manželského telesného nažívania so svojou ženou. Dcéry diakona Filipa pre svoje panenstvo dostali dar proroctva...“
Týmito slovami a ešte inými bráni sv. Epifánius panenskú neporušenosť matky Pána. Keď niekto popiera neporušené panenstvo Márie, potom je to niečo nového, neslýchaného, kresťansky cit nanajvýš urážajúceho.
Sv. Ambróz napísal zvláštny spis, keď sa medzi popieračmi panenstva matky Božej objavil i biskup Bonosus zo Sadriky. V ňom hájil neporušenosť svätej Bohorodičky.
„Či by si bol Pán vyvolil ženu, ktorá telesne spolu nažívajúc s mužom mohla by zneuctiť nebeský palác, ženu, ktorej nie je možné panenskú kázeň zachovať? Tá, ktorej príkladom veriaci k horlivému pestovaniu čistoty sa povzbudzujú, tá by základ, ktorý skrze ňu iným sa doporučuje, sama opustila? A k tomu by mal Pán určiť väčšiu zásluhu, väčšiu odmenu inej než svojej matke? Lebo žiadnemu inému stavu neudelil väčšej milosti než stavu panenskému, ako učí Písmo sv. (Iz 53, 3).“
„Nemohlo sa stať, aby tá, ktorá Boha nosila, myslela, že smie nosiť človeka. Ani sv. Jozef, onen spravodlivý muž, neupadol do šialenosti, aby s Matkou Pána žil manželsky. Syn Boží je toho svedkom, ktorý visiac na kríži učeníka svojho matke za syna odporučil a jej učeníkovi svojmu ako matku odovzdal...“
Sv. Augustín:
Vo svojich spisoch sa vyjadruje nasledovne: „Ako panna počala, ako panna porodila a po pôrode neporušenou zostala.“
A na inom mieste píše:
„Odkiaľ mal Pán bratov? Či snáď Mária často porodila? Odstúp od nás takáto domnienka! Od nej /Márie/ má začiatok dôstojnosť panenská! Mohla byť matkou, ale nie manželkou. Odkiaľ teda bratia? Bratia Pánovi boli príbuzní Panny Márie v niektorom stupni príbuzenstva. Ako to dokážeme? Zo samého Písma. Bratom Abrahámovým je nazývaný Lót, a predsa bol iba synom jeho brata. Podobne bol Lában iba Jakubovým strýkom. Čítaj len Písmo a poznáš, že strýko a syn sestry v Písme sa nazývajú bratia. Kto pozná toto pravidlo, pochopí, že všetci príbuzní Panny Márie boli bratmi Pána.“(Výklad evanjelia sv. Jána, kap. 2, 12)
„Ak počujeme o bratoch Pána, majte na mysli príbuzných Panny Márie, ktorá po druhý raz neporodila. Lebo ako v hrobe, do ktorého bolo uložené Ježišovo telo, ani predtým, ani potom žiaden mŕtvy neležal, tak i život Panny Márie ani pred ním ani po ňom nič smrteľného nepočal.“
R. 419 vydal sv. Augustín knihu „O manželstve“, kde dokazuje, že manželstvo medzi Jozefom a Máriou bolo pravé, sviatostné, i keď medzi nimi nebolo žiadne telesné spojenie. Inými slovami to znamená, že Mária zachovala panenskú neporušenosť po celý svoj život.
V závere sa potešme v úcte i v modlitbách k Ježišovej i našej matke, úryvkom z liturgického chválospevu pri večerných pobožnostiach na Matku Božiu od biskupa Rabulaja z Edessy (435):
„Buď pozdravená v každej príčine svätá Božia Rodička, zázračná a ctihodná pokladnica celého sveta, jasne žiariace svetlo, bydlisko Nevystihnuteľného, čistý chrám... Ó najčistejšia matka, pomôž nám úbohým, ako máš obyčaj. Veď vidíš, ako my pozemšťania sa blížime k záhube a ako hynieme. Zjednaj nám teda milosť svojim príhovorom, čistá a svätá Panna, pros stále za nás, aby sme pre svoju zlobu nezahynuli. Ó, požehnaná, ujmi sa nás, orodujúc u svojho Jednorodeného z Teba splodeného Syna, aby sa zmiloval nad nami pre tvoje sväté prihovorenie sa. Buď pozdravený, ó svätý hrad, do ktorého Kráľ kráľov zostúpil, aby v ňom prebýval. Pozdravená buď, ó pokorná Matka Božia. Prednášaj za nás svoje príhovory jednorodenému, z Teba splodenému svojmu Synovi...“
Zdroje:
Elaborát o. patriarchu Eliáša „Žena, hľa, tvoj syn!“ ... Hľa, Tvoja Matka!“ /Sedem posledných slov/.
PETRI, H. BEINERT, W.: Učení o Marii. Olomouc : Matice cyrilometodějská s. r. o., 1996.
http://www.christianos.sk/mariologia/bohorodicka/
http://www.christianos.sk/mariologia/ustavicne-panenstvo/ *
(*Údaje v rôznych článkoch na tejto web. stránke nemusia byť v zhode s katolíckou náukou)
Podobné články: