Kresťan a ajurvéda
Čo je ajurvéda, ktorú si možno všimnúť z veľkých reklamných bilbordov pri cestách? Podľa malého slovníka siekt ide z pohľadu jej propagátorov o staroindický spôsob „liečenia“, v ktorého centre stojí človek ako bytosť od prírody zdravá a tešiaca sa prirodzenej rovnováhe síl. Jej základným spisom sú Védy a používajú ju asi dve tretiny Indov. Choroba údajne vzniká, až keď tri základné bio energie váta, pitta, a kapha, stratia rovnováhu. Cieľom ajurvédy má byť obnovenie tejto pôvodnej duševnej i telesnej rovnováhy ako u zdravého tak u nemocného človeka. Diagnostika je veľmi zložitá, patrí k nej i pulzová diagnostika, určenie telesného typu („praktiti“) a astrologické prvky. Ajurvéda patrí k alternatívnej medicíne.
Už pri povedanom musí kresťan spozornieť a klásť si otázky. O aké duchovno tu ide? Je evidentné, že sa tu nejedná o pôsobenie Božieho kráľovstva, ale o činnosť falošného duchovna - okultizmu, teda kráľovstva satana.
Jej cieľom nie je len odstránenie príznakov nemoci, ale aj individuálna liečba celého človeka a privedenie organizmu do súladu. Snaží sa o to rôznymi prostriedkami a procedúrami napr. s použitím výlučne rastlinných a minerálnych látok (chili, žltý koreň, koriander, fenyklové semienko alebo „červená ryža). Používajú sa i kovy, zvieracie produkty, byliny a iné potraviny. K ajurvédskemu programu patria aj oleje, masáže a „pinda svedam“ („ryžové potenie“ sa červenou ryžou navara). Počas liečebného procesu prebieha tiež intenzívny rozhovor medzi lekárom a pacientom. S ájurvédou sú spojené niektoré orientálne pohanské praktiky zjednotené z náboženskými kultami ako je napr. transcendentálna meditácia (TM). Tá pod označením Mahariši ájurvéda prevádza rôzne technológie vedomia a terapie.
Aký je postoj kresťana k ajurvéde - „vede o zdravom živote?“ Podľa učenia Biblie aj kresťanstva ju kresťan musí odmietnuť! Ajurvéda je ťažkým hriechom proti 1. Božiemu prikázaniu (Ex 20, 2-3) a pre dušu i pre telo je nebezpečná! Je cestou do večnej záhuby. Pod zámienkou „zdravia“ a „harmónie“ sa pri jej praktizovaní v podstate človek dostáva pod vládu diabla a iných démonov, ktorí skrze ňu pôsobia.
Indicko pohanská okultná a ezoterická pôda ajurvédy pod maskou „vedy“ zavrhuje vieru v Boha Stvoriteľa, vedomie hriešnosti a potrebu pokánia, jedinečnosť spásy v Kristovej vykupiteľskej obety na kríži, súd Boží, nebo, peklo, alebo vieru v Ducha Svätého – Ducha Pravdy. Apoštol Pavol o jej prívržencoch píše a zároveň napomína kresťanov pred ňou: „Ale to, čo obetujú, obetujú zlým duchom, a nie Bohu. A ja nechcem, aby ste boli spoločníkmi zlých duchov.“(1 Kor 10, 20)
Hoci tzv. liečenie ajurvédou môže navonok spočiatku na určité obdobie „pomôcť“, neznamená to ešte, že je to správne, lebo to „pomáha“. Tu platí: Aký koreň, také ovocie! Bolestné následky tejto klamnej praktiky sa skôr či neskôr dostavia. Keďže v prípade ajurvédy sa jedná o duchovnú záležitosť, pre vieru kresťana nie je dôležité, či tá alebo ona metóda funguje, ale či za ňou stojí Vykupiteľ Pán Ježiš Kristus, a Jeho Svätý Duch, alebo nie. A tu to tak rozhodne nie je, preto túto orientálnu pseudo vedu Božie slovo zavrhuje.
Ak niekto padol do pasce ajurvédskej „medicíny“, alebo je v rôznych iných hriechoch, túži sa z nich dostať, a získať uzdravenie, odpustenie hriechov, ale i večnú spásu v nebi, tak tu platí Ježišovo slovo: „kajajte sa a verte evanjeliu.“ (Mk 1, 15). Je potrebné vyznať konkrétne hriechy Ježišovi, zrieknuť sa démonov ajurvédy a prijať Ježiša za osobného Spasiteľa a Pána. Boží Syn vykúpil každého z nás na kríži svojou spasiteľnou smrťou a svätou krvou z moci satana aj hriechov a daroval nám miesto v nebi u Nebeského Otca. Potom je dôležité odovzdať do Kristových rúk celý svoj život, všetky svoje problémy, choroby i zdravie. Spasiteľ môže napraviť tvoj pokazený život, uzdraviť tvoje rany a pomôcť ti pri riešení tvojich problémov. Aj tebe sa teraz prihovára:
„Hľa, stojím pri dverách (tvojho srdca) a klopem. Kto počúvne môj hlas a otvorí dvere, k tomu vojdem a budem s ním večerať a on so mnou.“ (Zjv 3, 20)
A tiež: „Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam. Ale ja vám nedávam, ako svet dáva. Nech sa vám srdce nevzrušuje a nestrachuje.“(Jn 14, 28)
Rehoľníci SBM 23. 2. 2022
Použitá literatúra:
Prof. MUDr. Drsc. Jiří Heřt. Výkladový slovník esoteriky a pavěd, Praha 2008.
Kolektív autorov, Malý slovník siekt, Kostelný Vydří, Karmelitánske nakladatelství, Praha 1998.
Súvisiace články:
Kresťanský postoj k populárnym masážam
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/krestansky-postoj-k-popularnym-masazam.html
Kresťanský pohľad na Transcendentálnu meditáciu (TM)
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/krestansky-pohlad-na-transcendentalnu-meditaciu--tm-.html