Kresťanský pohľad na Transcendentálnu meditáciu (TM)
Transcendentálna meditácia patrí medzi hlavné piliere okultného hnutia New Age. Jej vznik sa datuje do r. 1958 (alebo 1956) a jej zakladateľom je Ind Mahariši Mahéš Jógi (1908 – 2008). V podstate sa jedná o jogovú techniku, zjednodušenú pre západný svet. Ide tu o päť ciest, ktoré vraj vedú do oblasti „alsolútna“. Aby sa poprel náboženský základ TM, nazýva sa i „Vedou tvorivej inteligencie“. Malý slovník sekt stručne charakterizuje TM takto: „Učenie TM vychádza v základných rysoch z indicko – hinduistickej tradície a sľubuje, že človek na základe rôznych meditačných techník dosiahne zvýšenie svojej výkonnosti, odbúranie stresu a osobných úspechov. Aby dospel do transcendentálneho stavu bytia, v ktorom zakúša duševnú kreativitu, číru inteligenciu ako takú, dostáva každý ašpirant TM od svojho učiteľa údajne zadanú meditačnú slabiku (mantru), s pomocou ktorej má dôjsť k absolútnemu vnútornému pokoju. Má meditovať dvakrát denne asi 20 minút tak, že mantru v duchu opakuje, ktorá sa tým stáva pojítkom medzi meditujúcim, Maharišim a organizáciou TM. Dôležitý je u toho hnutia tiež takzvaný Maharišiho efekt. TM tvrdí, že keby 1% ľudí v každej spoločnosti meditovalo, budú údajne viditeľné pozitívne dôsledky meditácie (napr. pokles kriminality alebo dopravných nehôd)... Vedľa ďalších meditačných kurzov ... je zvlášť dôležitá technika TM siddhi. Prostredníctvom tohto kurzu má byť dosiahnuté zlepšenie mozgových funkcií pomocou maximálnej koherencie (súdržnosti) činnosti mozgových vĺn. Cieľom má byť dokázať lietať (levitovať) bez nejakých technických pomôcok. K tomuto účelu bol v r. 1983 zavedený super – radiance (super žiarivosť – pozn. preklad.), ktoré majú všetkým adeptom TM umožniť absolvovať spoločný program lietania, aby sa tak dosiahlo ďalšieho prehĺbenia a obohatenia skúsenosti siddhi... TM ďalej sľubuje úspech použitím staroindického spôsobu liečenia ájurvéda. Cieľom ájurvédy je – podľa TM – obnovenie pôvodnej duševnej i telesnej rovnováhy ako u zdravého tak u nemocného človeka.“(s. 123 – 124).
Každý úprimný kresťan si je po prečítaní týchto riadkov vedomý, že TM patrí do oblasti okultizmu a ezoteriky! Napr. pri tajnej mantre, ktorú dostáva nováčik pri vstupnom ceremoniály do TM od gurua, sa začiatočník obracia na hinduistické božstvá: „Spev má vyvolať účinok v nejakom inom svete, upútať pozornosť vyšších bytostí alebo bohov, ktorí tam žijú. Dokonalá znalosť mantry má viesť ku komunikovaniu človeka s vyššími bytosťami v rozličných vrstvách tvorstva.“ (Meditácie Mahárišiho. Lochhaas P. H. Ako odpovedať na ... Východné náboženstvá, s. 22). Kto sú tieto vyššie bytosti alebo bohovia, s ktorými má človek komunikovať? Sú to padlí anjeli – démoni! Apoštol Pavol varuje: „Ale to, čo (pohania) obetujú, obetujú zlým duchom, a nie Bohu. A ja nechcem, aby ste boli spoločníkmi zlých duchov.“ (1 Kor 10, 20) Nebezpečenstvo TM, mantrovania a iných duchovných techník (napr. joga) sa skrýva predovšetkým v tom, že tu ide o vzývanie temných síl, ktorých riadi Lucifer – satan.
Každý člen hnutia je povinní uctievať aj svojich majstrov ako božstvá. „Mimo meditácie je potreba uctievať božského majstra, je treba sa stať príslušníkom centier svetového plánu a účastniť sa kurzov, ktoré sú tam ponúkané.“(Heuberg, K. – H. (Hrsg) u. a.: Die Regenmacher. Köln 1980) Z týchto argumentov je jasné, že TM sa neklania pravému, Trojjedinému Bohu, ale namiesto toho sa klania v podobe falošných guruov, či modiel, diablovi. Kresťan však pozná slová Božieho Syna z Matúšovho evanjelia: „Pánovi, svojmu Bohu, sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť.“ (Mt 4, 10)
TM vyzerá veľmi lákavo na získanie vnútorného pokoja, no v skutočnosti spôsobuje veľké ťažkosti ako v psychickej, tak i vo fyzickej oblasti človeka. Prof. Mudr. J. Heřt píše: „Hlboké meditácie, prevádzané niekedy halucináciami, môžu viesť k psychickým poruchám, k odcudzeniu normálnemu svetu a k závislosti na Yogiho organizácii. Nebezpečná pre spoločnosť môže byť i Natural Law Party (Strana prirodzeného zákona – politická strana, pozn. preklad.), ktorej cieľom je zaviesť prvky TM do školstva, zdravotníctva, ekonomiky i ekológie.“(Slovník esoteriky a pavěd, s. 233)
Svedectvo Karin, bývalej členky TM
„Preč z tej frustrácie večných ťažkostí a svárov – cvičenie jogy a meditácia mantry mi poskytli vytúžený ostrov „slobody“... Jedinečný svet moci duchovna nad matériou, kontrola i nad nevedomými telesnými funkciami a ich ovplyvňovaní vôľou; vznášať sa nad schodiskom miesto chôdze, predmety uvádzať do pohybu ... Áno, skutočne na ceste k seba zbožšteniu ... Čím viac som sa vznášala v osamelom tichu meditácie, o to hlbšie bolo vždy vytriezvenie v napätých všedných dňoch rodiny, ktoré neboli ničím iným než bojom všetkých proti všetkým. Nebolo tu cítiť nič z harmónie. I natrénovaná sebakontrola bola v koncoch... Zo skrinky v škole som si vzala toľko jedu, aby to pre mňa stačilo. Neprebrala som sa však v onom inom duchovnom svete, v ďalšom vtelení – napr. ako ryba alebo korytnačka – ale v nemocnici, kde mi vypumpovali žalúdok a povedali, že som zasa raz mala veľké šťastie.“ (M. Basilea Schlink, Nový věk, TM, Joga, Zen ... Modly, Guru, Mistři)
Karin nakoniec našla po dlhoročnom blúdení pravý pokoj a záchranu, ktoré tak hľadala. Našla cestu von od pseudo bohov, duchovných bytostí univerza a klamných učiteľov. Spoznala jediného, svätého a osobného Boha, ktorý nás stvoril nielen podľa svojho obrazu, ale opäť i k svojmu obrazu vykúpil, keď sme svoj obraz i náš vzťah s Ním svojimi hriechmi pokazili. Lebo On je Boh lásky. Miluje nás ľudí a túto lásku dokázal predovšetkým na Golgotskom kríži, smrťou svojho Syna, Pána Ježiša Krista, za hriechy sveta. Evanjelista Ján svedčí: „Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život.“ (Jn 3, 16).
Zhrnutie
Transcendentálna meditácia je pre kresťana neprijateľná, lebo odmieta:
- vedomie hriešnosti a potrebu pokánia,
- 1. Božie prikázanie: „Ja som Pán, tvoj Boh. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa! Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať, ani ich uctievať!“(Ex 20, 2 – 5)
- Boží súd, nebo aj peklo,
- Jedinečnosť spasenia v Ježišovi Kristovi.
- Biblický pohľad na Ježiša Krista: „Nemyslím si, že Kristus niekedy trpel, alebo mohol trpieť. (...) Je to škoda, že Kristus hovoril v termínoch utrpenia...“ (M. M. Jógi) Apoštol Pavol však hovorí o Ježišovi: „že Mesiáš bude trpieť a že ako prvý vstane z mŕtvych a zvestuje svetlo ľudu i pohanom.“(Sk 26, 23)
- Vychádza z modlárského hinduizmu, ktorý je spojený s polyteizmom, panteizmom, reinkarnáciou a samospasiteľnými okultnými technikami.
Tieto cesty vedú do večného pekla. Jedinou cestou do neba k Bohu Otcovi je Spasiteľ sveta, Pán Ježiš Kristus! On svojou vykupiteľskou smrťou na kríži premohol satana aj hriech. Iba v mene Ježiš je spása a večný život. „A v nikom inom niet spásy, lebo niet pod nebom iného mena, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení.“ (Sk 4, 12) Len v ňom môžeme zakúsiť pravé šťastie i vnútorný pokoj, ktorý pramení z odpustenia našich hriechov v jeho svätom mene a istotu večnej blaženosti, ktorú nám Kristus daroval. Ježiš hovorí: „V dome môjho Otca je mnoho príbytkov... Keď odídem a pripravím vám miesto, zasa prídem a vezmem vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja.“(Jn 14, 2 – 3. 6)
Čo sa týka pravej a skutočnej modlitby, tak tá má byť Kristocentrická, zameraná najmä na Kristovu spasiteľnú smrť a Jeho slávne zmŕtvychvstanie. (porov. Rim 6, 3. 6; Gal 2, 19 – 20; Kol 2, 12) Podľa Božieho slova sa má praktizovať v Duchu Svätom, a nie v inom duchu – duchu klamu, či okultizmu. (Jn 4, 23 – 24; Ef 6, 18). V nej môže človek získať Božie milosti, zvlášť odpustenie hriechov, duchovné, či fyzické uzdravenie a istotu o večnej spáse v mene Ježiša Krista.
Rehoľníci SBM 28. 1. 2019