Kresťanský postoj k bahaizmu
Vznik: Počiatky bahaizmu siahajú do 19. storočia. Vznikol v Iráne, vo vtedajšej Perzii. Vychádza zo šiítského islamu, ale s celkovým učením islamu sa rozchádza. Bohatý Iránec Mizra Ali Muhammad (1819 – 1850) oznámil v roku 1844, že je „bránou“ (Báb), t. j. predchodcom Zasľúbeného, ktorý má byť manifestáciou „Božou.“ (Iný význam slova Báb je údajne brána vedúca k Božím pravdám, alebo brána k tzv. večnému, spiacemu imámovi Mahdímu). O šesť rokov neskôr bol popravený. O jednom z jeho nasledovníkov – Mizraovi Husajnovi Alim (1817 – 1892) – sa začalo veriť, že je tým, o ktorom prorokoval Báb. Mizra Husajn Alí (prijal meno Bahá´u´lláh – „božia moc a sláva“) strávil väčšinu života vo väzení. V roku 1863 vyhlásil v Bagdade, že je zasľúbeným Madhim (Mesiášom), ďalším v rade Božích manifestácii (božích prorokov) po Abrahámovi, Mojžišovi, Kršnovi, Budhovi, Zaraustrovi, Ježišovi a Mohamedovi. Bahá´u´lláh sa považuje za zatiaľ posledného z „Božích“ poslov.
Organizácia: Hnutie sa rozšírilo potom, čo ho roku 1912 uviedol Bahá´u´lláhov syn Abbas Effendi (´Abdu ´I – Bahá – „služobník bahu“) do USA. Tak ako moslimovia, i bahaisti sa „modlia“ v určitej dennej dobe (95-krát modlitbu Alláhu abha - Boh najvyššej slávy) a vykonávajú aspoň jednu cestu do svojej Mekky – do chrámu v meste Akra, u Haify v Izraeli. (Svetový dom spravodlivosti) Tam zomrel Bahá´u´lláh a je pochovaný Báb. Hlavnými duchovnými centrami bahaistického náboženstva sú Duchovné vodcovstvo a Svetový dom spravodlivosti, ktorý už Bahá‘u‘lláh ustanovil za ústredný legislatívny orgán viery bahá‘i. Bahaizmus sa považuje za univerzálne náboženstvo, ktoré usiluje o jednotu ľudstva a náboženstva. Všestranne podporuje i činnosť OSN, pričom jeho členovia sa aktívne zúčastňujú na poradách tejto organizácie. Svetové spoločenstvo Bahá‘i vystupuje ako poradný orgán v Hospodárskej a sociálnej rade (kontrolný orgán pri OSN) a Medzinárodnom detskom fonde (UNICEF). V posledných desaťročiach sa bahaistická viera priamo rozširuje prostredníctvom mesačníka The Emerican Baha´i, ktorý informuje o širokej škále organizovaných rôznorodých podujatí. Protagonisti hnutia prezentujú svoje myslenie o mieri, celosvetovom odzbrojení, hrozbe nacionalizmu na podujatiach organizovaných klubmi Rotary, Kiwanis, Lion´s International a The Sojourners.
Symbol: Ich symbol je znak s tromi vodorovnými rovinami (svet boha, svet manifestácii a svet ľudí), spojenými zvislou (pôsobenie „božích“ poslov). Po stranách 2 päť cípe hviezdy (dvojice „poslov“ pre túto dobu – Báb a Bahá´u´lláh). Medzi ich symbol patrí i číslo 9, pretože podľa niektorých sú v tomto čísle obsiahnuté všetky ostatné číslice.
Učenie bahaizmu a kresťanstva
- Úsilie o jednotu všetkých náboženstiev. Slovo jednota je centrálnym slovo náuky Bahaistov.
Všetky náboženstvá vraj pôvodne zjavil sám jediný Boh cez svojich poslov (9 tzv. manifestácii Božích „prorokov“), a v bahá ´izme sú údajne všetky obsiahnuté.
Biblia ale proti jednote falošných náboženstiev učí: „Ja som Pán, tvoj Boh, ... Nebudeš mať iných bohov okrem mňa! Neurobíš si modlu ... Nebudeš sa im klaňať ani ich uctievať.“ (Dt 5, 6-9) Za pohanskými náboženstvami nie je Duch Boží, ale duch klamu (1 Kor 10, 20; Ž 96, 5).
- Viera Bahá´í sa pokladá za definitívne naplnenie judaizmu, buddhiszmu, mazdaizmu, islamu, hinduizmu a kresťanstva.
Definitívne zjavenie Trojjediného pravého Boha je len v kresťanstve! Boh sa v učení pohanských náboženstiev nezjavoval! V nich sa zjavoval niekto iný - Boží nepriateľ – satan. Boh sa najskôr zjavoval v dejinách vyvoleného Izraelského národa a to postupne skrze anjelov, Božích prorokov, kráľov či kňazov. V plnosti sa zjavil skrze svojho jednorodeného Syna, Pána Ježiša Krista. Iba Ježiš definitívne naplnil starozákonné proroctvá Izraelského ľudu o príchode víťaza nad hriechom i satanom. Len On je jediným pravým Mesiášom, skutočným Vykupiteľom sveta. Ježiš je tiež zakladateľom svojej cirkvi i pravého kresťanského náboženstva. Apoštol Pavol svedčí:
„Mnoho ráz a rozličným spôsobom hovoril kedysi Boh otcom skrze prorokov. V týchto posledných dňoch prehovoril k nám v Synovi, ktorého ustanovil za dediča všetkého a skrze ktorého stvoril aj svet. On je odblesk jeho slávy a obraz jeho podstaty a udržuje všetko svojím mocným slovom. Preto keď vykonal očistenie od hriechov, zasadol po pravici velebnosti na výsostiach.“(Hebr 1, 1-3)
Ježiš hovorí: : „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.“(Jn 14, 6)
Apoštol Ján tiež píše: „Kto verí v Syna, má večný život, ale kto Synovi neverí, neuzrie život a spočinie na ňom Boží hnev.“(Jn 3, 36)
- Bahá‘u‘lláh viac ako Kristus?
Údajný najväčší prorok Bahá‘u‘lláh sa sám postavil na duchovný piedestál nad všetkých prorokov. Poprel síce, že by bol samým Všemohúcim Bohom, ale vyhlásil, že je najdokonalejšou a najvyššou manifestáciou Boha a zároveň on sám je jediným zdrojom Božieho poznania v tomto historickom cykle.
Avšak Biblia učí, že skutočným zdrojom plného Božieho poznania pre všetky časy je iba Boží Syn, Ježiš Kristus. Spasiteľ hovorí apoštolom: „Ak poznáte mňa, budete poznať aj môjho Otca. Už teraz ho poznáte a videli ste ho.“ (Jn 14, 7). A na inom mieste: „JA SOM BRÁNA. KTO VOJDE CEZO MŇA, BUDE SPASENÝ;“(Jn 10, 9) O tých ale, ktorí popierajú pravdu o pravom Bohu a jedinom Spasiteľovi sveta, Ježiš hlása: „Chráňte sa falošných prorokov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci. Poznáte ich po ovocí.“(Mt 7, 15-16)
- Ježiš v bahaizme a v Biblii
Hnutie Bahai pravdivý, evanjeliový pohľad na Krista neprijíma. Ježiš v tomto náboženskom systéme nie je Božím synom, bol iba manifestáciou Boha, podobne ako mnohí ďalší proroci. Učenie bahaizmu ďalej odmieta uznať odpustenie hriechov prostredníctvom milostí plynúcich z Kristovho utrpenia na kríži. Bahaistická doktrína hovorí o odpustení hriechov skrze modlitbu, dobré skutky a prijatie ostatných ľudí. Iba takýmto spôsobom vraj človek môže presvedčiť Boha, aby mu odpustil hriechy. Z toho vidieť, že Kristus trpiaci za hriechy každého z nás tu nemá žiadne miesto! Smrť Ježiša Krista sa v bahaistických textoch posudzuje iba ako smrť mučeníka, ktorá nemá jedinečný a už vôbec nie spasiteľný význam pre časný alebo večný život! Slová, ktoré však Ježiš povedal židom, patria aj vyznávačom bahaizmu: „Ak totiž neuveríte, že JA SOM (teda Jahve – Ten, ktorý je - Boh), zomriete vo svojich hriechoch.“(Jn 8, 24)
Falošne sa posudzuje aj Ježišovo zmŕtvychvstanie. Bahaisti vo vzkriesenie neveria, udalosť v evanjeliu považujú iba za rétorický obraz bez skutočného duchovného obsahu. Uvažovanie o vzkriesení sa opiera iba o predstavu zmŕtvychvstania v mysli apoštolov, ktoré údajne prežívali bezprostredne po Ježišovej smrti. Bahaisti účelovo popierajú skutočné Božie zjavenie, v ktorom sa spolu s Tomášom presviedčame, že zmŕtvychvstalý Kristus je našou najjasnejšou realitou.
- Náboženskí relativizmus a nemennosť Boha
„Poslovia boží“ sú podľa Bahaizmu poslaní ako tzv. heroldi, ohlasujúci príchod nového náboženstva, ktoré reaguje na potreby doby. Bahaizmus týmto pripúšťa slovami jeho stúpenca Šoghího Effendiho, (Vnuk Abdu´l-Bahá), že náboženská pravda je relatívna, nie absolútna záležitosť. Tu vidieť ďalší zo znakov proti rečiacich učeniu Písma Svätého (Biblii) a Tradícii apoštolov. Biblia učí, že Boh je nemenný, čo znamená, že On ani jeho náuka nepodlieha žiadnym zmenám; t. j. Boh je absolútne spoľahlivý a dôveryhodný.
„Boh nie je ako človek, že by luhal, ani ako syn človeka, že by ľutoval! Azda by povedal, a nevykonal, hovoril vari, a nesplnil?“(Numeri 23,19).
„Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes a naveky!“(Hebr 13, 8)
- Evolúcia
Úlohou tohto života je podľa Bahaistov rozvíjať duchovné vlastnosti človeka, ktoré potom bude používať vo vyššom svete, do ktorého príde po smrti. Pokiaľ vraj nebudeme v tomto svete správne pracovať, narodíme sa do vyššieho sveta defektní. Všetko je podľa bahaizmu založené na neustálej evolúcii.
Biblia popiera evolúciu a učí, že po smrti človeka, ktorý žije na zemi iba raz, bude Boží súd (Hebr 9, 27) a potom večnosť: buď v nebeskom kráľovstve alebo vo večných mukách v pekle. Spása alebo zavrhnutie závisia od toho, či človek hľadal Boha, prijal Krista za Spasiteľa (Mk 16, 16) a snažil sa žiť podľa jeho vôle. (Mt 7, 21)
- Bahaizmus a New Age
Viera Bahá´í sa síce tvári, že verí v jedného, pravého Boha kresťanov, ale to je podvod! Naopak: šíri bludné názory proti Kristovho hnutia New Age, ktoré si možno všimnúť napr. pri jednom z jej vyznaní 12 princípov: nezávislé hľadanie pravdy. Medzi ďalšie princípy patria jednota ľudskej rasy, rovnosť mužov a žien, univerzálne vzdelanie, univerzálny jazyk, zrušenie extrémneho bohatstva a chudoby, svetový súdny dvor, práca ako bohoslužba, spravodlivosť a svetový mier. Iným zo znakov New Age je i to, že Bahaistické chrámy majú 9 strán a na každej z nich sú dvere, čo znamená, že tieto chrámy sú otvorené všetkým náboženstvám.
- Idea globálneho štátu
Bahaizmu nejde len o proti kresťanský náboženský synkretizmus, ale aj o vytvorenie celosvetového jediného super štátu s ich štátnym náboženstvom. Spomínaná super organizácia má vykazovať všestrannú ekonomickú spoluprácu, univerzálny systém vzdelávania a výchovy, zákonník ľudských práv platný pre všetky národy sveta, jednotný mechanizmus medzinárodnej spolupráce, spoločnú menu, váhy a miery. Ideálnym predobrazom takéhoto zjednocujúceho úsilia je už spomenutá OSN. Vedúca úloha v zjednotenom svetovom štáte by pripadla už ustanovenému Svetovému domu spravodlivosti. Orgán by riadil svetový super štát, ktorý by predstavoval zväz všetkých krajín sveta. Prirodzene tie by sa vzdali svojej národnej suverenity v prospech svetovej jednoty a podriadili by sa jednej vláde reprezentovanej Svetovým domom spravodlivosti. Dokonca podľa tejto idey má byť každý človek podriadený bahaistickému svetovému parlamentu a „medzinárodnej výkonnej moci schopnej presadzovať zvrchovanú a nedotknuteľnú autoritu voči všetkým spurným členom spoločnosti". (Parks, G. B.: The Necessity of a Utopia. World Order Journal (1974). In: Enroth, R.: Průvodce sektami a novými náboženstvími. Návrat domů, Praha 1995, s. 26)
Každému úprimnému kresťanovi je jasné, že bahaizmus zrejme chystá cestu celosvetovému bezbožnému systému i jeho vládcovi – budúcemu antikristovi!
Záver
Viera Bahai zavrhuje základné pravdy kresťanstva, ktorými sú: Kristovo božstvo, jedinečnosť spásy v Ježišovi, odpustenie hriechov len v mene Ježiš, i Kristovu vykupiteľskú smrť a vzkriesenie. Pre kresťana je to jasným znakom, že za bahaistickým učením nie je, ako píše apoštol Ján, Duch Pravdy (Jn 16, 12 - 13), ktorého dokonca bahaizmus z Biblie spomína, ale duch lži a neprávosti. Skryté zámery tohto podvodného a anti Kristovho ducha odhaľuje apoštol Pavol takto: „veď sám satan sa tvári ako anjel svetla. Nie je teda divné, keď sa aj jeho služobníci vydávajú za služobníkov spravodlivosti.“(2 Kor 11, 14-15)
Knižné zdroje:
Novotný, T. – Vojtíšek, Z. Základní orientace v nových náboženských směrech. Praha : Oliva, 1995, s. 26 – 27.
Mulík, P. Neregistrované cirkvi a náboženské spoločenstvá – sekty v Slovenskej republike a formy ich pôsobenia. Ústav pre vzťahy štátu a cirkvi, 1997, s. 24.
Kolektív autorov, Malý slovník siekt, Kostelný Vydří : Karmelitánske nakladatelství, 1998, s. 13.
Internetový zdroj:
https://rozmer.sk/sk/articles/show/429