Kresťanský postoj k hnutiu Šrí Činmoj
Tzv. guru Šrí Činmoj (1931 - 2007) žil od roku 1964 v New Yorku. Predstavoval sa ako ten, ktorý je vybavený mnohými sidhami, nadprirodzenými silami, ktoré mali poukazovať na jeho „božstvo“. Údajne vytvoril za niekoľko mesiacov 180 tisíc akrilových obrazov, napísal vyše 400 kníh a pokladal sa za „omilosteného“ hudobníka, „mierotvorcu“, vzpierača a mimoriadneho bežca na dlhé trate. Komunita sa preto zvlášť venuje umeniu, športovým podujatiam (beh za svetový mier), mierovým aktivitám a koncertom duchovnej hudby. Pôsobil tiež ako učiteľ meditácie v OSN. Jeho spoločenstvo je časťou hinduistického hnutia neovédánta, ktorá patrí k panteizmu (monizmu) a stvárňuje západné predstavy o hinduizme. Na svojich koncertoch a meditáciách Š. Chinmoj tvrdil, že sa podľa svojich schopností skrze hudbu snažil ponúknuť „Svetlo a Mier“, avšak ako si ukážeme z kresťanského hľadiska, išlo o veľký podvod.
Nezlučiteľnosť kresťanstva zo základnými prvkami učenia Š. Chinmoj:
Sú to v prvom rade hinduistické korene, ktoré sú v jasnom rozpore s kresťanstvom! Hinduizmus neverí v Boha Stvoriteľa, (Rim 1, 20-23) ani v Božieho Syna Vykupiteľa, ani v Svätého Ducha. Odmieta tiež Boží súd, nebo, peklo, pokánie, milosť Božiu, a jedinečnosť spasenia v Ježišovi Kristovi.
• Boh údajne mnohokrát v histórii ľudstva prijal ľudské telo a zostupoval na zem ako duchovný majster (napr. Krišna, Budha, Kristus, Šrí Činmoj a ďalší)
Existuje len jeden pravý Boh v troch osobách: Otec, Syn a Duch Svätý. (Mt 28, 19). Ľudské telo prijala od Boha len druhá božská osoba, Boží Syn, Ježiš Kristus, ktorý prišiel, aby vykúpil na Golgotskom kríži hriešne ľudstvo z moci hriechu a diabla a priviedol ho k Otcovi do neba. „Veď aj Kristus raz navždy trpel za hriechy, spravodlivý za nespravodlivých, aby vás priviedol k Bohu.“(1 Pt 3, 18; tiež Jn 3, 16–17; Rim 3, 23-24) Pán Ježiš je teda pravým Majstrom a Učiteľom, ktorý o sebe vyznáva pred apoštolmi: „Jeden je váš Učiteľ a vy všetci ste bratia.“ (Mt 23,8) Budha, alebo Š. Chinmoj či iní tzv. majstri sú luhári, ktorí zvádzajú ľudí z cesty spásy na cestu do zatratenia. (Jn 10, 7-9).
• Bohyňa Káli sa tu stotožňuje s Pannou Máriou, matkou Ježišovou
Stotožňovať Pannu Máriu s indickou bohyňou Káli (v skutočnosti je to démon!), jednou z najkrvavejších bohýň, ktorej boli prinášanú ľudské obety, je výsmechom a urážkou pre Ježiša Krista, jeho svätú Matku a kresťanstva vôbec! Panna Mária je svätou Bohorodičkou, a pravou Matkou Božou, pretože jej Syn, Ježiš Kristus, má rovnakú božskú prirodzenosť ako nebeský Otec a je jediným Spasiteľom sveta. Tu vidieť, aký duch vanie za touto sektou – je to duch okultizmu a amorálnosti – duch smrti - duch proti kresťanský.
• Učeníci Krista – kresťania sa nemusia modliť ku Kristovi, lebo vraj Kristus a Šrí Činmoj sú rovnakou bytosťou. Dokonca sa pokladá za vteleného „Najvyššieho boha“. (avatára)
Kresťania sa majú modliť buď priamo k Pánovi Ježišovi, alebo k nebeskému Otcovi v Ježišovom mene. Ježiš je Boží Syn a Spasiteľ, Š. Činmoj nie je žiadnym vteleným „bohom“, ale falošným mesiášom, a podvodníkom. Pán Ježiš pred ním takto varuje: „Keby vám vtedy niekto povedal: “Hľa, tu je Mesiáš” alebo: “Tamto je,” neverte. Lebo vystúpia falošní mesiáši a falošní proroci a budú robiť veľké znamenia a zázraky, aby zviedli, ak je to možné, aj vyvolených. Hľa, hovorím vám to vopred.“ (Mt 24, 23 – 25) Je taktiež jedným z antikristov! (1 Jn 2, 22). Klaňať sa mu ako božstvu a vzývať jeho meno je ťažkým hriechom proti 1. Božiemu prikázaniu (Ex 20, 3-5), je to hriech modlárstva a nevery v pravého Boha.
• Podľa hnutia cesta „spásy“ v zmysle neovédánty spočíva v obrátení sa od „ja“ k hlbšiemu „ja“, a uskutočňuje sa v meditácii výstupom cez rozličné centrá v tele. Meditácia dosahuje vrchol, keď meditujúci opustí svoje telo cez čakru a jeho átman vyústi do jednoty s brahmanom. Pritom vonkajší majster, v tomto prípade Šrí Činmoj, zohráva úlohu aj vnútorného majstra. On je vraj ten, ktorý sa meditujúcemu zjavuje v meditácii a vedie ho – preto sa aj medituje obraz majstra – ale vyžaduje aj absolútnu poslušnosť a odovzdanosť (bhakti).
Cesta spásy nespočíva v tejto klamlivej meditácii, ale pravá cesta spásy, ako časnej i večnej, začína predovšetkým v priznaní si svojich hriechov pred Bohom, v prijatí Ježiša za osobného Spasiteľa, ďalej pokračuje v modlitbe zameranej na Kristovu vykupiteľskú smrť a jeho vzkriesenie, a nasledovanie zásad Ježišovho svätého evanjelia. Toto všetko sa tu odmieta. V úprimnej kresťanskej modlitbe sa človek zjednocuje so živým Bohom. V orientálnych meditáciách Šrí Chinmoja (alebo v integrálnej joge), spojených s čakrami, átmanom, brahmanom, a vierou v prevteľovanie sa človek naopak zjednocuje s diablom spolu s inými zlými duchmi. Tí potom dokážu majstrovsky miasť ľudí fingovanými osvieteniami. (2 Kor 11, 14 - 15)
• Kristus nikdy neudeľuje úplné odpustenie hriechov a spásu
Toto je ďalšia heréza. Božie slovo jasne svedčí: „ak vyznávame svoje hriechy, on (Ježiš) je verný a spravodlivý: odpustí nám hriechy a očistí nás od každej neprávosti.“(1 Jn 1, 9)
a tiež "Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom."(Sk 16, 31)
• Š. Chinmoj prijímal na seba hriechy svojich učeníkov a trpel fyzicky, keď ich ochraňoval od trestu za zlé skutky.
Pokiaľ trpel fyzicky, tak to bolo v prvom rade za svoje hrubé urážky voči živému Bohu, zvlášť spôsobené okultizmom a modlárstvom. Jediný, kto skutočne zobral na seba hriechy sveta aj svojich učeníkov, i tresty za ne a pretrpel za to preukrutné muky, aby sme nemuseli ísť do pekla, bol jedine Pán Ježiš Kristus a nie Š. Chinmoj.
• Indickí bohovia sú bytosti, ktoré sú na západe nazývaní anjeli
Bytosti pohanských indických bohov sú skutočne anjeli – ale padlí – čiže démoni. Nie sú to dobrí anjeli, ktorí slúžia pravému Bohu, ktorých si uctievame v katolíckej Cirkvi. Apoštol Pavol hovorí: „...to, čo (pohania) obetujú, obetujú zlým duchom, a nie Bohu. A ja nechcem, aby ste boli spoločníkmi zlých duchov.“(1 Kor 10, 20) A práve vzývanie mnohých z nich, ako sú napr. Káli, Šiva, Brahma, Višna, Krišna, Indra a ďalší, sa v kulte vyžaduje. Hnutie teda aj tu znova zavádza žonglovaním zo slovíčkami.
• V hnutí boli taktiež zaznamenané prípady, kedy dochádzalo k strate zmyslu pre vonkajší svet a skutočnosť, k totalitaristickému preháňaniu askézy, odopieraniu spánku, k vyčerpanosti, najmä maratónskymi behmi, k zaťaženiu skupinovými aktivitami, ba dokonca k sexuálnemu zneužívaniu.
Napriek týmto faktom sa spoločenstvo nevzdáva získať do svojich radov aj neinformovaných, najmä neobrátených kresťanov. A to aj tak, že hoci je úcta ku Kristovi považovaná za zbytočnú, tvrdí sa, že Šrí Činmojova meditácia nie je v rozpore s vierou v Krista, ktorú môže kresťan aj naďalej praktikovať, len má k nej pridať aj meditáciu!
K odpadu od Krista je tu teda kresťan vedený postupne. Skutočné Božie dieťa, poznajúce svoj základ v Písme Svätom a kresťanskej Tradícii vie, že Boh varuje pred lživou náukou a nasledovaním života Šrí Činmoja, ktoré končí v tmavých večných priepastiach. (2 Pt 2, 4)
Dobrou správou je ale to, že existuje niekto, kto nám môže dať svetlo pravého učenia vedúce do večného života a pravý vnútorný pokoj, plynúci z odpustenia našich hriechov. A tým je PÁN JEŽIŠ KRISTUS. Pán každému hovorí: „Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života.“(Jn 8, 12) a „Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam. Ale ja vám nedávam, ako svet dáva. Nech sa vám srdce nevzrušuje a nestrachuje.“(Jn 14, 27)
Literatúra
Pejřimovský, J. Nábožensvtí. Původ. Zkoumání. Srovnávání. Olomouc: Matice cyrilometodějská, 1998, s. 150 – 151.
Mulík, P. Neregistrované cirkvi a náboženské spoločenstvá – sekty v Slovenskej republike a formy ich pôsobenia. Ústav pre vzťahy štátu a cirkvi, 1997, s. 19.
Keden, J. Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna. Bratislava: Lúč, 1990, s. 97 – 100.
Vojtíšek, Z. Encyklopedie náboženských směrů v České republice. Náboženství, církve, sekty, duchovní společenství. Praha: Portál, 2004, s. 336 – 337.
Články k téme:
D. Roučková, téma: Šrí Činmoj. Deti v sektách (13). https://rozmer.sk/sk/articles/show/1080
Postihnutí sektou. Monika Mikulcová | plus 7 dní 44/2003. https://rozmer.sk/sk/articles/show/528