Obdivuhodný Stvoriteľ v kráse živočíšnej ríše – výber z jej rekordov
Slon Africký je najväčším žijúcim suchozemským zvieraťom. Dospelý slon váži do 7 ton a dosahuje výšku 4 metre. Denne skonzumuje približne 250 kg potravín a vypije 200 litrov vody.
Najväčším žijúcim zvieraťom je morský cicavec Vráskavec Ozrutný, ktorého dĺžka presahuje 30 m a môže mať hmotnosť až 200 ton. Jeho srdce váži okolo 100 kg.
Gepard škvrnitý je najrýchlejšie suchozemské zviera. Môže dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť 110 km/h, hoci po 500 m sa musí zastaviť, aby nabral dych.
Pštros, ktorý má výšku takmer tri metre a váži 150 kilogramov, je najvyšší a najťažší vták na svete! Vďaka silným nohám beží tak rýchlo ako cválajúci kôň – do 70 km/h aspoň 30 až 40 minút bez prestávky. Jeho vajcia sú najväčšími vajíčkami spomedzi vtákov.
Najrýchlejšou rybou je plachetník, ktorý dosahuje v pokojnej vode rýchlosť 109 km/h, čo zodpovedá asi 100 m za 3, 3 sekundy.
Najrýchlejší spomedzi vtákov je Sokol sťahovavý. Pri najväčšej rýchlosti dosahuje rýchlosti až 180 – 200 km/h. Ale aj nevšedne vyzerajúci vták žeriav je počas migrácie schopný letieť úctyhodnou rýchlosťou okolo 70 – 80 km/h, čím sa mu nevyrovná ani jeleň.
Maratónec medzi zvieratami je Vlk. Hoci bežne postupuje rýchlosťou 8 km/h, ak loví v svorke, dokáže si udržať rýchlosť 60 km/h najmenej počas 20 minút.
Väčšina vtákov z čeľade pinkovitých s priemernou hmotnosťou 55 g nie je väčšia ako vrabec. No keď si pinka chce rozlúsknuť oriešok, dokáže zobákom vyvinúť taký tlak ako kladivom – približne 150 N/cm².
Drobný mravec unesie bremeno štyrikrát ťažšie, ako je on sám, a zodvihne hmotnosť dva a pol krát väčšiu, než je sám.
Varan Komodský je najväčší jašter na svete. Dospelý samec dosahuje hmotnosť 135 kg a dĺžku 3 m. Spomedzi hadov môžu mať dĺžku až 10 m pytón i anakonda, no anakonda s hmotnosťou 250 kg je najťažšia.
Najväčšou opicou je gorila. Dosahuje výšku 2 m a hmotnosť 200 kg.
Skokan Obrovský, obojživelník žijúci v afrických riekach, môže dosahovať výnimočné rozmery – hmotnosť 3, 5 kg a dĺžku až 40 cm. Rekord spomedzi obojživelníkov drží však veľ mlok japonský, s dĺžkou 1, 5 m.
Blcha je neporaziteľná, ak ide o skok do výšky. Pri svojej dĺžke iba 1, 5 mm dokáže vyskočiť do výšky vyše 20 cm, čo je 130 – násobok jej vlastnej dĺžky.
Na Amazonskej nížine v Južnej Amerike žije najväčší známy chrobák na svete herkules antilský. Dospelý jedinec je dlhý vyše 15 cm a jeho larva je dlhšia ako dlaň dospelého človeka.
Najväčší motýľ je vtáko krídlovec obrovský s rozpätím krídel aspoň 280 mm a hmotnosťou 25 g – skutočný obor!
Najväčší hlodavec je kapybara močiarna žijúca v Južnej Amerike. Je dlhá do 1, 5 m a môže dosiahnuť hmotnosť až 80 kg. Spomedzi vačkovcov patrí k ťažkým váham kengura veľká s hmotnosťou 100 kg a výškou 2 m.
Žirafa je najvyššie zviera na svete. Telo dospelého samca môže spolu s dlhým krkom dosahovať výšku 5, 5m.
V dĺžke potápania je držiteľom rekordu morský cicavec vorvaň tuponosý. Môže zostať v hĺbke 1000 m pod hladinou až 1 hodinu bez toho, aby sa musel nadýchnuť.
Najväčšie lietajúce cicavce na svete sú kalone. Sú to veľké plodožravé netopiere dlhé až 45 cm s hmotnosťou 1, 5 kg a rozpätím krídel 1, 7 m.
Držiteľom výškového rekordu v lete patrí supovi bielohlavému (zaznamenali sa niektoré jedince vo výške 11 000 m) a labutiam, ktoré lietajú na trasách lietadiel vo výške 8000 metrov.
Počas migrácie je rybár dlhochvostý schopný prekonať za niekoľko týždňov tisícky kilometrov. Za deň preletí 160 km, celkovo takmer 36 000 km na juh krížom cez kontinenty a potom cez oceány južnej pologule smerom k južnému pólu.
Kukuľa zemná je zvláštny vták, ktorý len málokedy vzlietne – radšej beží po zemi na svojich silných „chodidlách“ pozoruhodnou rýchlosťou 32 km/h.
Korytnačka slonia z Galapág žije viac než 150 rokov. Hatéria bodkovaná, plaz, ktorí patrí k ohrozeným druhom, sa dožíva viac než 100 rokov.
Žiaden žijúci živočích nemá väčšie oči ako krak obrovský. Ich priemer dosahuje až 40 cm – no krak ich veľmi potrebuje: aby mohol ľahšie chytať živočíchy žijúce v hlbinách. Jeho celková dĺžka je vyše 20 m.
Najväčší skokan do diaľky je potkano kengura – vačkovac (zviera s kožným vakom na bruchu), ktorý jedným skokom prekoná 6 - 7 m, čo je 10 – násobok jeho dĺžky a viac než 20 – násobok dĺžky jeho chvosta.
Ryba menom striekač je víťazom v streľbe do terča. Vystreľovaním prúdu vody z úst dokáže zasiahnuť hmyz vo vzdialenosti 1, 5 m.
Albatros sťahovaný, dlhý 135 cm, je vták s najväčším rozpätím krídel – vyše 3 m.
Čo sa týka rozprávania, skutočným šampiónom je africký papagáj sivý – ovládať 800 slov nie je preňho nič nezvyčajné.
Na poprednom mieste medzi škriekajúcimi zvieratami sú určite vreštany zo Strednej Ameriky. Ich ostrý a prenikavý vreskot možno počuť na 4 km. Aj žraloky vydávajú zvuky. Svoje „správy“ vysielajú v podobe infrazvukov (zvukových vĺn s frekvenciou menšou, akú dokážu ľudia vnímať) až na vzdialenosť 120 km.
Víťazom cesty v opačnom smere je losos. Z rieky pláva do otvoreného mora. Potom sa ako pútnik vracia do svojho pôvodného domova, stúpajúc nahor prúdmi a potokmi, vedený inštinktom a pachom jednotlivých prúdov vôd.
Povieme si, sú tieto fascinujúce fakty zo života zvierat len vecou obyčajnej náhody, či vymyslenej evolúcie? Určite nie. Za krásou prírody a celého stvorenia stojí nekonečne krajší Tvorca Neba i Zeme - Všemohúci Boh Otec, Syn a Duch Svätý.
Apoštol Pavol svedčí: „Veď to, čo je v ňom (v Bohu) neviditeľné - jeho večnú moc a božstvo, možno od stvorenia sveta rozumom poznávať zo stvorených vecí; takže nemajú výhovorky.“(Rim 1, 20)
A chemik Justus von Liebig, hovorí: „Poznanie prírody je cesta k obdivu Stvoriteľovej veľkosti.“
Boh stvoril aj človeka zo zámerom, aby Ho miloval, Jemu slúžil, Jeho oslavoval a raz po smrti sa s Ním opäť stretol v Božej sláve.
Literatúra
Upravené z knihy Svetové rekordy. Zem, vesmír, zvieratá, rastliny, katastrofy, ekonomika a spoločnosť, doprava. Bratislava : Perfekt, 2005.
Dobrá sejba 2013.