Pohľad kresťana na hypnózu
Mnohí odborníci v súčasnosti hovoria, že hypnóza je bežný psychologický jav, ktorý nepatrí do okultizmu a mágie. Fakty však popierajú túto pseudo vedeckú metódu často prevádzanú v lekárskej praxi.
Zigmund Freud, ktorý sa sám hypnózou zaoberal, píše: „Táto činnosť pripomína mágiu, zaklínanie a všelijaké čary!“
MUDr. M. Heide v knihe Bludné cesty ke zdraví, hovorí: „Dnes sa ponúka bohatý výber literatúry o lekárskej hypnóze... Ale lekár, ktorý používa túto metódu, je neschopný pre Božie dielo! Preto sa stráň všetkého, čo zaváňa hypnózou! Prostredníctvom tejto „vedy“ je položený základ k špiritizmu... „Staré pohanské démonické umenie sugescie a hypnózy sa znova objavilo pod nevinným pláštikom tzv. modernej vedy a tak takmer nerušene pripravuje cestu iným moderným, zaslepujúcim „liečebným metódam.“
Podobne upozorňuje na hypnózu i kresťanský autor W. C. Van Dam v knihe Okultismus a křesťanská víra. Tvrdí, že
„... pri okultných javoch má svoju úlohu sugestívny moment, a že sa v špiritizme väčšinou vyskytujú stavy tranzu. Pomocou sugescie privádza hypnotizér hypnotizovanú osobu do akéhosi tranzu. Pripomíname i seba hypnózu, ktorú na sebe prevádzal Edgar Cayse...“ Pokračuje ďalej tvrdením, že prof. Van Praag považuje „hypnózu za para normálny jav. K tomu ešte prichádza zistenie, že schopnosť hypnotizovať ľudí sa často vyskytuje v kombinácii s inými okultnými schopnosťami... Pravým a najvýznamnejším javom hypnózy je ovplyvniteľnosť človeka silou sugescie... Hypnotizovaná pokusná osoba bude veriť všetkému, čo sa jej hovorí, prevedie každý príkaz, ktorý sa jej vsugeruje... Van Praag ... vidí príbuznosť medzi hypnózou a telepatiou. Iní v nej vidia predovšetkým príbuzenectvo s mágiou... Hypnotizér pritom môže vyradiť morálne svedomie hypnotizovaného tým, že mu vsugeruje, že ten, kto má byť zavraždený, je tyran a vražedná zbraň je len nevinná hračka alebo že je vojna... Mimo to hypnóza v niekoľkých prípadoch už viedla k získaniu okultných schopností. Lekár Ray vo svojej knihe „L´Occultisme á la lumiére du Christ“ rozpráva o dvoch ľuďoch. Jeden bol jasnozrivý iba behom hypnózy, druhý mal jasnovidectvo i po nej... V každom prípade konštatujeme, že – ako drogy a joga – i hypnóza vedie k zmenám vo vedomí...“
Hypnóza je tiež spojená s bludom reinkarnácie, keď niektoré média počas hypnotického tranzu tvrdia, že majú inú totožnosť, že sú odrazu ľuďmi, ktorí žili dávno v minulosti.
Aký postoj má k hypnóze Božie slovo a Cirkev?
Jasne odmietavý! Boh vo svojom slove hovorí: „Nech niet medzi vami nikoho,... kto by sa vypytoval hádačov, dával pozor ... na znamenia; nech niet čarodejníkov, zaklínačov, nikoho, kto by sa radil duchov alebo veštcov, alebo by sa pýtal mŕtvych na pravdu. Všetky tieto veci sa ošklivia Pánovi...“ (Dt 18, 9 – 14)
Za hypnózou nepôsobí Pán Ježiš Kristus a Duch Svätý, ale diabol a iní démoni – padlí anjeli. Hypnóza nepomáha, ale škodí. Boží nepriateľ ňou pod pláštikom „vedeckosti“ klame ľudí a chce ich zviesť do večnej záhuby. Aj Sväté Ofícium z roku 1847 a 1856 varuje pred nebezpečím hypnózy. Spomeňme aj dokument De hypnotismo, ktorý bol publikovaný v ASS 32 (1899/1900) 189f.
Pokiaľ kresťan padol do tejto pasce menom hypnóza, mal by z tohto hriechu činiť pokánie, zrieknuť sa v Ježišovom mene duchov, ktorí pôsobia za touto starou okultnou praktikou a odovzdať sa do rúk jediného Spasiteľa sveta, Pána Ježiša Krista.
Apoštol Ján svedčí: „ak vyznávame svoje hriechy, on (Pán Ježiš) je verný a spravodlivý: odpustí nám hriechy a očistí nás od každej neprávosti.“ (1 Jn 1, 9)
Použitá literatúra
DAM W. C., Okultismus a křesťanská víra, ICHTHYS, Havlíčkův Brod 1991.
DOHNAL A., ŠPIŘÍK R., HITIUK V., Štyři slova z Ukrajiny, Pidhirci, monastýr 2005.
HUCÍK. P., Parapsychológia z pohľadu kresťanstva, Spišská Kapitula 1999.
Súvisiaci článok:
Kresťanský postoj k Silvovej metóde. https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/krestansky-postoj-k-silvovej-metode.html