Postaví sa Slovensko proti Globálnemu paktu o utečencoch?
Po podpísaní Globálneho paktu OSN o migrácii na konferencii v Marrákeši (10. 12.), sa pripravuje schválenie ďalšieho Globálneho paktu OSN, a to o utečencoch. Tento dokument je znovu právne „nezáväzný“ a má byť schválený Valným zhromaždením OSN, 17. decembra 2018, v spojení s jeho každoročným uznesením o práci UNHCR (kancelária Vysokého komisára OSN pre utečencov).
Podľa kritikov tohto paktu je definícia slova utečenec v dokumente nejednoznačná, lebo tento druhý pakt sa vzťahuje aj na prisťahovalcov, vnútorne presídlené osoby, či osoby bez štátnej príslušnosti a „v určitých situáciách“ aj na osoby, ktoré sú vysídlené v dôsledku prírodných katastrof a životného prostredia. Medzi jeho hlavné body patrí „spravodlivé“ prerozdeľovanie týchto utečencov medzi členské štáty OSN, ktoré im majú zabezpečiť vhodné podmienky pre život. Vyplýva z toho okrem iného aj to, že štáty budú musieť ďalšími, právne záväznými zmluvami (napr. z dielne Eurokomisie) umožniť takýmto utečencom okrem práva na zlúčenie rodín aj rovnaké práva ako má domáce obyvateľstvo.
Preto sa k tomuto kontroverznému paktu odmietavo vyjadrili USA aj Maďarsko, ktoré tvrdí, že v OSN 17. decembra bude hlasovať proti jeho prijatiu.
Ako bude hlasovať krajina V4, Slovensko? Postaví sa Slovensko proti Globálnemu paktu o utečencoch, alebo vystaví svojim súhlasom svoj národ morálnej aj fyzickej záhube? Kiež by zástupcovia Slovenska v OSN nasledovali hrdinský postoj Maďarska a postavili sa za ochranu svojich obyvateľov.
Rehoľníci SBM Jarok 13. 12. 2018